Sallent (081918)
Població (2018)6.636
Comarca Bages
Superfície (km2) 65,22
Altitud (m) 278
Longitud (º) 1,897256
Latitud (º) 41,825181

Població

Densitat de població. 2018
SallentBagesCatalunya
Superfície (km2) 65,221.092,3032.108,00
Densitat (hab./km2) 101,8161,6236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
SallentBagesCatalunya
Homes 3.19487.2953.730.326
Dones 3.44289.1903.869.739
Total 6.636176.4857.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
SallentBagesCatalunya
De 0 a 14 anys 92127.9201.177.134
De 15 a 64 anys 4.017113.2895.001.510
De 65 a 84 anys 1.35328.7071.185.318
De 85 anys i més 3456.569236.103
Total 6.636176.4857.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
SallentBagesCatalunya
De 0 a 14 anys 45814.415605.920
De 15 a 64 anys 2.01257.7972.515.807
De 65 a 84 anys 61112.927531.494
De 85 anys i més 1132.15677.105
Total 3.19487.2953.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
SallentBagesCatalunya
De 0 a 14 anys 46313.505571.214
De 15 a 64 anys 2.00555.4922.485.703
De 65 a 84 anys 74215.780653.824
De 85 anys i més 2324.413158.998
Total 3.44289.1903.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
SallentBagesCatalunya
Catalunya 5.114128.9424.917.988
Resta d'Espanya 1.03724.8541.301.357
Estranger 48522.6891.380.720
Total 6.636176.4857.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
SallentBagesCatalunya
Espanyola 6.255157.7106.517.966
Estrangera 38118.7751.082.099
Total 6.636176.4857.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
SallentBagesCatalunya
Espanyola 3.00777.5293.175.354
Estrangera 1879.766554.972
Total 3.19487.2953.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
SallentBagesCatalunya
Espanyola 3.24880.1813.342.612
Estrangera 1949.009527.127
Total 3.44289.1903.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
SallentBagesCatalunya
Sense titulació 66016.011623.324
Primer grau 86723.419837.313
Segon grau 3.65790.1613.498.064
Ensenyament universitari :23.6421.264.747
Total 5.815153.2326.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
SallentBagesCatalunya
Homes 1672.859160.078
Dones 1522.638156.521
Total 3195.497316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Població ETCA (equivalent a temps complet anual). 2017
SallentBagesCatalunya
Població resident 6.594175.095:
Població estacional ETCA 530-3.752:
Total 7.124171.343:
Població ETCA / població resident (%) 108,097,9:
Font: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
SallentBagesCatalunya
Alumnes residents 99428.7931.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 79,879,383,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
SallentBagesCatalunya
Nens 2183834.462
Nenes 2674332.341
Total 471.58166.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
SallentBagesCatalunya
Homes 3383033.075
Dones 3988833.090
Total 721.71866.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
SallentBagesCatalunya
Total 2872529.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
SallentBagesCatalunya
Saldo amb Catalunya 27456:
Saldo amb Espanya 18524.216
Saldo migratori intern 455084.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
SallentBagesCatalunya
Immigracions 402.076151.878
Emigracions 71.27294.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
SallentBagesCatalunya
Resta de la UE 1129729.004
Resta del món 291.779122.874
Total 402.076151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
SallentBagesCatalunya
Creixement total. 2011 -13830.4931.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -1,9917,916,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -2,981,583,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 0,9916,3213,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
SallentBagesCatalunya
Principals 2.71870.8522.944.944
Secundaris 2806.010470.081
Buits 84318.955448.356
Total 3.84195.8173.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
SallentBagesCatalunya
De propietat 2.08853.3262.188.657
De lloguer 35412.768582.701
Altra forma 2774.759173.586
Total 2.71870.8522.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
SallentBagesCatalunya
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 1.23734.5641.476.187
De 91 a 120 m2 76418.303560.379
De 121 i més m2 :10.562369.412
Total 2.71870.8522.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per grandària de la llar. 2011
SallentBagesCatalunya
Una persona 59214.801686.810
Dues persones 86422.335933.679
Tres persones 69416.718631.635
Quatre persones i més 56816.999692.821
Total 2.71870.8522.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per tipus de nucli. 2011
SallentBagesCatalunya
Una persona 59214.801686.810
Dues persones o més sense nucli :1.454100.637
Parella sense fills 70318.677725.737
Parella amb fills 95927.2681.059.975
Pare o mare amb fills 3116.898308.995
Dos nuclis o més :1.75562.789
Total 2.71870.8522.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Producte interior brut (base 2010). 2017
SallentBagesCatalunya
PIB (milions d'euros) :4.619,1234.651,4
PIB per habitant (milers d'euros) :26,631,3
PIB per habitant (índex Catalunya=100) :88,5100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Valor afegit brut (base 2010). Per sectors. 2016
SallentBagesCatalunya
Agricultura 3,642,41.987,3
Indústria 121,61.245,543.515,0
Construcció 5,6236,89.806,2
Serveis 145,22.713,9150.927,5
Total 275,94.238,6206.236,0
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Renda familiar disponible bruta (base 2010). 2016
SallentBagesCatalunya
RFDB (milers d'euros) 110.4772.786.972126.837.019
RFDB per habitant (milers d'euros) 16,916,117,0
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) 99,594,7100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
SallentBagesCatalunya
Base imposable general per declarant 19.98820.96023.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.5655.0656.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
SallentBagesCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
SallentBagesCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 334.520418.360516.035
Actius reals (%) 43,834,237,4
Actius financers (%) 56,265,862,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
SallentBagesCatalunya
Terres llaurades 1.89426.853792.425
Pastures permanents 5809.642355.107
Total 2.47436.4951.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
SallentBagesCatalunya
Herbacis 1.88225.870511.150
Fruiters 1233110.819
Olivera 1291101.236
Vinya 1042061.391
Altres 0397.829
Total 1.89426.853792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
SallentBagesCatalunya
Sense terres 5631.519
Amb terres 561.28159.320
Total 611.34460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
SallentBagesCatalunya
Sense ramaderia 3167847.172
Amb ramaderia 3066613.667
Total 611.34460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
SallentBagesCatalunya
Bovins 1.70619.693544.135
Ovins 51621.474600.082
Cabrum 163.79871.748
Porcins 21.108298.8286.742.638
Aviram 43.3431.278.74743.890.563
Conilles mares 97239.277335.054
Equins 3564219.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
SallentBagesCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 18911.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2017
SallentBagesCatalunya
Hotels 1273.007
Places d'hotels 461.057312.249
Càmpings 03351
Places de càmpings 0504271.425
Turisme rural 4682.415
Places de turisme rural 1747819.038
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
SallentBagesCatalunya
Turismes 3.679144.5263.481.340
Motocicletes 45620.641807.080
Vehicles industrials 89640.708774.949
Altres 25611.898159.406
Total 5.287217.7735.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
SallentBagesCatalunya
Població ocupada 2.59272.1693.033.916
Població desocupada 66125.4551.052.138
Població activa 3.25297.6254.086.055
Població inactiva 3.58886.4553.386.882
Població de 16 anys i més 5.815153.2326.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2018
SallentBagesCatalunya
Homes 1.28938.2291.716.244
Dones 1.19332.6311.505.553
Total 2.48270.8603.221.797
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2018
SallentBagesCatalunya
Total 2.60274.3873.388.086
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
SallentBagesCatalunya
Agricultura 222899.465
Indústria 1.23216.215443.755
Construcció 2532.973140.930
Serveis 2.40337.2912.182.099
Total 3.91056.7682.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
SallentBagesCatalunya
Agricultura 3555723.162
Indústria 531.62243.278
Construcció 491.61367.962
Serveis 2778.166416.138
Total 41411.958550.540
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2019
SallentBagesCatalunya
Fins a 50 treballadors 1.34027.3801.260.836
De 51 a 250 treballadors 1.09912.944655.066
De 251 i més treballadors 1.47116.444860.347
Total 3.91056.7682.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 03/2019
SallentBagesCatalunya
Total 2335.388260.649
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2018
SallentBagesCatalunya
Total 2.50750.3391.701.954
Pensió mitjana (euros) 933,04947,391.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
SallentBagesCatalunya
Agricultura 2,2166,79.105,7
Indústria 65,81.501,444.929,4
Construcció 17,0904,533.585,7
Serveis 197,86.290,5278.823,7
Sense ocupació anterior 13,0637,926.547,9
Total 295,89.501,0392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
SallentBagesCatalunya
Homes 115,84.187,9169.755,2
Dones 179,95.313,1223.237,2
Total 295,89.501,0392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
SallentBagesCatalunya
L'entén 6.575173.0626.949.344
El sap parlar 5.557146.7265.345.484
El sap llegir 5.597151.8295.750.348
El sap escriure 4.107114.4354.069.219
No l'entén 1195.949356.728
Total 6.693179.0127.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
SallentBagesCatalunya
Públiques 118453
Altres 07394
Total 125847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
SallentBagesCatalunya
Pavellons 227940
Pistes poliesportives 61765.703
Camps poliesportius 4581.646
Sales esportives 92077.227
Piscines cobertes 119881
Pistes d'atletisme 0292
Altres espais 2856024.895
Total 561.23849.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
SallentBagesCatalunya
Electors 5.357129.4285.376.553
Participació (%) 57,957,858,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
SallentBagesCatalunya
Electors 5.250129.0355.554.455
Participació (%) 84,682,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
SallentBagesCatalunya
Electors 5.239128.4665.519.912
Participació (%) 65,963,063,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
SallentBagesCatalunya
Electors 5.405135.4015.318.296
Participació (%) 46,847,347,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
SallentBagesCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,301,251,39
Recollida selectiva (%) 38,544,539,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
SallentBagesCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 4766315.166
Generació de residus (tones) 4.547,04126.996,233.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom