Llers

Poblacion

Abitatges e larèrs

Macromagnituds e impòsti

Sectors economics

Trabalh

Cultura e espòrts

Eleccions

Environament

Llers (170932)
Populacion (2017)1.211
Comarca Alt Empordà
Superficia (km2) 21,28
Altitud (m) 142
Longitud (º) 2,913267
Latitud (º) 42,296417

Poblacion

Densitat de poblacion. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Superficia (km2) 21,281.357,5432.108,00
Densitat (ab./km2) 56,9102,9235,3
Poblacion. Per sèxe. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 60270.0763.710.200
Hemnes 60969.6293.845.630
Totau 1.211139.7057.555.830
Poblacion. Per grops d'edat. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 17822.7971.179.741
De 15 a 64 ans 77791.7654.976.815
De 65 a 84 ans 21321.1461.170.656
De 85 ans e mès 433.997228.618
Totau 1.211139.7057.555.830
Poblacion. Per grops d'edat. Òmes. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 8711.578607.360
De 15 a 64 ans 39547.1062.504.740
De 65 a 84 ans 10210.017524.137
De 85 ans e mès 181.37573.963
Totau 60270.0763.710.200
Poblacion. Per grops d'edat. Hemnes. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 9111.219572.381
De 15 a 64 ans 38244.6592.472.075
De 65 a 84 ans 11111.129646.519
De 85 ans e mès 252.622154.655
Totau 60969.6293.845.630
Poblacion. Per lòc de neishença. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Catalonha 93083.2944.899.882
Rèsta der Espanha 14319.0341.325.004
Estrangèr 13837.3771.330.944
Totau 1.211139.7057.555.830
Poblacion. Per nacionalitat. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 1.106106.1136.514.468
Estrangèra 10533.5921.041.362
Totau 1.211139.7057.555.830
Poblacion. Per nacionalitat. Òmes. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 54752.5943.173.353
Estrangèra 5517.482536.847
Totau 60270.0763.710.200
Poblacion. Per nacionalitat. Hemnes. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 55953.5193.341.115
Estrangèra 5016.110504.515
Totau 60969.6293.845.630
Poblacion de 16 ans e mès. Per nivèu d'instruccion. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Sense titolacion :10.188623.324
Prumèr grad 16318.803837.313
Dusau grad 64668.0523.498.064
Ensenhament universitari :17.3881.264.747
Totau 997114.4306.223.448
Poblacion que demora ar estrangèr a 1r de gèr. Per sèxe. 2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 232.966152.608
Hemmes 212.877149.917
Totau 445.843302.525
Mobilitat obligada per arrason d’estudi (edat escolara). Curs 2016-2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Escolans residents 20622.4051.208.318
Escolans residents qu'estúdien en madeish municipi (%) 43,277,483,3
Neishences. Per sèxe. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Mainatges 562835.435
Mainades 561733.539
Totau 101.24568.974
Mòrts. Per sèxe. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 759731.796
Hemnes 550931.493
Totau 121.10663.289
Maridatges. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Totau 549229.355
Migracions intèrnes. Saldes destinacion-provenença. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Saldo damb Catalonha 24-122:
Saldo damb Espanha 0234.216
Saldo migratòri intèrn 24-994.216
Migracions extèrnes. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Immigracions 163.040151.878
Emigracions 102.29494.582
Immigracions exteriora. Per lòc de provenença. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Rèsta der UE 781129.004
Rèsta deth mon 92.229122.874
Totau 163.040151.878
Creishença intercensal 2001- 2011 dera poblacion
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Creishement totau. 2011 16539.7181.176.733
Creishement totau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 15,0933,3316,98
Creishement naturau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 -1,553,673,04
Creishement migratòri (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 16,6429,6613,94

Abitatges e larèrs

Abitatges familiaus. Per tipe. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Principaus 42054.6662.944.944
Segondaris :52.715470.081
Vuèges :9.612448.356
Totau 466116.9933.863.381
Abitatges familiaus principaus. Per regim de possession. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
De proprietat 31937.9032.188.657
De loguèr 4712.689582.701
Ua auta forma :4.072173.586
Totau 42054.6662.944.944
Abitatges familiaus principaus. Per superficia utila. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Enquia 60 m2 :7.313538.966
De 61 a 90 m2 :22.9031.476.187
De 91 a 120 m2 14513.452560.379
De 121 e mès m2 16410.996369.412
Totau 42054.6662.944.944

Macromagnituds e impòsti

Impòst sus era renda des persones fisiques (IRPF). 2015
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Unitats: èuros
Donadas agrandidas
Basa impausabla generau per declarant 19.62218.79722.337
Quòta resultanta d'autoliquidacion per declarant 5.6654.9226.109
Impòst de bens immòbles urbans (IBI). 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Dirección General del Catastro.
Donadas agrandidas
Nombre de recebuts ::99.999.999
Basa impausabla per recebut (èuros) ::99.999.999,0
Quòta totau per recebut (èuros) ::99.999.999,0
Impòst sus eth patrimòni des persones físiques (IPPF). 2007
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Donadas agrandidas
Patrimòni totau per declarant (èuros) 394.111412.751516.035
Actius reaus (%) 27,839,937,4
Actius financèrs (%) 72,260,162,6

Sectors economics

Superfícia agricòla utilizada (SAU). 2009
LlersAlt EmpordàCatalunya
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Tèrres laurades 72437.342792.425
Peishius permanents 1910.123355.107
Totau 74247.4651.147.532
Tèrres laurades. Per tipe de coitius. 2009
LlersAlt EmpordàCatalunya
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Erbacèus 53630.637511.150
Frutièrs 1052.084110.819
Oliu 772.185101.236
Vinha 61.92361.391
D'auti 05137.829
Totau 72437.342792.425
Explotacions agràries. Segontes possession de tèrres. 2009
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Sense tèrres 0511.519
Damb tèrres 401.92259.320
Totau 401.97360.839
Explotacions agràries. Segontes possession de bestiar. 2009
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Sense bestiar 291.30947.172
Damb bestiar 1166413.667
Totau 401.97360.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Bovins 25142.179544.135
Ovins 1.16435.925600.082
Crabum 282.10671.748
Porcins 12.195406.8056.742.638
Poralha 481.698.32843.890.563
Conilhes mairs 35.294335.054
Equins 598219.352
Bastiment d'abitatges. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Departament de Territòri e Sostenibilitat. Secretaria d'Abitança e Melhorament Urban.
Donadas agrandidas
Abitatges començadi de proteccion oficiau 001.013
Abitatges començadi 024311.340
Lotjaments toristics. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Donadas agrandidas
Otèls 32202.978
Places d'òtels 7114.792309.486
Campings 033350
Places de campings 035.370270.585
Torisme rurau 11582.403
Places de torisme rurau 71.33718.938
Parc de veïculs. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera DGT.
Donadas agrandidas
Torismes 78776.3843.436.271
Motocicletas 17615.512782.564
Veïculs industriaus 45123.814797.084
D'auti 1453.695155.673
Totau 1.559119.4055.171.592

Trabalh

Poblacion. Per rapòrt damb era activitat economica. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Poblacion emplegada 49853.2283.033.916
Poblacion desemplegada 10121.9181.052.138
Poblacion activa 60075.1454.086.055
Poblacion inactiva 57763.1303.386.882
Poblacion de 16 ans e mès 997114.4306.223.448
Afiliats ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Òmes 28529.6481.704.951
Hemnes 23724.1071.486.655
Totau 52253.7553.191.606
Afiliacions ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Totau 53856.2023.353.325
Afiliacions al regim generau ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Agricultura :1819.642
Industria 1484.852442.118
Construccion 262.791135.401
Servicis 45031.4122.179.003
Totau 62539.2362.766.164
Afiliacions al regim d'autonòms ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Agricultura 978823.531
Industria 581347.313
Construccion 352.03767.381
Servicis 1038.934417.515
Totau 15212.572555.741
Afiliacions al regim gen. ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per dimension deth centre. 06/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Enquia 50 trabalhadors 40228.5631.271.703
De 51 a 250 trabalhadors 2238.273658.837
De 251 e mès trabalhadors 02.400835.624
Totau 62539.2362.766.164
Compdes de cotizacion. 06/2018
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Totau 746.207263.433
Pensions contributives dera Seguretat Sociau. Mes de desembre. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Totau 27824.8751.683.463
Pension mejana (èuros) 840,89807,96972,17
Caumatge registat. Per sectors. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Agricultura 1,5389,810.052,8
Industria 2,4489,850.210,2
Construccion 5,8865,238.933,7
Servicis 35,95.761,7291.549,9
Sense trabalh anterior 2,7531,427.547,7
Totau 48,38.037,9418.294,4
Caumatge registrat. Per sèxe. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Òmes 17,23.691,1184.941,3
Hemnes 31,04.346,8233.353,1
Totau 48,28.037,9418.294,4

Cultura e espòrts

Poblacion de 2 ans e mès. Per coneishença deth catalan. 2011
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Lo compren 1.138127.1286.949.344
Lo sap parlar 1.01097.0185.345.484
Lo sap liéger 1.041103.6915.750.348
Lo sap escríuer 77174.4544.069.219
Non lo compren :8.014356.728
Totau 1.154135.1427.306.072
Bibliotèques. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat. Estadistica de bibliotèques.
Donadas agrandidas
Publiques 09453
D'autes 05394
Totau 014847
Espacis esportius. 2017
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Conselh Catalan der Espòrt.
Donadas agrandidas
Palais d'espòrt 122940
Pistes polisportives 31705.703
Camps polisportius 2981.643
Sales esportives 21897.223
Piscines cobèrtes 017878
Pistes d'atletisme 0392
D'auti espacis 91.03924.901
Totau 181.86649.437

Eleccions

Eleccions municipaus. 2015
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 91288.4695.376.553
Participacion (%) 45,557,658,5
Eleccions tath Parlament de Catalonha. 2015
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 88985.0505.510.853
Participacion (%) 81,375,074,9
Eleccions taht Congrès des Deputats. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 89185.2055.519.912
Participacion (%) 63,260,763,4
Eleccions tath Parlament Europèu. 2014
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Electors 90086.6205.318.296
Participacion (%) 47,944,847,6

Environament

Residus municipaus. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Generacion per abitant (kg/ab./día) 2,322,151,36
Recuelhuda selectiva (%) 24,735,438,6
Residus industriaus. 2016
LlersAlt EmpordàCatalunya
Donadas agrandidas
Establiments damb declaracion annau de residus 727814.278
Residus industriaus (tones) 109,8417.101,023.618.076,23

Seleccion de territòri

Comarques e municipis
Cerca per còdi o nòm