Barcelona

Poblacion

Abitatges e larèrs

Macromagnituds e impòsti

Sectors economics

Trabalh

Cultura e espòrts

Eleccions

Environament

Barcelona (080193)
Populacion (2017)1.620.809
Comarca Barcelonès
Superficia (km2) 101,35
Altitud (m) 13
Longitud (º) 2,178389
Latitud (º) 41,383531

Poblacion

Densitat de poblacion. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Superficia (km2) 101,35145,7532.108,00
Densitat (ab./km2) 15.992,215.425,2235,3
Poblacion. Per sèxe. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 766.6251.073.7773.710.200
Hemnes 854.1841.174.4503.845.630
Totau 1.620.8092.248.2277.555.830
Poblacion. Per grops d'edat. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 205.286300.1051.179.741
De 15 a 64 ans 1.066.7761.477.6204.976.815
De 65 a 84 ans 283.180388.8281.170.656
De 85 ans e mès 65.56781.674228.618
Totau 1.620.8092.248.2277.555.830
Poblacion. Per grops d'edat. Òmes. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 105.336154.257607.360
De 15 a 64 ans 522.088728.4292.504.740
De 65 a 84 ans 119.358165.968524.137
De 85 ans e mès 19.84325.12373.963
Totau 766.6251.073.7773.710.200
Poblacion. Per grops d'edat. Hemnes. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
De 0 a 14 ans 99.950145.848572.381
De 15 a 64 ans 544.688749.1912.472.075
De 65 a 84 ans 163.822222.860646.519
De 85 ans e mès 45.72456.551154.655
Totau 854.1841.174.4503.845.630
Poblacion. Per lòc de neishença. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Catalonha 955.4611.298.2274.899.882
Rèsta der Espanha 283.237428.1831.325.004
Estrangèr 382.111521.8171.330.944
Totau 1.620.8092.248.2277.555.830
Poblacion. Per nacionalitat. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 1.335.9021.861.7576.514.468
Estrangèra 284.907386.4701.041.362
Totau 1.620.8092.248.2277.555.830
Poblacion. Per nacionalitat. Òmes. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 623.712877.5043.173.353
Estrangèra 142.913196.273536.847
Totau 766.6251.073.7773.710.200
Poblacion. Per nacionalitat. Hemnes. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Espanhòla 712.190984.2533.341.115
Estrangèra 141.994190.197504.515
Totau 854.1841.174.4503.845.630
Poblacion de 16 ans e mès. Per nivèu d'instruccion. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Sense titolacion 104.138180.541623.324
Prumèr grad 162.261247.905837.313
Dusau grad 678.572976.8333.498.064
Ensenhament universitari 444.364511.8661.264.747
Totau 1.389.3361.917.1456.223.448
Poblacion que demora ar estrangèr a 1r de gèr. Per sèxe. 2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 71.36879.113152.608
Hemmes 72.03979.602149.917
Totau 143.407158.715302.525
Poblacion ETCA (equivalenta a temps complèt annau). 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Donadas agrandidas
Poblacion residenta 1.608.7462.232.833:
Poblacion sasoèra ETCA 85.72939.483:
Totau 1.694.4752.272.316:
Poblacion ETCA / poblacion residenta (%) 105,3101,8:
Mobilitat obligada per arrason d’estudi (edat escolara). Curs 2016-2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Escolans residents 204.111301.5571.208.318
Escolans residents qu'estúdien en madeish municipi (%) 97,193,283,3
Neishences. Per sèxe. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Mainatges 7.21610.26235.435
Mainades 6.8719.75433.539
Totau 14.08720.01668.974
Mòrts. Per sèxe. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Òmes 7.3639.93931.796
Hemnes 8.27810.63731.493
Totau 15.64120.57663.289
Maridatges. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Totau 6.1628.47029.355
Migracions intèrnes. Saldes destinacion-provenença. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Saldo damb Catalonha -9.222-9.945:
Saldo damb Espanha 2.5392.7764.216
Saldo migratòri intèrn -6.683-7.1694.216
Migracions extèrnes. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Immigracions 58.85575.320151.878
Emigracions 39.13647.07294.582
Immigracions exteriora. Per lòc de provenença. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Rèsta der UE 13.37314.64929.004
Rèsta deth mon 45.48260.671122.874
Totau 58.85575.320151.878
Creishença dera poblacion. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Unitats: taxa bruta per 1.000 abitants
Donadas agrandidas
Taxa bruta de natalitat 8,819,039,23
Taxa bruta de mortalitat 9,789,288,47
Creishement naturau -0,97-0,250,76
Creishement migratòri 11,349,745,66
Creishement totau 10,379,496,42
Creishença intercensal 2001- 2011 dera poblacion
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Creishement totau. 2011 107.129146.8521.176.733
Creishement totau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 6,886,7816,98
Creishement naturau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 -0,760,373,04
Creishement migratòri (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 7,646,413,94

Abitatges e larèrs

Abitatges familiaus. Per tipe. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Principaus 684.078926.5832.944.944
Segondaris 38.76942.990470.081
Vuèges 88.259109.679448.356
Totau 811.1061.079.2523.863.381
Abitatges familiaus principaus. Per regim de possession. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
De proprietat 437.631624.8882.188.657
De loguèr 205.912251.347582.701
Ua auta forma 40.53450.348173.586
Totau 684.078926.5832.944.944
Abitatges familiaus principaus. Per superficia utila. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Enquia 60 m2 192.917272.366538.966
De 61 a 90 m2 348.922484.4791.476.187
De 91 a 120 m2 96.794118.656560.379
De 121 e mès m2 45.44551.083369.412
Totau 684.078926.5832.944.944
Larèrs. Per dimension. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Ua persona 198.052249.997686.810
Dues persones 230.095308.382933.679
Tres persones 127.577182.573631.635
Quate persones e mès 128.355185.630692.821
Totau 684.078926.5832.944.944
Larèrs. Per tipe de nucli. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Ua persona 198.052249.997686.810
Dues persones o mès sense nucli 37.10946.421100.637
Parelha sense hilhs 166.475226.802725.737
Parelha damb hilhs 190.647278.2911.059.975
Pair o mair damb hilhs 77.680104.625308.995
Dus nuclis o mès 14.11520.44762.789
Totau 684.078926.5832.944.944

Macromagnituds e impòsti

Produit interior brut (basa 2010). 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
PIB (milions d'euros) 69.420,378.999,1224.751,1
PIB per abitant (milèrs d'èuros) 43,735,930,2
PIB per abitant (indèx Catalonha=100) 144,5123,8100,0
Valor hijut brut (basa 2010). Per sectors. 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Donadas agrandidas
Agricultura 17,617,81.859,8
Industria 5.296,96.725,641.692,6
Construccion 1.959,42.440,79.331,6
Servicis 54.050,863.289,0145.017,8
Totau 61.324,772.473,1197.901,8
Valor hijut brut (basa 2010). Industria. Per sectors. 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Donadas agrandidas
Indústries d'extraccion, energia, aigua e residus 2.096,02.572,47.001,7
Alimentacion, textil, husta, edición, química e cauchó 1.819,12.299,520.724,1
Metallurgia, maquinària, materiau electric e de transpòrt 1.381,81.853,713.966,8
Totau 5.296,96.725,641.692,6
Valor hijut brut (basa 2010). Servicis. Per sectors. 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Donadas agrandidas
Comèrç 8.615,410.719,729.645,4
Transpòrt, informacion e comunicacions 7.941,58.770,516.499,4
Ostaleria 4.687,75.177,711.692,5
Act. financères e assegurances 3.301,13.677,57.461,8
Act. immobiliàries, tecniques e administratives 15.900,718.886,042.616,5
Administracion publica e d'auti servicis 13.604,416.057,737.102,1
Totau 54.050,863.289,0145.017,8
Renda familiau disponibla bruta (basa 2010). 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
RFDB (milèrs d'èuros) 32.713.58141.925.405125.050.246
RFDB per abitant (milèrs d'èuros) 20,619,116,8
RFDB per abitant (indèx Catalonha=100) 122,7113,3100,0
Impòst sus era renda des persones fisiques (IRPF). 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Unitats: èuros
Donadas agrandidas
Basa impausabla generau per declarant 26.68224.72822.337
Quòta resultanta d'autoliquidacion per declarant 8.1737.2976.109
Impòst de bens immòbles urbans (IBI). 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Dirección General del Catastro.
Donadas agrandidas
Nombre de recebuts ::99.999.999
Basa impausabla per recebut (èuros) ::99.999.999,0
Quòta totau per recebut (èuros) ::99.999.999,0
Impòst sus eth patrimòni des persones físiques (IPPF). 2007
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Donadas agrandidas
Patrimòni totau per declarant (èuros) 631.040604.846516.035
Actius reaus (%) 34,835,037,4
Actius financèrs (%) 65,265,062,6

Sectors economics

Superfícia agricòla utilizada (SAU). 2009
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Tèrres laurades 661758792.425
Peishius permanents 2027355.107
Totau 6807851.147.532
Tèrres laurades. Per tipe de coitius. 2009
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Erbacèus 480533511.150
Frutièrs 3032110.819
Oliu 7598101.236
Vinha 759361.391
D'auti 117.829
Totau 661758792.425
Explotacions agràries. Segontes possession de tèrres. 2009
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Sense tèrres 001.519
Damb tèrres 547059.320
Totau 547060.839
Explotacions agràries. Segontes possession de bestiar. 2009
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Sense bestiar 516547.172
Damb bestiar 3513.667
Totau 547060.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Bovins 00544.135
Ovins 05600.082
Crabum 02571.748
Porcins 006.742.638
Poralha 222243.890.563
Conilhes mairs 00335.054
Equins 8819.352
Bastiment d'abitatges. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Departament de Territòri e Sostenibilitat. Secretaria d'Abitança e Melhorament Urban.
Donadas agrandidas
Abitatges començadi de proteccion oficiau 1503021.013
Abitatges començadi 1.3733.23511.340
Lotjaments toristics. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Donadas agrandidas
Otèls 7027282.978
Places d'òtels 74.87679.455309.486
Campings 00350
Places de campings 00270.585
Torisme rurau 002.403
Places de torisme rurau 0018.938
Parc de veïculs. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades dera DGT.
Donadas agrandidas
Torismes 564.416780.3303.436.271
Motocicletas 236.712285.761782.564
Veïculs industriaus 101.580140.575797.084
D'auti 17.50723.467155.673
Totau 920.2151.230.1335.171.592

Trabalh

Poblacion. Per rapòrt damb era activitat economica. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Poblacion emplegada 681.377918.9333.033.916
Poblacion desemplegada 188.958290.3431.052.138
Poblacion activa 870.3351.209.2764.086.055
Poblacion inactiva 731.5981.020.3463.386.882
Poblacion de 16 ans e mès 1.389.3361.917.1456.223.448
Afiliats ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Òmes 338.912471.1161.704.951
Hemnes 333.850451.7391.486.655
Totau 672.762922.8553.191.606
Afiliacions ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Totau 713.256977.3393.353.325
Afiliacions al regim generau ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Agricultura 2892959.642
Industria 69.93687.233442.118
Construccion 26.14936.488135.401
Servicis 864.163983.6472.179.003
Totau 960.5371.107.6632.766.164
Afiliacions al regim d'autonòms ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Agricultura 19523623.531
Industria 6.0508.22047.313
Construccion 8.28212.67667.381
Servicis 108.192134.488417.515
Totau 122.719155.620555.741
Afiliacions al regim gen. ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per dimension deth centre. 06/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Enquia 50 trabalhadors 356.528419.7771.271.703
De 51 a 250 trabalhadors 205.469236.145658.837
De 251 e mès trabalhadors 398.540451.741835.624
Totau 960.5371.107.6632.766.164
Compdes de cotizacion. 06/2018
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Totau 76.53090.241263.433
Pensions contributives dera Seguretat Sociau. Mes de desembre. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Totau 398.977544.9731.683.463
Pension mejana (èuros) 1.080,781.052,89972,17
Caumatge registat. Per sectors. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Agricultura 340,7552,110.052,8
Industria 5.887,810.240,450.210,2
Construccion 5.287,29.760,838.933,7
Servicis 59.611,888.945,2291.549,9
Sense trabalh anterior 3.697,16.882,227.547,7
Totau 74.824,5116.380,8418.294,4
Caumatge registrat. Per sèxe. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Òmes 34.397,853.278,6184.941,3
Hemnes 40.426,763.102,2233.353,1
Totau 74.824,5116.380,8418.294,4

Cultura e espòrts

Poblacion de 2 ans e mès. Per coneishença deth catalan. 2011
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Lo compren 1.501.2622.058.2686.949.344
Lo sap parlar 1.137.8161.487.9465.345.484
Lo sap liéger 1.246.5551.653.6365.750.348
Lo sap escríuer 835.0801.092.6944.069.219
Non lo compren 72.056129.239356.728
Totau 1.573.3182.187.5087.306.072
Bibliotèques. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat. Estadistica de bibliotèques.
Donadas agrandidas
Publiques 4161453
D'autes 163171394
Totau 204232847
Espacis esportius. 2017
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Conselh Catalan der Espòrt.
Donadas agrandidas
Palais d'espòrt 83125940
Pistes polisportives 5758745.703
Camps polisportius 881381.643
Sales esportives 1.2331.6667.223
Piscines cobèrtes 158196878
Pistes d'atletisme 91392
D'auti espacis 1.6622.23624.901
Totau 4.6436.26449.437

Eleccions

Eleccions municipaus. 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 1.161.1401.597.4245.376.553
Participacion (%) 60,659,058,5
Eleccions tath Parlament de Catalonha. 2015
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 1.141.0611.576.0275.510.853
Participacion (%) 77,176,174,9
Eleccions taht Congrès des Deputats. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Electors 1.136.3521.570.6055.519.912
Participacion (%) 67,666,763,4
Eleccions tath Parlament Europèu. 2014
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Electors 1.145.4881.575.6705.318.296
Participacion (%) 51,048,847,6

Environament

Residus municipaus. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Generacion per abitant (kg/ab./día) 1,291,221,36
Recuelhuda selectiva (%) 36,033,038,6
Residus industriaus. 2016
BarcelonaBarcelonèsCatalunya
Donadas agrandidas
Establiments damb declaracion annau de residus 6981.33014.278
Residus industriaus (tones) 162.108,26206.928,543.618.076,23

Seleccion de territòri

Comarques e municipis
Cerca per còdi o nòm