Sautar ath contengut principau

Abitatges e larèrs

Darnius (170600)
Populacion (2018)557
Comarca Alt Empordà
Superficia (km2) 34,93
Altitud (m) 193
Longitud (º) 2,834531
Latitud (º) 42,368378

Poblacion

Densitat de poblacion. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Superficia (km2) 34,931.357,5432.108,00
Densitat (ab./km2) 15,9103,5236,7
Donadas agrandidas
Poblacion. Per sèxe. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 27670.4303.730.326
Hemnes 28170.1393.869.739
Totau 557140.5697.600.065
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 ans 6522.8681.177.134
De 15 a 64 ans 34692.1125.001.510
De 65 a 84 ans 10921.4661.185.318
De 85 ans e mès 374.123236.103
Totau 557140.5697.600.065
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. Òmes. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 ans 2811.636605.920
De 15 a 64 ans 18647.1642.515.807
De 65 a 84 ans 5110.181531.494
De 85 ans e mès 111.44977.105
Totau 27670.4303.730.326
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. Hemnes. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 ans 3711.232571.214
De 15 a 64 ans 16044.9482.485.703
De 65 a 84 ans 5811.285653.824
De 85 ans e mès 262.674158.998
Totau 28170.1393.869.739
Donadas agrandidas
Poblacion. Per lòc de neishença. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Catalonha 38783.7134.917.988
Rèsta der Espanha 8218.7671.301.357
Estrangèr 8838.0891.380.720
Totau 557140.5697.600.065
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Espanhòla 483106.9136.517.966
Estrangèra 7433.6561.082.099
Totau 557140.5697.600.065
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. Òmes. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Espanhòla 24553.0003.175.354
Estrangèra 3117.430554.972
Totau 27670.4303.730.326
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. Hemnes. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Espanhòla 23853.9133.342.612
Estrangèra 4316.226527.127
Totau 28170.1393.869.739
Donadas agrandidas
Poblacion que demora ar estrangèr a 1r de gèr. Per sèxe. 2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 333.173160.078
Hemmes 303.067156.521
Totau 636.240316.599
Donadas agrandidas
Mobilitat obligada per arrason d'estudis non universitaris. Curs 2018/19
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Escolans residents 6022.9701.227.695
Escolans residents qu'estúdien en madeish municipi (%) 58,377,383,1
Hònt: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Donadas agrandidas
Neishences. Per sèxe. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Mainatges 168432.408
Mainades 161430.766
Totau 21.29863.174
Hònt: Idescat. Moviment naturau dera poblacion.
Donadas agrandidas
Mòrts. Per sèxe. 2017
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 760733.075
Hemnes 153433.090
Totau 81.14166.165
Donadas agrandidas
Maridatges. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Totau 153427.026
Hònt: Idescat. Moviment naturau dera poblacion.
Donadas agrandidas
Migracions intèrnes. Saldes destinacion-provenença. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Saldo damb Catalonha -8-163:
Saldo damb Espanha 0-64-2.689
Saldo migratòri intèrn -8-227-2.689
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Migracions extèrnes. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Immigracions 43.550177.216
Emigracions 242.20078.003
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Immigracions exteriora. Per lòc de provenença. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Rèsta der UE 182829.029
Rèsta deth mon 32.722148.187
Totau 43.550177.216
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Creishença intercensal 2001- 2011 dera poblacion
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Creishement totau. 2011 1639.7181.176.733
Creishement totau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 3,0133,3316,98
Creishement naturau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 -6,713,673,04
Creishement migratòri (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 9,7229,6613,94
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas

Abitatges e larèrs

Abitatges familiaus. Per tipe. 2011
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Principaus 23354.6662.944.944
Segondaris 14452.715470.081
Vuèges 319.612448.356
Totau 408116.9933.863.381
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas

Macromagnituds e impòsti

Impòst sus era renda des persones fisiques (IRPF). 2017
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Basa impausabla generau per declarant 18.12619.91323.760
Quòta resultanta d'autoliquidacion per declarant 4.1745.1386.513
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Unitats: èuros
Donadas agrandidas
Impòst de bens immòbles urbans (IBI). 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Nombre de recebuts 620147.4655.806.207
Basa impausabla per recebut (èuros) 41.745,265.811,269.999,2
Quòta totau per recebut (èuros) 250,5487,8483,3
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Dirección General del Catastro.
Donadas agrandidas
Impòst sus eth patrimòni des persones físiques (IPPF). 2007
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Patrimòni totau per declarant (èuros) :412.751516.035
Actius reaus (%) :39,937,4
Actius financèrs (%) :60,162,6
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Donadas agrandidas

Sectors economics

Superfícia agricòla utilizada (SAU). 2009
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Tèrres laurades 30737.342792.425
Peishius permanents 11210.123355.107
Totau 42047.4651.147.532
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Tèrres laurades. Per tipe de coitius. 2009
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Erbacèus 16730.637511.150
Frutièrs 02.084110.819
Oliu 42.185101.236
Vinha 11.92361.391
D'auti 1355137.829
Totau 30737.342792.425
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Explotacions agràries. Segontes possession de tèrres. 2009
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Sense tèrres 1511.519
Damb tèrres 141.92259.320
Totau 151.97360.839
Donadas agrandidas
Explotacions agràries. Segontes possession de bestiar. 2009
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Sense bestiar 61.30947.172
Damb bestiar 966413.667
Totau 151.97360.839
Donadas agrandidas
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Bovins 16042.179544.135
Ovins 1.30635.925600.082
Crabum 1052.10671.748
Porcins 8.628406.8056.742.638
Poralha 22.5401.698.32843.890.563
Conilhes mairs 25.294335.054
Equins 2198219.352
Donadas agrandidas
Bastiment d'abitatges. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Abitatges començadi de proteccion oficiau 001.394
Abitatges començadi 132114.517
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Departament de Territòri e Sostenibilitat. Secretaria d'Abitança e Melhorament Urban.
Donadas agrandidas
Lotjaments toristics. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Otèls 32313.040
Places d'òtels 6614.673313.788
Campings 033351
Places de campings 035.322271.908
Torisme rurau 11562.465
Places de torisme rurau 141.32019.527
Hònt: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Donadas agrandidas
Parc de veïculs. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Torismes 34679.8573.527.529
Motocicletas 6516.658834.704
Veïculs industriaus 13323.880789.515
D'auti 214.029163.812
Totau 565124.4245.315.560
Hònt: Idescat, a partir des donades dera DGT.
Donadas agrandidas

Trabalh

Afiliats ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 11831.3571.757.809
Hemnes 8625.9501.535.400
Totau 20457.3073.293.209
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Afiliacions ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Totau 21359.8253.454.446
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim generau ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Agricultura :1979.494
Industria 04.868440.328
Construccion 92.821138.259
Servicis 2228.7132.201.909
Totau 3236.5992.789.990
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim d'autonòms ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Agricultura :78322.974
Industria 074239.605
Construccion 122.04567.913
Servicis 338.912418.169
Totau 4712.482548.661
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim gen. ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per dimension deth centre. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Enquia 50 trabalhadors 3226.5731.257.507
De 51 a 250 trabalhadors 06.889663.852
De 251 e mès trabalhadors 03.137868.631
Totau 3236.5992.789.990
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Compdes de cotizacion. 09/2019
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Totau 165.924258.213
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Pensions contributives dera Seguretat Sociau. Deseme. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Totau 12825.2481.701.954
Pension mejana (èuros) 802,04838,651.007,89
Donadas agrandidas
Pensionistes ara Seguretat Sociau. Per sèxe. Deseme. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 5810.978732.256
Hemnes 5211.027765.940
Totau 11022.0051.498.196
Donadas agrandidas
Caumatge registat. Per sectors. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 0,3338,79.105,7
Industria 1,2483,844.929,4
Construccion 3,9760,033.585,7
Servicis 19,35.554,0278.823,7
Sense trabalh anterior 0,0510,426.547,9
Totau 24,87.646,8392.992,4
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Caumatge registrat. Per sèxe. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Òmes 10,73.436,9169.755,2
Hemnes 14,14.209,9223.237,2
Totau 24,77.646,8392.992,4
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas

Cultura e espòrts

Poblacion de 2 ans e mès. Per coneishença deth catalan. 2011
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Lo compren 516127.1286.949.344
Lo sap parlar 45397.0185.345.484
Lo sap liéger 462103.6915.750.348
Lo sap escríuer 31374.4544.069.219
Non lo compren :8.014356.728
Totau 525135.1427.306.072
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Bibliotèques. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Publiques 09459
D'autes 08391
Totau 017850
Hònt: Idescat. Estadistica de bibliotèques.
Donadas agrandidas
Espacis esportius. 2018
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Palais d'espòrt 022940
Pistes polisportives 21705.703
Camps polisportius 11011.646
Sales esportives 01897.227
Piscines cobèrtes 017881
Pistes d'atletisme 0392
D'auti espacis 71.04024.895
Totau 121.87049.443
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Conselh Catalan der Espòrt.
Donadas agrandidas

Eleccions

Eleccions municipaus. 2015
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Electors 42388.4695.376.553
Participacion (%) 74,057,658,5
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Eleccions tath Parlament de Catalonha. 2017
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Electors 42286.2265.554.455
Participacion (%) 83,678,779,1
Hònt: Idescat i Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Donadas agrandidas
Eleccions taht Congrès des Deputats. 2016
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Electors 42485.2055.519.912
Participacion (%) 63,260,763,4
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Eleccions tath Parlament Europèu. 2014 (p)
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Electors 41286.6205.318.296
Participacion (%) 50,244,847,6
Donadas agrandidas

Environament

Residus municipaus. 2017
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Generacion per abitant (kg/ab./día) 1,062,181,39
Recuelhuda selectiva (%) 69,537,039,9
Donadas agrandidas
Residus industriaus. 2017
DarniusAlt EmpordàCatalunya
Establiments damb declaracion annau de residus 128315.166
Residus industriaus (tones) 0,0019.317,833.793.347,50
Donadas agrandidas

Seleccion de territòri

Comarques e municipis
Cerca per còdi o nòm