Santa Maria de Martorelles

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Santa Maria de Martorelles (082567)
Població (2018)882
Comarca Vallès Oriental
Superfície (km2) 4,51
Altitud (m) 181
Longitud (º) 2,255158
Latitud (º) 41,520603

Població

Densitat de població. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Superfície (km2) 4,51735,0032.108,00
Densitat (hab./km2) 195,6552,8236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 439202.4273.730.326
Dones 443203.8623.869.739
Total 882406.2897.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 14669.0491.179.741
De 15 a 64 anys 585269.1864.976.815
De 65 a 84 anys 10955.5681.170.656
De 85 anys i més 189.456228.618
Total 858403.2597.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 7635.584607.360
De 15 a 64 anys 303136.7412.504.740
De 65 a 84 anys 5125.672524.137
De 85 anys i més 63.15673.963
Total 436201.1533.710.200
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 7033.465572.381
De 15 a 64 anys 282132.4452.472.075
De 65 a 84 anys 5829.896646.519
De 85 anys i més 126.300154.655
Total 422202.1063.845.630
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Catalunya 714276.7434.899.882
Resta d'Espanya 11476.5461.325.004
Estranger 3049.9701.330.944
Total 858403.2597.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 840370.2756.514.468
Estrangera 1832.9841.041.362
Total 858403.2597.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 430183.3603.173.353
Estrangera 617.793536.847
Total 436201.1533.710.200
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 410186.9153.341.115
Estrangera 1215.191504.515
Total 422202.1063.845.630
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 34.240152.608
Dones 43.897149.917
Total 78.137302.525
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Alumnes residents 17673.2771.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 38,676,683,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Nens 71.79634.462
Nenes 11.73532.341
Total 83.53166.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 71.47733.075
Dones 81.45033.090
Total 152.92766.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 31.77729.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Saldo amb Catalunya 241.461:
Saldo amb Espanya -1204.216
Saldo migratori intern 231.4814.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Immigracions 44.386151.878
Emigracions 02.63394.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Resta de la UE 163729.004
Resta del món 33.749122.874
Total 44.386151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Creixement total. 2011 18079.4691.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 23,062216,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 0,386,113,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,6815,913,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Principals 312148.7102.944.944
Secundaris :11.187470.081
Buits :16.489448.356
Total 380176.3863.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Base imposable general per declarant 22.77322.45623.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.2755.5186.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :442.027516.035
Actius reals (%) :40,837,4
Actius financers (%) :59,262,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Terres llaurades 811.085792.425
Pastures permanents 04.218355.107
Total 815.3031.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Herbacis 010.261511.150
Fruiters 0130110.819
Olivera 0315101.236
Vinya 814161.391
Altres 02387.829
Total 811.085792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Sense terres 0491.519
Amb terres 593459.320
Total 598360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Sense ramaderia 550547.172
Amb ramaderia 047813.667
Total 598360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Bovins 024.896544.135
Ovins 020.686600.082
Cabrum 02.80471.748
Porcins 097.4956.742.638
Aviram 0338.22043.890.563
Conilles mares 014.705335.054
Equins 082919.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0141.013
Habitatges iniciats 050811.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Hotels 0673.007
Places d'hotels 03.873312.249
Càmpings 08351
Places de càmpings 02.730271.425
Turisme rural 0522.415
Places de turisme rural 041619.038
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Turismes 421208.0913.481.340
Motocicletes 13834.816807.080
Vehicles industrials 10745.617774.949
Altres 269.396159.406
Total 692297.9205.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 21895.6611.740.833
Dones 17480.6521.512.811
Total 392176.3133.253.644
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 408183.4153.411.401
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 12/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 02629.077
Indústria :38.356438.239
Construcció 56.616132.997
Serveis 5070.0982.147.706
Total 57115.3322.728.019
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 12/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 049423.316
Indústria 123.08145.375
Construcció 134.37967.297
Serveis 5521.573415.323
Total 8029.527551.311
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 12/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Fins a 50 treballadors 5765.3961.235.251
De 51 a 250 treballadors 033.325644.606
De 251 i més treballadors 016.611848.162
Total 57115.3322.728.019
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 12/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 1812.519257.812
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total :81.1571.683.463
Pensió mitjana (euros) :992,61972,17
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 0,0277,29.105,7
Indústria 2,53.446,744.929,4
Construcció 0,81.635,733.585,7
Serveis 36,214.971,8278.823,7
Sense ocupació anterior 1,81.454,326.547,9
Total 41,321.785,7392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 19,18.956,3169.755,2
Dones 22,212.829,4223.237,2
Total 41,321.785,7392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
L'entén 830373.8746.949.344
El sap parlar 745293.5735.345.484
El sap llegir 751310.9195.750.348
El sap escriure 564226.3984.069.219
No l'entén :15.189356.728
Total 833389.0637.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Públiques 029453
Altres 09394
Total 038847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Pavellons 052940
Pistes poliesportives 23215.703
Camps poliesportius 0891.646
Sales esportives 03797.227
Piscines cobertes 045881
Pistes d'atletisme 0692
Altres espais 81.31224.895
Total 132.49349.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 653292.5805.376.553
Participació (%) 71,557,758,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 662296.4745.554.455
Participació (%) 87,583,579,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 650292.8265.519.912
Participació (%) 74,567,063,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 652291.5665.318.296
Participació (%) 54,847,647,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,321,251,36
Recollida selectiva (%) 41,137,838,6
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 21.30514.278
Generació de residus (tones) 101,19327.892,863.618.076,23
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Tot i que actualment els municipis de Castellcir, Castellterçol, Granera i Sant Quirze Safaja pertanyen a la comarca del Moianès, estan agregats a la comarca del Vallès Oriental en les operacions estadístiques següents:

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/082567

Sou aquí: