Saltar al contingut principal

Habitatges i llars

Santa Maria de Martorelles (082567)
Població (2018)882
Comarca Vallès Oriental
Superfície (km2) 4,51
Altitud (m) 181
Longitud (º) 2,255158
Latitud (º) 41,520603

Població

Densitat de població. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Superfície (km2) 4,51735,0032.108,00
Densitat (hab./km2) 195,6552,8236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 439202.4273.730.326
Dones 443203.8623.869.739
Total 882406.2897.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 15168.5251.177.134
De 15 a 64 anys 591270.9875.001.510
De 65 a 84 anys 11556.9161.185.318
De 85 anys i més 259.861236.103
Total 882406.2897.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 7735.253605.920
De 15 a 64 anys 304137.4952.515.807
De 65 a 84 anys 5126.314531.494
De 85 anys i més 73.36577.105
Total 439202.4273.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 anys 7433.272571.214
De 15 a 64 anys 287133.4922.485.703
De 65 a 84 anys 6430.602653.824
De 85 anys i més 186.496158.998
Total 443203.8623.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Catalunya 727279.1224.917.988
Resta d'Espanya 12175.3441.301.357
Estranger 3451.8231.380.720
Total 882406.2897.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 862372.0396.517.966
Estrangera 2034.2501.082.099
Total 882406.2897.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 430184.1003.175.354
Estrangera 918.327554.972
Total 439202.4273.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Espanyola 432187.9393.342.612
Estrangera 1115.923527.127
Total 443203.8623.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 34.667160.078
Dones 54.218156.521
Total 88.885316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017/18
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Alumnes residents 17673.2771.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 38,676,683,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Nens 31.71132.408
Nenes 51.56030.766
Total 83.27163.174
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 71.47733.075
Dones 81.45033.090
Total 152.92766.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 31.66927.026
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Saldo amb Catalunya 14956:
Saldo amb Espanya 0-139-2.689
Saldo migratori intern 14817-2.689
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Immigracions 15.318177.216
Emigracions 12.28578.003
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Resta de la UE 161229.029
Resta del món 04.706148.187
Total 15.318177.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Creixement total. 2011 18079.4691.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 23,062216,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 0,386,113,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,6815,913,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Principals 312148.7102.944.944
Secundaris :11.187470.081
Buits :16.489448.356
Total 380176.3863.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Base imposable general per declarant 22.77322.45623.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.2755.5186.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Nombre de rebuts 487264.5455.806.207
Base imposable per rebut (euros) 83.427,168.300,769.999,2
Quota íntegra per rebut (euros) 456,3502,9483,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :442.027516.035
Actius reals (%) :40,837,4
Actius financers (%) :59,262,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Terres llaurades 811.085792.425
Pastures permanents 04.218355.107
Total 815.3031.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Herbacis 010.261511.150
Fruiters 0130110.819
Olivera 0315101.236
Vinya 814161.391
Altres 02387.829
Total 811.085792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Sense terres 0491.519
Amb terres 593459.320
Total 598360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Sense ramaderia 550547.172
Amb ramaderia 047813.667
Total 598360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Bovins 024.896544.135
Ovins 020.686600.082
Cabrum 02.80471.748
Porcins 097.4956.742.638
Aviram 0338.22043.890.563
Conilles mares 014.705335.054
Equins 082919.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0991.394
Habitatges iniciats 082714.517
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Hotels 0673.040
Places d'hotels 03.873313.788
Càmpings 08351
Places de càmpings 02.739271.908
Turisme rural 0602.465
Places de turisme rural 047719.527
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Turismes 435211.5483.527.529
Motocicletes 14536.287834.704
Vehicles industrials 11245.933789.515
Altres 309.651163.812
Total 722303.4195.315.560
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 22497.9281.800.381
Dones 18882.3081.556.197
Total 412180.2363.356.578
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 430187.3363.519.898
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 02749.918
Indústria :39.135449.820
Construcció 86.940142.128
Serveis 5572.5942.243.250
Total 65118.9432.845.116
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 049023.116
Indústria 133.01141.567
Construcció 154.45668.342
Serveis 6021.683421.596
Total 8829.640554.621
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Fins a 50 treballadors 6566.4271.291.022
De 51 a 250 treballadors 034.528676.945
De 251 i més treballadors 017.988877.149
Total 65118.9432.845.116
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 06/2019
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total 1612.582264.106
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Total :82.9591.701.954
Pensió mitjana (euros) :1.028,271.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 5737.871732.256
Dones 6836.117765.940
Total 12573.9881.498.196
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Agricultura 0,0277,29.105,7
Indústria 2,53.446,744.929,4
Construcció 0,81.635,733.585,7
Serveis 36,214.971,8278.823,7
Sense ocupació anterior 1,81.454,326.547,9
Total 41,321.785,7392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Homes 19,18.956,3169.755,2
Dones 22,212.829,4223.237,2
Total 41,321.785,7392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
L'entén 830373.8746.949.344
El sap parlar 745293.5735.345.484
El sap llegir 751310.9195.750.348
El sap escriure 564226.3984.069.219
No l'entén :15.189356.728
Total 833389.0637.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Públiques 029453
Altres 09394
Total 038847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Pavellons 052940
Pistes poliesportives 23215.703
Camps poliesportius 0891.646
Sales esportives 03797.227
Piscines cobertes 045881
Pistes d'atletisme 0692
Altres espais 81.31224.895
Total 132.49349.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 653292.5805.376.553
Participació (%) 71,557,758,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 662296.4745.554.455
Participació (%) 87,583,579,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 650292.8265.519.912
Participació (%) 74,567,063,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Electors 652291.5665.318.296
Participació (%) 54,847,647,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,301,261,39
Recollida selectiva (%) 42,538,239,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 21.47015.166
Generació de residus (tones) 77,44358.107,483.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom