Santa Maria de Martorelles

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Santa Maria de Martorelles (082567)
Població (2017)858
Comarca Vallès Oriental
Superfície (km2) 4,51
Altitud (m) 181
Longitud (º) 2,255158
Latitud (º) 41,520603

Població

Densitat de població. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 4,51735,0032.108,00
Densitat (hab./km2) 190,2548,6235,3
Població. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Homes 436201.1533.710.200
Dones 422202.1063.845.630
Total 858403.2597.555.830
Població. Per grups d'edat. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 14669.0491.179.741
De 15 a 64 anys 585269.1864.976.815
De 65 a 84 anys 10955.5681.170.656
De 85 anys i més 189.456228.618
Total 858403.2597.555.830
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 7635.584607.360
De 15 a 64 anys 303136.7412.504.740
De 65 a 84 anys 5125.672524.137
De 85 anys i més 63.15673.963
Total 436201.1533.710.200
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 7033.465572.381
De 15 a 64 anys 282132.4452.472.075
De 65 a 84 anys 5829.896646.519
De 85 anys i més 126.300154.655
Total 422202.1063.845.630
Població. Per lloc de naixement. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Catalunya 714276.7434.899.882
Resta d'Espanya 11476.5461.325.004
Estranger 3049.9701.330.944
Total 858403.2597.555.830
Població. Per nacionalitat. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Espanyola 840370.2756.514.468
Estrangera 1832.9841.041.362
Total 858403.2597.555.830
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Espanyola 430183.3603.173.353
Estrangera 617.793536.847
Total 436201.1533.710.200
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Espanyola 410186.9153.341.115
Estrangera 1215.191504.515
Total 422202.1063.845.630
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 34.240152.608
Dones 43.897149.917
Total 78.137302.525
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 17673.2771.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 38,676,683,3
Naixements. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Nens 71.79134.297
Nenes 11.73232.198
Total 83.52366.495
Defuncions. Per sexe. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 51.45731.796
Dones 61.43731.493
Total 112.89463.289
Matrimonis. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Total 31.76528.594
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya 241.461:
Saldo amb Espanya -1204.216
Saldo migratori intern 231.4814.216
Migracions externes. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 44.386151.878
Emigracions 02.63394.582
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Resta de la UE 163729.004
Resta del món 33.749122.874
Total 44.386151.878
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 18079.4691.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 23,062216,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 0,386,113,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,6815,913,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 312148.7102.944.944
Secundaris :11.187470.081
Buits :16.489448.356
Total 380176.3863.863.381

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 22.77322.45623.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.2755.5186.327
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts ::99.999.999
Base imposable per rebut (euros) ::99.999.999,0
Quota íntegra per rebut (euros) ::99.999.999,0
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) :442.027516.035
Actius reals (%) :40,837,4
Actius financers (%) :59,262,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 811.085792.425
Pastures permanents 04.218355.107
Total 815.3031.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 010.261511.150
Fruiters 0130110.819
Olivera 0315101.236
Vinya 814161.391
Altres 02387.829
Total 811.085792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 0491.519
Amb terres 593459.320
Total 598360.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 550547.172
Amb ramaderia 047813.667
Total 598360.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 024.896544.135
Ovins 020.686600.082
Cabrum 02.80471.748
Porcins 097.4956.742.638
Aviram 0338.22043.890.563
Conilles mares 014.705335.054
Equins 082919.352
Construcció d'habitatges. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 0141.013
Habitatges iniciats 050811.340
Allotjaments turístics. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Hotels 0673.007
Places d'hotels 03.873312.249
Càmpings 08351
Places de càmpings 02.730271.419
Turisme rural 0522.415
Places de turisme rural 041619.038
Parc de vehicles. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 421208.0913.481.340
Motocicletes 13834.816807.080
Vehicles industrials 10745.617774.949
Altres 269.396159.406
Total 692297.9205.222.775

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 22696.5271.766.309
Dones 18080.3881.518.929
Total 406176.9153.285.238
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 420183.9843.442.373
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 02649.395
Indústria :38.333441.285
Construcció 66.583133.192
Serveis 4970.3342.160.955
Total 57115.5142.744.827
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 050123.491
Indústria 113.07545.759
Construcció 134.36067.012
Serveis 5521.451414.751
Total 7929.387551.014
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 5765.2561.245.288
De 51 a 250 treballadors 032.317653.316
De 251 i més treballadors 017.941846.223
Total 57115.5142.744.827
Comptes de cotització. 09/2018
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 1712.392258.915
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total :81.1571.683.463
Pensió mitjana (euros) :992,61972,17
Atur registrat. Per sectors. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 0,0344,310.052,8
Indústria 3,33.958,250.210,2
Construcció 2,51.911,938.933,7
Serveis 35,815.835,2291.549,9
Sense ocupació anterior 1,81.598,427.547,7
Total 43,323.648,2418.294,4
Atur registrat. Per sexe. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 20,49.996,7184.941,3
Dones 22,913.651,4233.353,1
Total 43,323.648,2418.294,4

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 830373.8746.949.344
El sap parlar 745293.5735.345.484
El sap llegir 751310.9195.750.348
El sap escriure 564226.3984.069.219
No l'entén :15.189356.728
Total 833389.0637.306.072
Biblioteques. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 029453
Altres 09394
Total 038847
Espais esportius. 2017
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 052940
Pistes poliesportives 23215.703
Camps poliesportius 0891.643
Sales esportives 03797.223
Piscines cobertes 045878
Pistes d'atletisme 0692
Altres espais 81.31224.901
Total 132.49349.437

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 653292.5805.376.553
Participació (%) 71,557,758,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 650291.6605.510.853
Participació (%) 84,378,974,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 650292.8265.519.912
Participació (%) 74,567,063,4
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Dades ampliades
Electors 652291.5665.318.296
Participació (%) 54,847,647,6

Medi ambient

Residus municipals. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,321,251,36
Recollida selectiva (%) 41,137,838,6
Residus industrials. 2016
Santa Maria de MartorellesVallès OrientalCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 21.30514.278
Generació de residus (tones) 101,19327.892,863.618.076,23

Tot i que actualment els municipis de Castellcir, Castellterçol, Granera i Sant Quirze Safaja pertanyen a la comarca del Moianès, estan agregats a la comarca del Vallès Oriental en les operacions estadístiques següents:

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/082567

Sou aquí: