Saltar al contingut principal
Tordera (082845)
Població (2018)16.937
Comarca Maresme
Superfície (km2) 84,09
Altitud (m) 34
Longitud (º) 2,719897
Latitud (º) 41,700139

Població

Densitat de població. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Superfície (km2) 84,09398,5332.108,00
Densitat (hab./km2) 201,41.123,7236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Homes 8.576221.0453.730.326
Dones 8.361226.7793.869.739
Total 16.937447.8247.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
De 0 a 14 anys 2.96672.0741.177.134
De 15 a 64 anys 11.120294.5295.001.510
De 65 a 84 anys 2.45868.4281.185.318
De 85 anys i més 39312.793236.103
Total 16.937447.8247.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
De 0 a 14 anys 1.56937.305605.920
De 15 a 64 anys 5.700148.4522.515.807
De 65 a 84 anys 1.16931.378531.494
De 85 anys i més 1383.91077.105
Total 8.576221.0453.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
De 0 a 14 anys 1.39734.769571.214
De 15 a 64 anys 5.420146.0772.485.703
De 65 a 84 anys 1.28937.050653.824
De 85 anys i més 2558.883158.998
Total 8.361226.7793.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Catalunya 12.228310.1034.917.988
Resta d'Espanya 2.83274.1951.301.357
Estranger 1.87763.5261.380.720
Total 16.937447.8247.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Espanyola 15.494398.0326.517.966
Estrangera 1.44349.7921.082.099
Total 16.937447.8247.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Espanyola 7.830195.0933.175.354
Estrangera 74625.952554.972
Total 8.576221.0453.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Espanyola 7.664202.9393.342.612
Estrangera 69723.840527.127
Total 8.361226.7793.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Sense titulació 1.61434.606623.324
Primer grau 2.38945.514837.313
Segon grau 8.135203.6103.498.064
Ensenyament universitari :69.7651.264.747
Total 13.052353.4946.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
TorderaMaresmeCatalunya
Homes 1075.936160.078
Dones 1075.645156.521
Total 21411.581316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Població ETCA (equivalent a temps complet anual). 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Població resident 16.637444.046:
Població estacional ETCA 88-4.314:
Total 16.725439.732:
Població ETCA / població resident (%) 100,599,0:
Font: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
TorderaMaresmeCatalunya
Alumnes residents 2.92976.1331.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 82,778,783,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Nens 921.93434.462
Nenes 801.79932.341
Total 1723.73366.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Homes 761.88233.075
Dones 682.04933.090
Total 1443.93166.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Total 971.78629.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Saldo amb Catalunya 1881.820:
Saldo amb Espanya 1-614.216
Saldo migratori intern 1891.7594.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Immigracions 2055.923151.878
Emigracions 573.21794.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Resta de la UE 6495529.004
Resta del món 1414.968122.874
Total 2055.923151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
TorderaMaresmeCatalunya
Creixement total. 2011 6.12877.6681.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 46,4919,6416,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 4,854,143,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 41,6515,5113,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Principals 6.275166.1982.944.944
Secundaris 81424.500470.081
Buits 1.37022.704448.356
Total 8.459213.4023.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
De propietat 4.841126.5112.188.657
De lloguer 76528.580582.701
Altra forma :11.107173.586
Total 6.275166.1982.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Fins a 60 m2 :23.442538.966
De 61 a 90 m2 3.01379.5161.476.187
De 91 a 120 m2 1.62433.592560.379
De 121 i més m2 :29.649369.412
Total 6.275166.1982.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per grandària de la llar. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Una persona 1.44936.501686.810
Dues persones 2.04751.352933.679
Tres persones 1.18736.947631.635
Quatre persones i més 1.59341.398692.821
Total 6.275166.1982.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per tipus de nucli. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Una persona 1.44936.501686.810
Dues persones o més sense nucli :4.479100.637
Parella sense fills 1.57240.177725.737
Parella amb fills 2.35564.6961.059.975
Pare o mare amb fills 62417.224308.995
Dos nuclis o més :3.12062.789
Total 6.275166.1982.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Producte interior brut (base 2010). 2017
TorderaMaresmeCatalunya
PIB (milions d'euros) :8.873,8234.651,4
PIB per habitant (milers d'euros) :20,331,3
PIB per habitant (índex Catalunya=100) :67,5100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Valor afegit brut (base 2010). Per sectors. 2016
TorderaMaresmeCatalunya
Agricultura 4,897,31.987,3
Indústria 28,71.478,843.515,0
Construcció 15,8423,09.806,2
Serveis 242,86.143,7150.927,5
Total 292,18.142,8206.236,0
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Renda familiar disponible bruta (base 2010). 2016
TorderaMaresmeCatalunya
RFDB (milers d'euros) 212.4767.297.392126.837.019
RFDB per habitant (milers d'euros) 13,016,717,0
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) 76,798,4100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
TorderaMaresmeCatalunya
Base imposable general per declarant 18.35523.36323.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.2956.5276.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
TorderaMaresmeCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 404.810492.747516.035
Actius reals (%) 41,442,237,4
Actius financers (%) 58,657,862,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
TorderaMaresmeCatalunya
Terres llaurades 1.0273.173792.425
Pastures permanents 237652355.107
Total 1.2643.8261.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
TorderaMaresmeCatalunya
Herbacis 9252.733511.150
Fruiters 1786110.819
Olivera 018101.236
Vinya 1422661.391
Altres 711107.829
Total 1.0273.173792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
TorderaMaresmeCatalunya
Sense terres 3121.519
Amb terres 10176659.320
Total 10477860.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
TorderaMaresmeCatalunya
Sense ramaderia 6464047.172
Amb ramaderia 4013813.667
Total 10477860.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
TorderaMaresmeCatalunya
Bovins 2.2562.984544.135
Ovins 1.4032.812600.082
Cabrum 11569571.748
Porcins 5.9119.6576.742.638
Aviram 67.616264.79343.890.563
Conilles mares 184.435335.054
Equins 657719.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0741.013
Habitatges iniciats 888011.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Hotels 21563.040
Places d'hotels 8132.856313.788
Càmpings 030351
Places de càmpings 018.876271.908
Turisme rural 2242.465
Places de turisme rural 3019119.527
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Turismes 8.570206.9203.481.340
Motocicletes 1.87652.916807.080
Vehicles industrials 2.14440.687774.949
Altres 5966.334159.406
Total 13.186306.8575.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
Població ocupada 5.895168.9133.033.916
Població desocupada 2.98269.7361.052.138
Població activa 8.877238.6494.086.055
Població inactiva 7.197191.1833.386.882
Població de 16 anys i més 13.052353.4946.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Homes 3.67797.8341.742.579
Dones 2.92286.7661.520.752
Total 6.599184.6003.263.331
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Total 6.859194.0573.434.533
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Agricultura 402019.465
Indústria 44616.192443.755
Construcció 2335.959140.930
Serveis 4.59678.2182.182.099
Total 5.315100.5702.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Agricultura 4766123.162
Indústria 1053.08843.278
Construcció 2284.62467.962
Serveis 73327.276416.138
Total 1.11335.649550.540
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Fins a 50 treballadors 1.79657.0101.260.836
De 51 a 250 treballadors 1.61021.180655.066
De 251 i més treballadors 1.90922.380860.347
Total 5.315100.5702.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 03/2019
TorderaMaresmeCatalunya
Total 41212.562260.649
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Total 3.29996.1111.701.954
Pensió mitjana (euros) 930,29967,571.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Agricultura 28,3511,89.105,7
Indústria 142,93.545,644.929,4
Construcció 103,22.230,733.585,7
Serveis 801,417.279,9278.823,7
Sense ocupació anterior 63,31.520,326.547,9
Total 1.139,225.088,3392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Homes 484,810.674,6169.755,2
Dones 654,514.413,7223.237,2
Total 1.139,225.088,2392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
TorderaMaresmeCatalunya
L'entén 14.960404.9576.949.344
El sap parlar 11.765326.4965.345.484
El sap llegir 12.333344.3535.750.348
El sap escriure 8.627252.7214.069.219
No l'entén 57115.116356.728
Total 15.531420.0747.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
TorderaMaresmeCatalunya
Públiques 128453
Altres 06394
Total 134847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
TorderaMaresmeCatalunya
Pavellons 256940
Pistes poliesportives 203345.703
Camps poliesportius 18901.646
Sales esportives 144357.227
Piscines cobertes 167881
Pistes d'atletisme 0792
Altres espais 722.19824.895
Total 1473.94349.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
TorderaMaresmeCatalunya
Electors 12.195320.5395.376.553
Participació (%) 51,656,958,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Electors 12.210321.7375.554.455
Participació (%) 77,983,179,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
TorderaMaresmeCatalunya
Electors 12.097318.8635.519.912
Participació (%) 59,266,163,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
TorderaMaresmeCatalunya
Electors 12.105316.4115.318.296
Participació (%) 41,048,447,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,671,551,39
Recollida selectiva (%) 36,345,039,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
TorderaMaresmeCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 2174015.166
Generació de residus (tones) 925,0386.153,513.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom