Vallgorguina

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Vallgorguina (082943)
Població (2017)2.789
Comarca Vallès Oriental
Superfície (km2) 22,13
Altitud (m) 222
Longitud (º) 2,512669
Latitud (º) 41,648378

Població

Densitat de població. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 22,13735,0032.108,00
Densitat (hab./km2) 126,0548,6235,3
Població. Per sexe. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Homes 1.414201.1533.710.200
Dones 1.375202.1063.845.630
Total 2.789403.2597.555.830
Població. Per grups d'edat. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 59769.0491.179.741
De 15 a 64 anys 1.864269.1864.976.815
De 65 a 84 anys 28255.5681.170.656
De 85 anys i més 469.456228.618
Total 2.789403.2597.555.830
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 30435.584607.360
De 15 a 64 anys 954136.7412.504.740
De 65 a 84 anys 13825.672524.137
De 85 anys i més 183.15673.963
Total 1.414201.1533.710.200
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 29333.465572.381
De 15 a 64 anys 910132.4452.472.075
De 65 a 84 anys 14429.896646.519
De 85 anys i més 286.300154.655
Total 1.375202.1063.845.630
Població. Per lloc de naixement. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Catalunya 2.269276.7434.899.882
Resta d'Espanya 26476.5461.325.004
Estranger 25649.9701.330.944
Total 2.789403.2597.555.830
Població. Per nacionalitat. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 2.617370.2756.514.468
Estrangera 17232.9841.041.362
Total 2.789403.2597.555.830
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 1.331183.3603.173.353
Estrangera 8317.793536.847
Total 1.414201.1533.710.200
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 1.286186.9153.341.115
Estrangera 8915.191504.515
Total 1.375202.1063.845.630
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Sense titulació :34.409623.324
Primer grau 16539.876837.313
Segon grau 1.435197.8993.498.064
Ensenyament universitari :51.6041.264.747
Total 2.067323.7886.223.448
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 94.240152.608
Dones 53.897149.917
Total 148.137302.525
Mobilitat obligada per raó d'estudi (edat escolar). Curs 2016-2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 56972.9601.208.318
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 36,976,983,3
Naixements. Per sexe. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Nens 111.82535.435
Nenes 141.79433.539
Total 253.61968.974
Defuncions. Per sexe. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 81.45731.796
Dones 71.43731.493
Total 152.89463.289
Matrimonis. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Total 171.85229.355
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya 81.106:
Saldo amb Espanya 3173.889
Saldo migratori intern 111.1233.889
Migracions externes. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 183.977128.474
Emigracions 112.90283.241
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Resta de la UE 663925.505
Resta del món 123.338102.969
Total 183.977128.474
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 1.17479.4691.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 58,192216,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 9,526,113,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 48,6715,913,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 995148.7102.944.944
Secundaris :11.187470.081
Buits 23916.489448.356
Total 1.320176.3863.863.381
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
De propietat :119.3272.188.657
De lloguer 13221.277582.701
Altra forma :8.106173.586
Total 995148.7102.944.944
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 33171.4681.476.187
De 91 a 120 m2 33331.098560.379
De 121 i més m2 28927.394369.412
Total 995148.7102.944.944

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2015
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 23.51121.74522.337
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.9095.4246.109
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts 2.292265.9055.805.013
Base imposable per rebut (euros) 57.079,167.048,165.929,0
Quota íntegra per rebut (euros) 428,1496,2484,6
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) 322.205442.027516.035
Actius reals (%) 32,940,837,4
Actius financers (%) 67,159,262,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 4611.085792.425
Pastures permanents 24.218355.107
Total 4815.3031.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 3910.261511.150
Fruiters 0130110.819
Olivera 0315101.236
Vinya 014161.391
Altres 72387.829
Total 4611.085792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 1491.519
Amb terres 793459.320
Total 898360.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 350547.172
Amb ramaderia 547813.667
Total 898360.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 224.896544.135
Ovins 34520.686600.082
Cabrum 542.80471.748
Porcins 93797.4956.742.638
Aviram 5.555338.22043.890.563
Conilles mares 814.705335.054
Equins 2682919.352
Construcció d'habitatges. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 0141.013
Habitatges iniciats 150811.340
Allotjaments turístics. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Hotels 0682.978
Places d'hotels 03.886309.486
Càmpings 07350
Places de càmpings 02.415270.585
Turisme rural 1522.403
Places de turisme rural 1542718.938
Parc de vehicles. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 1.474202.4873.436.271
Motocicletes 44533.598782.564
Vehicles industrials 42945.867797.084
Altres 699.123155.673
Total 2.417291.0755.171.592

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població ocupada 1.187165.4493.033.916
Població desocupada 43660.5391.052.138
Població activa 1.624225.9894.086.055
Població inactiva 980172.8373.386.882
Població de 16 anys i més 2.067323.7886.223.448
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 67292.4871.668.596
Dones 55678.3961.463.092
Total 1.228170.8833.131.688
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 1.267178.0213.288.591
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2018
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura :2649.074
Indústria 4337.593433.863
Construcció 116.199130.643
Serveis 9671.6662.118.296
Total 151115.7222.691.876
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2018
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 549623.518
Indústria 203.11048.044
Construcció 424.36666.715
Serveis 18121.459412.738
Total 24829.431551.015
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2018
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 15164.2671.242.627
De 51 a 250 treballadors 032.943633.583
De 251 i més treballadors 018.512815.666
Total 151115.7222.691.876
Comptes de cotització. 03/2018
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 5112.474259.488
Pensions contributives de la Seguretat Social segons la residència del pensionista. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total 37579.5521.668.195
Pensió mitjana (euros) 957,45974,53953,98
Atur registrat. Per sectors. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 2,0344,310.052,8
Indústria 22,83.958,250.210,2
Construcció 7,01.911,938.933,7
Serveis 104,415.835,2291.549,9
Sense ocupació anterior 3,21.598,427.547,7
Total 139,423.648,2418.294,4
Atur registrat. Per sexe. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 55,99.996,7184.941,3
Dones 83,513.651,4233.353,1
Total 139,423.648,2418.294,4

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 2.495373.8746.949.344
El sap parlar 2.136293.5735.345.484
El sap llegir 2.120310.9195.750.348
El sap escriure 1.510226.3984.069.219
No l'entén :15.189356.728
Total 2.524389.0637.306.072
Biblioteques. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 029453
Altres 09394
Total 038847
Espais esportius. 2017
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 052940
Pistes poliesportives 53215.703
Camps poliesportius 4891.643
Sales esportives 13797.223
Piscines cobertes 045878
Pistes d'atletisme 0692
Altres espais 261.31224.901
Total 442.49349.437

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 1.965292.5805.376.553
Participació (%) 58,057,758,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 1.964291.6605.510.853
Participació (%) 81,578,974,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 1.966292.8265.519.912
Participació (%) 65,567,063,4
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Dades ampliades
Electors 1.921291.5665.318.296
Participació (%) 49,247,647,6

Medi ambient

Residus municipals. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,461,251,36
Recollida selectiva (%) 32,537,838,6
Residus industrials. 2016
VallgorguinaVallès OrientalCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 41.30514.278
Generació de residus (tones) 113,35327.892,863.618.076,23

Tot i que actualment els municipis de Castellcir, Castellterçol, Granera i Sant Quirze Safaja pertanyen a la comarca del Moianès, estan agregats a la comarca del Vallès Oriental en les operacions estadístiques següents:

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/082943

Sou aquí: