Bordils

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Bordils (170255)
Població (2017)1.693
Comarca Gironès
Superfície (km2) 7,32
Altitud (m) 42
Longitud (º) 2,913308
Latitud (º) 42,044697

Població

Densitat de població. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 7,32575,6032.108,00
Densitat (hab./km2) 231,3326,8235,3
Població. Per sexe. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Homes 85492.8973.710.200
Dones 83995.1863.845.630
Total 1.693188.0837.555.830
Població. Per grups d'edat. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 27234.2611.179.741
De 15 a 64 anys 1.131125.8294.976.815
De 65 a 84 anys 24623.2821.170.656
De 85 anys i més 444.711228.618
Total 1.693188.0837.555.830
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 14517.765607.360
De 15 a 64 anys 58263.1692.504.740
De 65 a 84 anys 11310.456524.137
De 85 anys i més 141.50773.963
Total 85492.8973.710.200
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 12716.496572.381
De 15 a 64 anys 54962.6602.472.075
De 65 a 84 anys 13312.826646.519
De 85 anys i més 303.204154.655
Total 83995.1863.845.630
Població. Per lloc de naixement. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Catalunya 1.261125.7384.899.882
Resta d'Espanya 14122.7621.325.004
Estranger 29139.5831.330.944
Total 1.693188.0837.555.830
Població. Per nacionalitat. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 1.404152.4076.514.468
Estrangera 28935.6761.041.362
Total 1.693188.0837.555.830
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 69574.4783.173.353
Estrangera 15918.419536.847
Total 85492.8973.710.200
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 70977.9293.341.115
Estrangera 13017.257504.515
Total 83995.1863.845.630
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Sense titulació :12.783623.324
Primer grau 19619.297837.313
Segon grau 80382.4723.498.064
Ensenyament universitari :32.3071.264.747
Total 1.406146.8586.223.448
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 153.675152.608
Dones 143.540149.917
Total 297.215302.525
Mobilitat obligada per raó d'estudi (edat escolar). Curs 2016-2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 30833.6901.208.318
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 44,282,883,3
Naixements. Per sexe. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Nens 41.06235.435
Nenes 61.03333.539
Total 102.09568.974
Defuncions. Per sexe. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 869031.796
Dones 663731.493
Total 141.32763.289
Matrimonis. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Total 772029.355
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya 10358:
Saldo amb Espanya 11073.889
Saldo migratori intern 114653.889
Migracions externes. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 243.267128.474
Emigracions 62.11583.241
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Resta de la UE 1756025.505
Resta del món 72.707102.969
Total 243.267128.474
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 37245.4651.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,328,5516,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 2,296,73,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,0221,8413,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 62269.3952.944.944
Secundaris :4.834470.081
Buits 8710.071448.356
Total 74084.3003.863.381
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
De propietat 49449.3112.188.657
De lloguer 8716.285582.701
Altra forma :3.799173.586
Total 62269.3952.944.944
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 :34.0301.476.187
De 91 a 120 m2 20915.282560.379
De 121 i més m2 25011.942369.412
Total 62269.3952.944.944

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 21.93022.16022.337
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.8505.6986.109
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts ::99.999.999
Base imposable per rebut (euros) ::99.999.999,0
Quota íntegra per rebut (euros) ::99.999.999,0
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) 374.536434.512516.035
Actius reals (%) 42,035,837,4
Actius financers (%) 58,064,262,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 33013.965792.425
Pastures permanents 41.173355.107
Total 33415.1381.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 12412.734511.150
Fruiters 8512110.819
Olivera 561101.236
Vinya 07261.391
Altres 1935867.829
Total 33013.965792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 0301.519
Amb terres 2074659.320
Total 2077660.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 1943347.172
Amb ramaderia 134313.667
Total 2077660.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 018.462544.135
Ovins 07.241600.082
Cabrum 01.23071.748
Porcins 700104.2196.742.638
Aviram 0771.57043.890.563
Conilles mares 02.210335.054
Equins 011019.352
Construcció d'habitatges. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 227111.340
Allotjaments turístics. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Hotels 3532.978
Places d'hotels 542.998309.486
Càmpings 02350
Places de càmpings 0738270.585
Turisme rural 3562.403
Places de turisme rural 3146518.938
Parc de vehicles. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 1.05191.3963.436.271
Motocicletes 15319.407782.564
Vehicles industrials 27024.365797.084
Altres 523.983155.673
Total 1.526139.1515.171.592

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població ocupada 77178.3873.033.916
Població desocupada 17424.3571.052.138
Població activa 946102.7444.086.055
Població inactiva 77078.3143.386.882
Població de 16 anys i més 1.406146.8586.223.448
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 42842.2561.704.951
Dones 34437.4231.486.655
Total 77279.6793.191.606
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 81684.5663.353.325
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura :2949.642
Indústria 1149.087442.118
Construcció 124.315135.401
Serveis 6878.2132.179.003
Total 19691.9092.766.164
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 1241323.531
Indústria 732.24147.313
Construcció 171.71267.381
Serveis 8910.197417.515
Total 19114.563555.741
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 8839.1821.271.703
De 51 a 250 treballadors 10824.490658.837
De 251 i més treballadors 028.237835.624
Total 19691.9092.766.164
Comptes de cotització. 06/2018
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 387.511263.433
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total 35835.2581.683.463
Pensió mitjana (euros) 917,04969,34972,17
Atur registrat. Per sectors. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 2,8357,210.052,8
Indústria 22,6990,150.210,2
Construcció 6,51.167,838.933,7
Serveis 32,06.575,2291.549,9
Sense ocupació anterior 5,7790,827.547,7
Total 69,69.881,0418.294,4
Atur registrat. Per sexe. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 38,24.703,2184.941,3
Dones 31,45.177,8233.353,1
Total 69,69.881,0418.294,4

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 1.659167.8106.949.344
El sap parlar 1.562141.1195.345.484
El sap llegir 1.549145.9055.750.348
El sap escriure 1.248115.2644.069.219
No l'entén :8.645356.728
Total 1.677176.4567.306.072
Biblioteques. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 013453
Altres 015394
Total 028847
Espais esportius. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 248940
Pistes poliesportives 21785.703
Camps poliesportius 1561.643
Sales esportives 11867.223
Piscines cobertes 014878
Pistes d'atletisme 0392
Altres espais 657524.901
Total 151.23449.437

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 1.135121.4305.376.553
Participació (%) 65,958,758,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 1.115119.5415.510.853
Participació (%) 85,779,674,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 1.134120.0695.519.912
Participació (%) 69,964,063,4
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Electors 1.122120.4845.318.296
Participació (%) 60,149,847,6

Medi ambient

Residus municipals. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,181,171,36
Recollida selectiva (%) 27,846,538,6
Residus industrials. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 332414.278
Generació de residus (tones) 14,3497.988,383.618.076,23

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/170255

Sou aquí: