Bordils

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Bordils (170255)
Població (2018)1.701
Comarca Gironès
Superfície (km2) 7,32
Altitud (m) 42
Longitud (º) 2,913308
Latitud (º) 42,044697

Població

Densitat de població. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Superfície (km2) 7,32575,6032.108,00
Densitat (hab./km2) 232,4331,5236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Homes 85194.2943.730.326
Dones 85096.4923.869.739
Total 1.701190.7867.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
BordilsGironèsCatalunya
De 0 a 14 anys 28134.4961.177.134
De 15 a 64 anys 1.129127.6415.001.510
De 65 a 84 anys 24723.7561.185.318
De 85 anys i més 444.893236.103
Total 1.701190.7867.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
BordilsGironèsCatalunya
De 0 a 14 anys 14817.839605.920
De 15 a 64 anys 57564.1492.515.807
De 65 a 84 anys 11110.723531.494
De 85 anys i més 171.58377.105
Total 85194.2943.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
BordilsGironèsCatalunya
De 0 a 14 anys 13316.657571.214
De 15 a 64 anys 55463.4922.485.703
De 65 a 84 anys 13613.033653.824
De 85 anys i més 273.310158.998
Total 85096.4923.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Catalunya 1.278126.7004.917.988
Resta d'Espanya 13822.5141.301.357
Estranger 28541.5721.380.720
Total 1.701190.7867.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Espanyola 1.426153.6846.517.966
Estrangera 27537.1021.082.099
Total 1.701190.7867.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Espanyola 70575.1533.175.354
Estrangera 14619.141554.972
Total 85194.2943.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Espanyola 72178.5313.342.612
Estrangera 12917.961527.127
Total 85096.4923.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Sense titulació :12.783623.324
Primer grau 19619.297837.313
Segon grau 80382.4723.498.064
Ensenyament universitari :32.3071.264.747
Total 1.406146.8586.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Homes 153.675152.608
Dones 143.540149.917
Total 297.215302.525
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
BordilsGironèsCatalunya
Alumnes residents 30834.3211.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 43,883,283,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Nens 141.03734.462
Nenes 999332.341
Total 232.03066.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Homes 466233.075
Dones 1367333.090
Total 171.33566.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Total 1072129.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Saldo amb Catalunya 10163:
Saldo amb Espanya 11054.216
Saldo migratori intern 112684.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Immigracions 173.875151.878
Emigracions 272.05594.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Resta de la UE 1256929.004
Resta del món 53.306122.874
Total 173.875151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
BordilsGironèsCatalunya
Creixement total. 2011 37245.4651.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,328,5516,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 2,296,73,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,0221,8413,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Principals 62269.3952.944.944
Secundaris :4.834470.081
Buits 8710.071448.356
Total 74084.3003.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
BordilsGironèsCatalunya
De propietat 49449.3112.188.657
De lloguer 8716.285582.701
Altra forma :3.799173.586
Total 62269.3952.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 :34.0301.476.187
De 91 a 120 m2 20915.282560.379
De 121 i més m2 25011.942369.412
Total 62269.3952.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
BordilsGironèsCatalunya
Base imposable general per declarant 22.30922.81523.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.2935.8246.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
BordilsGironèsCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
BordilsGironèsCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 374.536434.512516.035
Actius reals (%) 42,035,837,4
Actius financers (%) 58,064,262,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
BordilsGironèsCatalunya
Terres llaurades 33013.965792.425
Pastures permanents 41.173355.107
Total 33415.1381.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Herbacis 12412.734511.150
Fruiters 8512110.819
Olivera 561101.236
Vinya 07261.391
Altres 1935867.829
Total 33013.965792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Sense terres 0301.519
Amb terres 2074659.320
Total 2077660.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Sense ramaderia 1943347.172
Amb ramaderia 134313.667
Total 2077660.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Bovins 018.462544.135
Ovins 07.241600.082
Cabrum 01.23071.748
Porcins 700104.2196.742.638
Aviram 0771.57043.890.563
Conilles mares 02.210335.054
Equins 011019.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 227111.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Hotels 3533.007
Places d'hotels 542.994312.249
Càmpings 02351
Places de càmpings 0738271.425
Turisme rural 3562.415
Places de turisme rural 3146019.038
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Turismes 1.10193.8103.481.340
Motocicletes 15619.855807.080
Vehicles industrials 26124.071774.949
Altres 544.081159.406
Total 1.572141.8175.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Població ocupada 77178.3873.033.916
Població desocupada 17424.3571.052.138
Població activa 946102.7444.086.055
Població inactiva 77078.3143.386.882
Població de 16 anys i més 1.406146.8586.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Homes 43242.7201.716.244
Dones 34938.2841.505.553
Total 78181.0043.221.797
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Total 82086.0813.388.086
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Agricultura :2809.077
Indústria 1049.112438.239
Construcció 134.316132.997
Serveis 7577.5252.147.706
Total 19491.2332.728.019
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Agricultura 1241123.316
Indústria 692.09345.375
Construcció 171.70467.297
Serveis 8610.165415.323
Total 18414.373551.311
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Fins a 50 treballadors 9739.3681.235.251
De 51 a 250 treballadors 9724.838644.606
De 251 i més treballadors 027.027848.162
Total 19491.2332.728.019
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 12/2018
BordilsGironèsCatalunya
Total 367.455257.812
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Total 35835.2581.683.463
Pensió mitjana (euros) 917,04969,34972,17
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Agricultura 1,8296,39.105,7
Indústria 17,5921,244.929,4
Construcció 5,71.010,833.585,7
Serveis 26,86.374,5278.823,7
Sense ocupació anterior 6,1738,726.547,9
Total 57,99.341,5392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Homes 29,24.311,5169.755,2
Dones 28,85.030,0223.237,2
Total 57,99.341,5392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
BordilsGironèsCatalunya
L'entén 1.659167.8106.949.344
El sap parlar 1.562141.1195.345.484
El sap llegir 1.549145.9055.750.348
El sap escriure 1.248115.2644.069.219
No l'entén :8.645356.728
Total 1.677176.4567.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Públiques 013453
Altres 015394
Total 028847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
BordilsGironèsCatalunya
Pavellons 248940
Pistes poliesportives 21785.703
Camps poliesportius 1561.646
Sales esportives 11867.227
Piscines cobertes 014881
Pistes d'atletisme 0392
Altres espais 657524.895
Total 151.23449.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Electors 1.135121.4305.376.553
Participació (%) 65,958,758,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Electors 1.152121.4115.554.455
Participació (%) 88,883,279,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Electors 1.134120.0695.519.912
Participació (%) 69,964,063,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
BordilsGironèsCatalunya
Electors 1.122120.4845.318.296
Participació (%) 60,149,847,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,171,211,39
Recollida selectiva (%) 28,046,539,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 332414.278
Generació de residus (tones) 14,3497.988,383.618.076,23
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/170255

Sou aquí: