Bordils (170255)

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Bordils
Població (2016)1.680
Comarca Gironès
Superfície (km2) 7,3
Altitud (m) 42
Longitud (º) 2,913308
Latitud (º) 42,044697

Població

Densitat de població. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 7,3575,632.108,0
Densitat (hab./km2) 229,5323,4234,3
Població. Per sexe. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Homes 83692.0583.697.368
Dones 84494.1203.825.228
Total 1.680186.1787.522.596
Població. Per grups d'edat. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 27833.9711.180.054
De 15 a 64 anys 1.116124.9224.963.265
De 65 a 84 anys 24322.7291.158.651
De 85 anys i més 434.556220.626
Total 1.680186.1787.522.596
Població. Per grups d'edat. Homes. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 14717.553607.495
De 15 a 64 anys 56362.8742.501.018
De 65 a 84 anys 11210.183517.961
De 85 anys i més 141.44870.894
Total 83692.0583.697.368
Població. Per grups d'edat. Dones. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 13116.418572.559
De 15 a 64 anys 55362.0482.462.247
De 65 a 84 anys 13112.546640.690
De 85 anys i més 293.108149.732
Total 84494.1203.825.228
Població. Per lloc de naixement. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Catalunya 1.262124.7484.880.987
Resta d'Espanya 13923.0011.348.713
Estranger 27938.4291.292.896
Total 1.680186.1787.522.596
Població. Per nacionalitat. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 1.404151.0936.499.198
Estrangera 27635.0851.023.398
Total 1.680186.1787.522.596
Població. Per nacionalitat. Homes. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 69173.8253.166.000
Estrangera 14518.233531.368
Total 83692.0583.697.368
Població. Per nacionalitat. Dones. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 71377.2683.333.198
Estrangera 13116.852492.030
Total 84494.1203.825.228
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Sense titulació :12.783623.324
Primer grau 19619.297837.313
Segon grau 80382.4723.498.064
Ensenyament universitari :32.3071.264.747
Total 1.406146.8586.223.448
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 133.336143.150
Dones 113.198141.224
Total 246.534284.374
Mobilitat obligada per raó d'estudi (edat escolar). Curs 2015-2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 32233.3121.205.764
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 48,483,484,0
Naixements. Per sexe. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Nens 121.15836.406
Nenes 599734.044
Total 172.15570.450
Defuncions. Per sexe. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 570332.212
Dones 969732.654
Total 141.40064.866
Matrimonis. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Total 672827.592
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya -3586:
Saldo amb Espanya 475.103
Saldo migratori intern -31935.103
Migracions externes. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 202.671113.990
Emigracions 282.59592.994
Saldo migratori extern -87620.996
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
UE 1451824.153
Resta del món 62.15389.837
Total 202.671113.990
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 37245.4651.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,328,5516,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 2,296,73,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,0221,8413,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 62269.3952.944.944
Secundaris :4.834470.081
Buits 8710.071448.356
Total 74084.3003.863.381
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
De propietat 49449.3112.188.657
De lloguer 8716.285582.701
Altra forma :3.799173.586
Total 62269.3952.944.944
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 :34.0301.476.187
De 91 a 120 m2 20915.282560.379
De 121 i més m2 25011.942369.412
Total 62269.3952.944.944

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2014
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 20.44820.76720.900
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.6375.4235.855
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts 1.133138.1985.805.013
Base imposable per rebut (euros) 41.230,850.877,965.929,0
Quota íntegra per rebut (euros) 248,6391,7484,6
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) 374.536434.512516.035
Actius reals (%) 42,035,837,4
Actius financers (%) 58,064,262,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 33013.965792.425
Pastures permanents 41.173355.107
Total 33415.1381.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 12412.734511.150
Fruiters 8512110.819
Olivera 561101.236
Vinya 07261.391
Altres 1935867.829
Total 33013.965792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 0301.519
Amb terres 2074659.320
Total 2077660.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 1943347.172
Amb ramaderia 134313.667
Total 2077660.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 018.462544.135
Ovins 07.241600.082
Cabrum 01.23071.748
Porcins 700104.2196.742.638
Aviram 0771.57043.890.563
Conilles mares 02.210335.054
Equins 011019.352
Construcció d'habitatges. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 08879
Habitatges iniciats 02148.317
Allotjaments turístics. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Hotels 3532.978
Places d'hotels 542.998309.486
Càmpings 02350
Places de càmpings 0738270.585
Turisme rural 3562.403
Places de turisme rural 3146518.938
Parc de vehicles. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 1.03688.8773.360.868
Motocicletes 15518.903748.927
Vehicles industrials 27124.425790.147
Altres 523.929152.556
Total 1.514136.1345.052.498

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població ocupada 77178.3873.033.916
Població desocupada 17424.3571.052.138
Població activa 946102.7444.086.055
Població inactiva 77078.3143.386.882
Població de 16 anys i més 1.406146.8586.223.448
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. Març del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 41940.4551.640.331
Dones 33735.9731.427.869
Total 75676.4283.068.200
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. Març del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 79680.9383.220.664
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. Juny del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura :2799.460
Indústria 848.514426.886
Construcció 154.055125.211
Serveis 6873.7222.081.466
Total 16986.5702.643.023
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. Juny del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 1342723.920
Indústria 772.23647.362
Construcció 211.71666.835
Serveis 8710.064413.524
Total 19814.443551.641
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. Juny del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 9237.8931.243.147
De 51 a 250 treballadors 7722.091619.366
De 251 i més treballadors 026.586780.510
Total 16986.5702.643.023
Comptes de cotització. Juny del 2017
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 377.350260.575
Pensions contributives de la Seguretat Social segons la residència del pensionista. 2014
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total 34733.9771.639.582
Pensió mitjana (euros) 820,67898,07915,81
Atur registrat. Per sectors. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 6,8419,311.905,9
Indústria 19,41.175,359.383,0
Construcció 6,01.438,148.195,4
Serveis 36,67.157,4321.094,6
Sense ocupació anterior 5,6855,630.026,3
Total 74,311.045,7470.605,3
Atur registrat. Per sexe. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 39,35.497,1215.713,5
Dones 35,05.548,6254.891,7
Total 74,311.045,7470.605,2

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 1.659167.8106.949.344
El sap parlar 1.562141.1195.345.484
El sap llegir 1.549145.9055.750.348
El sap escriure 1.248115.2644.069.219
No l'entén :8.645356.728
Total 1.677176.4567.306.072
Biblioteques. 2014
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 013437
Altres 014402
Total 027839
Espais esportius. 2016
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 248931
Pistes poliesportives 21785.566
Camps poliesportius 1551.605
Sales esportives 11846.849
Piscines cobertes 013772
Pistes d'atletisme 0391
Altres espais 654220.854
Total 141.17542.681

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 1.135121.4305.376.553
Participació (%) 65,958,758,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 1.115119.5415.510.853
Participació (%) 85,779,674,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2011
BordilsGironèsCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 1.127116.8305.252.504
Participació (%) 68,865,266,8
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
BordilsGironèsCatalunya
Dades ampliades
Electors 1.122120.4845.318.296
Participació (%) 60,149,847,6

Medi ambient

Residus municipals. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,041,131,35
Recollida selectiva (%) 24,844,938,9
Residus industrials. 2015
BordilsGironèsCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 332314.236
Generació de residus (tones) 19,0586.418,293.588.286,30

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/170255

Sou aquí: