Saltar al contingut principal

Habitatges i llars

Masarac (171002)
Població (2018)272
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 12,55
Altitud (m) 85
Longitud (º) 2,973592
Latitud (º) 42,352058

Població

Densitat de població. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 12,551.357,5432.108,00
Densitat (hab./km2) 21,7103,5236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Homes 14070.4303.730.326
Dones 13270.1393.869.739
Total 272140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 3122.8681.177.134
De 15 a 64 anys 18292.1125.001.510
De 65 a 84 anys 5121.4661.185.318
De 85 anys i més 84.123236.103
Total 272140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 1411.636605.920
De 15 a 64 anys 9847.1642.515.807
De 65 a 84 anys 2410.181531.494
De 85 anys i més 41.44977.105
Total 14070.4303.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 1711.232571.214
De 15 a 64 anys 8444.9482.485.703
De 65 a 84 anys 2711.285653.824
De 85 anys i més 42.674158.998
Total 13270.1393.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Catalunya 21683.7134.917.988
Resta d'Espanya 1018.7671.301.357
Estranger 4638.0891.380.720
Total 272140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 229106.9136.517.966
Estrangera 4333.6561.082.099
Total 272140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 11353.0003.175.354
Estrangera 2717.430554.972
Total 14070.4303.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 11653.9133.342.612
Estrangera 1616.226527.127
Total 13270.1393.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Homes 13.173160.078
Dones 13.067156.521
Total 26.240316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Alumnes residents 3622.6691.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 0,077,583,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Nens 068034.462
Nenes 166032.341
Total 11.34066.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Homes 060733.075
Dones 053433.090
Total 01.14166.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Total 254329.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -3-122:
Saldo amb Espanya -6234.216
Saldo migratori intern -9-994.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Immigracions 53.040151.878
Emigracions 52.29494.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Resta de la UE 381129.004
Resta del món 22.229122.874
Total 53.040151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 4139.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 15,5533,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -6,893,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,4429,6613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Principals 10654.6662.944.944
Secundaris 2452.715470.081
Buits :9.612448.356
Total 138116.9933.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 19.53219.39723.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.8404.9926.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts 216147.4655.806.207
Base imposable per rebut (euros) 42.814,865.811,269.999,2
Quota íntegra per rebut (euros) 256,9487,8483,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :412.751516.035
Actius reals (%) :39,937,4
Actius financers (%) :60,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Terres llaurades 73837.342792.425
Pastures permanents 7510.123355.107
Total 81347.4651.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Herbacis 59730.637511.150
Fruiters 12.084110.819
Olivera 452.185101.236
Vinya 961.92361.391
Altres 05137.829
Total 73837.342792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Sense terres 3511.519
Amb terres 381.92259.320
Total 411.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 261.30947.172
Amb ramaderia 1566413.667
Total 411.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Bovins 67442.179544.135
Ovins 83935.925600.082
Cabrum 02.10671.748
Porcins 15.703406.8056.742.638
Aviram 43.0611.698.32843.890.563
Conilles mares 05.294335.054
Equins 198219.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 024311.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Hotels 02053.040
Places d'hotels 013.515313.788
Càmpings 029351
Places de càmpings 028.536271.908
Turisme rural 01952.465
Places de turisme rural 01.61519.527
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Turismes 17378.6863.481.340
Motocicletes 3216.066807.080
Vehicles industrials 6923.232774.949
Altres 143.894159.406
Total 288121.8785.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Homes 7030.0671.742.579
Dones 5824.1621.520.752
Total 12854.2293.263.331
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Total 13656.7253.434.533
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 71819.465
Indústria 04.712443.755
Construcció 112.989140.930
Serveis 1425.7732.182.099
Total 3233.6552.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 1879123.162
Indústria :78143.278
Construcció :2.07667.962
Serveis 168.522416.138
Total 3812.170550.540
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 3224.6451.260.836
De 51 a 250 treballadors 06.995655.066
De 251 i més treballadors 02.015860.347
Total 3233.6552.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 03/2019
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Total 105.642260.649
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Total 7325.2481.701.954
Pensió mitjana (euros) 696,23838,651.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 0,7338,79.105,7
Indústria 1,0483,844.929,4
Construcció 0,0760,033.585,7
Serveis 3,75.554,0278.823,7
Sense ocupació anterior 0,0510,426.547,9
Total 5,37.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Homes 1,93.436,9169.755,2
Dones 3,44.209,9223.237,2
Total 5,37.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
MasaracAlt EmpordàCatalunya
L'entén 279127.1286.949.344
El sap parlar 24997.0185.345.484
El sap llegir 250103.6915.750.348
El sap escriure 16574.4544.069.219
No l'entén 08.014356.728
Total 279135.1427.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Públiques 09453
Altres 05394
Total 014847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Pavellons 022940
Pistes poliesportives 11705.703
Camps poliesportius 01011.646
Sales esportives 01897.227
Piscines cobertes 017881
Pistes d'atletisme 0392
Altres espais 01.04024.895
Total 11.87049.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Electors 20388.4695.376.553
Participació (%) 57,657,658,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Electors 19286.2265.554.455
Participació (%) 83,378,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Electors 19485.2055.519.912
Participació (%) 68,660,763,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Electors 19886.6205.318.296
Participació (%) 48,044,847,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,272,181,39
Recollida selectiva (%) 26,637,039,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
MasaracAlt EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 428315.166
Generació de residus (tones) 1,9419.317,833.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom