Vilafant

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Vilafant (172214)
Població (2018)5.443
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 8,36
Altitud (m) 54
Longitud (º) 2,938786
Latitud (º) 42,248028

Població

Densitat de població. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 8,361.357,5432.108,00
Densitat (hab./km2) 651,1103,5236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Homes 2.65870.4303.730.326
Dones 2.78570.1393.869.739
Total 5.443140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 90522.7971.179.741
De 15 a 64 anys 3.65291.7654.976.815
De 65 a 84 anys 76121.1461.170.656
De 85 anys i més 1473.997228.618
Total 5.465139.7057.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 47811.578607.360
De 15 a 64 anys 1.82747.1062.504.740
De 65 a 84 anys 35310.017524.137
De 85 anys i més 421.37573.963
Total 2.70070.0763.710.200
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 42711.219572.381
De 15 a 64 anys 1.82544.6592.472.075
De 65 a 84 anys 40811.129646.519
De 85 anys i més 1052.622154.655
Total 2.76569.6293.845.630
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Catalunya 3.98283.2944.899.882
Resta d'Espanya 1.07519.0341.325.004
Estranger 40837.3771.330.944
Total 5.465139.7057.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 5.197106.1136.514.468
Estrangera 26833.5921.041.362
Total 5.465139.7057.555.830
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 2.55852.5943.173.353
Estrangera 14217.482536.847
Total 2.70070.0763.710.200
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 2.63953.5193.341.115
Estrangera 12616.110504.515
Total 2.76569.6293.845.630
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Sense titulació 39410.188623.324
Primer grau 58918.803837.313
Segon grau 3.04468.0523.498.064
Ensenyament universitari :17.3881.264.747
Total 4.460114.4306.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Homes 242.966152.608
Dones 222.877149.917
Total 465.843302.525
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Població ETCA (equivalent a temps complet anual). 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Població resident 5.465139.705:
Població estacional ETCA -43419.509:
Total 5.031159.214:
Població ETCA / població resident (%) 92,1114,0:
Font: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Alumnes residents 95322.6691.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 76,577,583,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Nens 1868034.462
Nenes 2066032.341
Total 381.34066.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Homes 1960733.075
Dones 2153433.090
Total 401.14166.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Total 2254329.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -10-122:
Saldo amb Espanya -4234.216
Saldo migratori intern -14-994.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Immigracions 193.040151.878
Emigracions 182.29494.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Resta de la UE 581129.004
Resta del món 142.229122.874
Total 193.040151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 1.21539.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,7433,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 3,263,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 21,4929,6613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Principals 1.84454.6662.944.944
Secundaris :52.715470.081
Buits 869.612448.356
Total 1.952116.9933.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
De propietat :37.9032.188.657
De lloguer 11312.689582.701
Altra forma :4.072173.586
Total 1.84454.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Fins a 60 m2 :7.313538.966
De 61 a 90 m2 51022.9031.476.187
De 91 a 120 m2 66813.452560.379
De 121 i més m2 61710.996369.412
Total 1.84454.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per grandària de la llar. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Una persona 22312.491686.810
Dues persones 47818.356933.679
Tres persones 50211.305631.635
Quatre persones i més 64112.514692.821
Total 1.84454.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per tipus de nucli. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Una persona 22312.491686.810
Dues persones o més sense nucli :1.981100.637
Parella sense fills 39815.206725.737
Parella amb fills 94718.9031.059.975
Pare o mare amb fills 1595.102308.995
Dos nuclis o més :98262.789
Total 1.84454.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Producte interior brut (base 2010). 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
PIB (milions d'euros) :3.084,7234.651,4
PIB per habitant (milers d'euros) :22,631,3
PIB per habitant (índex Catalunya=100) :75,2100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Valor afegit brut (base 2010). Per sectors. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 0,9104,31.987,3
Indústria 18,7364,343.515,0
Construcció 11,0215,99.806,2
Serveis 46,12.146,1150.927,5
Total 76,82.830,6206.236,0
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Renda familiar disponible bruta (base 2010). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
RFDB (milers d'euros) 77.9271.742.536125.050.246
RFDB per habitant (milers d'euros) 14,512,816,8
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) 86,476,0100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 19.60019.39723.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.5604.9926.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 301.380412.751516.035
Actius reals (%) 44,639,937,4
Actius financers (%) 55,460,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Terres llaurades 50437.342792.425
Pastures permanents 2310.123355.107
Total 52747.4651.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Herbacis 47930.637511.150
Fruiters 62.084110.819
Olivera 92.185101.236
Vinya 101.92361.391
Altres 05137.829
Total 50437.342792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Sense terres 3511.519
Amb terres 141.92259.320
Total 171.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 61.30947.172
Amb ramaderia 1166413.667
Total 171.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Bovins 1.53042.179544.135
Ovins 35535.925600.082
Cabrum 82.10671.748
Porcins 1.370406.8056.742.638
Aviram 88.0251.698.32843.890.563
Conilles mares 8405.294335.054
Equins 098219.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 824311.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Hotels 12263.007
Places d'hotels 3814.942312.249
Càmpings 033351
Places de càmpings 035.208271.425
Turisme rural 01592.415
Places de turisme rural 01.34419.038
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Turismes 3.30678.6863.481.340
Motocicletes 64416.066807.080
Vehicles industrials 89323.232774.949
Altres 1143.894159.406
Total 4.957121.8785.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Població ocupada 2.27453.2283.033.916
Població desocupada 72021.9181.052.138
Població activa 2.99475.1454.086.055
Població inactiva 2.49163.1303.386.882
Població de 16 anys i més 4.460114.4306.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Homes 1.26731.1301.740.833
Dones 1.12925.7051.512.811
Total 2.39656.8353.253.644
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Total 2.50259.3803.411.401
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 71889.395
Indústria 2364.723441.285
Construcció 1362.604133.192
Serveis 41828.7742.160.955
Total 79736.2892.744.827
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 1379523.491
Indústria 3879045.759
Construcció 1262.01967.012
Serveis 3418.879414.751
Total 51812.483551.014
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 61926.7261.245.288
De 51 a 250 treballadors 1787.445653.316
De 251 i més treballadors 02.118846.223
Total 79736.2892.744.827
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 09/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Total 1276.033258.915
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Total 1.02824.8751.683.463
Pensió mitjana (euros) 899,46807,96972,17
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 2,8338,79.105,7
Indústria 24,2483,844.929,4
Construcció 19,8760,033.585,7
Serveis 164,85.554,0278.823,7
Sense ocupació anterior 10,8510,426.547,9
Total 222,37.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Homes 86,93.436,9169.755,2
Dones 135,44.209,9223.237,2
Total 222,37.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
L'entén 5.278127.1286.949.344
El sap parlar 4.58397.0185.345.484
El sap llegir 4.647103.6915.750.348
El sap escriure 3.42074.4544.069.219
No l'entén :8.014356.728
Total 5.349135.1427.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Públiques 09453
Altres 05394
Total 014847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Pavellons 122940
Pistes poliesportives 101705.703
Camps poliesportius 21011.646
Sales esportives 81897.227
Piscines cobertes 217881
Pistes d'atletisme 1392
Altres espais 251.04024.895
Total 601.87049.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Electors 4.22288.4695.376.553
Participació (%) 54,557,658,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Electors 4.17786.2265.554.455
Participació (%) 83,678,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Electors 4.15385.2055.519.912
Participació (%) 62,160,763,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Electors 4.17686.6205.318.296
Participació (%) 43,544,847,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,382,151,36
Recollida selectiva (%) 28,235,438,6
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 1727814.278
Generació de residus (tones) 1.376,6917.101,023.618.076,23
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/172214