Vilafant (172214)

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Vilafant
Població (2016)5.466
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 8,4
Altitud (m) 54
Longitud (º) 2,938786
Latitud (º) 42,248028

Població

Densitat de població. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 8,41.357,532.108,0
Densitat (hab./km2) 653,8103,2234,3
Població. Per sexe. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Homes 2.68970.3153.697.368
Dones 2.77769.8033.825.228
Total 5.466140.1187.522.596
Població. Per grups d'edat. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 91323.0441.180.054
De 15 a 64 anys 3.66292.2244.963.265
De 65 a 84 anys 74220.9801.158.651
De 85 anys i més 1493.870220.626
Total 5.466140.1187.522.596
Població. Per grups d'edat. Homes. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 47311.719607.495
De 15 a 64 anys 1.82247.3082.501.018
De 65 a 84 anys 3509.970517.961
De 85 anys i més 441.31870.894
Total 2.68970.3153.697.368
Població. Per grups d'edat. Dones. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 44011.325572.559
De 15 a 64 anys 1.84044.9162.462.247
De 65 a 84 anys 39211.010640.690
De 85 anys i més 1052.552149.732
Total 2.77769.8033.825.228
Població. Per lloc de naixement. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Catalunya 3.98783.1274.880.987
Resta d'Espanya 1.08719.3291.348.713
Estranger 39237.6621.292.896
Total 5.466140.1187.522.596
Població. Per nacionalitat. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 5.210105.1706.499.198
Estrangera 25634.9481.023.398
Total 5.466140.1187.522.596
Població. Per nacionalitat. Homes. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 2.56152.1783.166.000
Estrangera 12818.137531.368
Total 2.68970.3153.697.368
Població. Per nacionalitat. Dones. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró municipal d'habitants.
Dades ampliades
Espanyola 2.64952.9923.333.198
Estrangera 12816.811492.030
Total 2.77769.8033.825.228
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Sense titulació 39410.188623.324
Primer grau 58918.803837.313
Segon grau 3.04468.0523.498.064
Ensenyament universitari :17.3881.264.747
Total 4.460114.4306.223.448
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 232.596132.181
Dones 212.554131.853
Total 445.150264.034
Població ETCA (equivalent a temps complet anual). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Població resident 5.543139.838:
Població estacional ETCA -81318.020:
Total 4.730157.858:
Població ETCA / població resident (%) 85,3112,9:
Mobilitat obligada per raó d'estudi (edat escolar). Curs 2015-2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 97022.4221.205.764
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 74,878,584,0
Naixements. Per sexe. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Nens 2374036.406
Nenes 2272234.044
Total 451.46270.450
Defuncions. Per sexe. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 3363232.212
Dones 2157632.654
Total 541.20864.866
Matrimonis. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Total 947527.592
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya -31-306:
Saldo amb Espanya -2835.103
Saldo migratori intern -33-2235.103
Migracions externes. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 212.622113.990
Emigracions 702.23792.994
Saldo migratori extern -4938520.996
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
UE 789624.153
Resta del món 141.72689.837
Total 212.622113.990
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 1.21539.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,7433,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 3,263,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 21,4929,6613,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 1.84454.6662.944.944
Secundaris :52.715470.081
Buits 869.612448.356
Total 1.952116.9933.863.381
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
De propietat :37.9032.188.657
De lloguer 11312.689582.701
Altra forma :4.072173.586
Total 1.84454.6662.944.944
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Fins a 60 m2 :7.313538.966
De 61 a 90 m2 51022.9031.476.187
De 91 a 120 m2 66813.452560.379
De 121 i més m2 61710.996369.412
Total 1.84454.6662.944.944
Llars. Per grandària de la llar. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Una persona 22312.491686.810
Dues persones 47818.356933.679
Tres persones 50211.305631.635
Quatre persones i més 64112.514692.821
Total 1.84454.6662.944.944
Llars. Per tipus de nucli. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Una persona 22312.491686.810
Dues persones o més sense nucli :1.981100.637
Parella sense fills 39815.206725.737
Parella amb fills 94718.9031.059.975
Pare o mare amb fills 1595.102308.995
Dos nuclis o més :98262.789
Total 1.84454.6662.944.944

Macromagnituds i impostos

Producte interior brut (base 2010). 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
PIB (milions d'euros) 84,92.946,0206.776,3
PIB per habitant (milers d'euros) 15,821,627,8
PIB per habitant (índex Catalunya=100) 56,777,4100,0
Valor afegit brut (base 2010). Per sectors. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Agricultura 1,0113,21.947,7
Indústria 21,0301,637.533,7
Construcció 10,1218,08.882,4
Serveis 46,12.083,3142.273,3
Total 78,32.716,0190.637,2
Renda familiar disponible bruta (base 2010). 2013
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
RFDB (milers d'euros) 79.0741.753.889120.765.499
RFDB per habitant (milers d'euros) 14,712,716,2
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) 90,978,7100,0
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 17.76917.76520.900
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.0114.7065.855
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts 2.833165.1405.827.017
Base imposable per rebut (euros) 58.257,753.684,366.006,9
Quota íntegra per rebut (euros) 474,2430,8486,8
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) 301.380412.751516.035
Actius reals (%) 44,639,937,4
Actius financers (%) 55,460,162,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 50437.342792.425
Pastures permanents 2310.123355.107
Total 52747.4651.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 47930.637511.150
Fruiters 62.084110.819
Olivera 92.185101.236
Vinya 101.92361.391
Altres 05137.829
Total 50437.342792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 3511.519
Amb terres 141.92259.320
Total 171.97360.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 61.30947.172
Amb ramaderia 1166413.667
Total 171.97360.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 1.53042.179544.135
Ovins 35535.925600.082
Cabrum 82.10671.748
Porcins 1.370406.8056.742.638
Aviram 88.0251.698.32843.890.563
Conilles mares 8405.294335.054
Equins 098219.352
Construcció d'habitatges. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 0161.013
Habitatges iniciats 42196.176
Allotjaments turístics. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament d'Empresa i Coneixement.
Dades ampliades
Hotels 12152.941
Places d'hotels 3815.053306.691
Càmpings 033348
Places de càmpings 035.184268.842
Turisme rural 01552.367
Places de turisme rural 01.31118.737
Parc de vehicles. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 3.12974.7613.360.868
Motocicletes 61115.013748.927
Vehicles industrials 92923.808790.147
Altres 1093.681152.556
Total 4.778117.2635.052.498

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població ocupada 2.27453.2283.033.916
Població desocupada 72021.9181.052.138
Població activa 2.99475.1454.086.055
Població inactiva 2.49163.1303.386.882
Població de 16 anys i més 4.460114.4306.223.448
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 1.25027.5071.616.264
Dones 1.10722.4071.419.178
Total 2.35749.9143.035.442
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 2.45752.1163.184.954
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 61868.544
Indústria 3404.389413.876
Construcció 1092.319114.352
Serveis 41323.4581.987.205
Total 86830.3522.523.977
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 1483024.040
Indústria 4987647.281
Construcció 1281.96365.851
Serveis 3418.388408.600
Total 53212.057545.772
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 57422.1461.186.975
De 51 a 250 treballadors 2946.333581.778
De 251 i més treballadors 01.873755.224
Total 86830.3522.523.977
Comptes de cotització. Desembre 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 1355.476254.286
Pensions contributives de la Seguretat Social segons la residència del pensionista. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total 97024.3141.639.582
Pensió mitjana (euros) 829,63759,34915,81
Atur registrat. Per sectors. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 7,2455,511.905,9
Indústria 29,5545,759.383,0
Construcció 31,51.062,848.195,4
Serveis 182,96.059,2321.094,6
Sense ocupació anterior 9,5600,830.026,3
Total 260,68.724,0470.605,3
Atur registrat. Per sexe. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 106,24.153,5215.713,5
Dones 154,44.570,5254.891,7
Total 260,68.724,0470.605,2

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 5.278127.1286.949.344
El sap parlar 4.58397.0185.345.484
El sap llegir 4.647103.6915.750.348
El sap escriure 3.42074.4544.069.219
No l'entén :8.014356.728
Total 5.349135.1427.306.072
Biblioteques. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 09437
Altres 05402
Total 014839
Espais esportius. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 122931
Pistes poliesportives 101705.566
Camps poliesportius 2941.605
Sales esportives 81746.849
Piscines cobertes 216772
Pistes d'atletisme 1391
Altres espais 2591520.854
Total 601.66242.681

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 4.22288.4695.376.553
Participació (%) 54,557,658,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 4.19285.0505.510.853
Participació (%) 78,175,074,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 4.13583.4215.252.504
Participació (%) 67,463,366,8
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Electors 4.17686.6205.318.296
Participació (%) 43,544,847,6

Medi ambient

Residus municipals. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,412,181,35
Recollida selectiva (%) 31,336,538,9
Residus industrials. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 1727814.236
Generació de residus (tones) 1.190,9116.656,193.588.286,30

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg
  • Delicious

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/172214