Vilafant

Població

Habitatges i llars

Macromagnituds i impostos

Sectors econòmics

Treball

Cultura i esports

Eleccions

Medi ambient

Vilafant (172214)
Població (2017)5.465
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 8,36
Altitud (m) 54
Longitud (º) 2,938786
Latitud (º) 42,248028

Població

Densitat de població. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Superfície (km2) 8,361.357,5432.108,00
Densitat (hab./km2) 653,7102,9235,3
Població. Per sexe. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Homes 2.70070.0763.710.200
Dones 2.76569.6293.845.630
Total 5.465139.7057.555.830
Població. Per grups d'edat. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 90522.7971.179.741
De 15 a 64 anys 3.65291.7654.976.815
De 65 a 84 anys 76121.1461.170.656
De 85 anys i més 1473.997228.618
Total 5.465139.7057.555.830
Població. Per grups d'edat. Homes. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 47811.578607.360
De 15 a 64 anys 1.82747.1062.504.740
De 65 a 84 anys 35310.017524.137
De 85 anys i més 421.37573.963
Total 2.70070.0763.710.200
Població. Per grups d'edat. Dones. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
De 0 a 14 anys 42711.219572.381
De 15 a 64 anys 1.82544.6592.472.075
De 65 a 84 anys 40811.129646.519
De 85 anys i més 1052.622154.655
Total 2.76569.6293.845.630
Població. Per lloc de naixement. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Catalunya 3.98283.2944.899.882
Resta d'Espanya 1.07519.0341.325.004
Estranger 40837.3771.330.944
Total 5.465139.7057.555.830
Població. Per nacionalitat. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 5.197106.1136.514.468
Estrangera 26833.5921.041.362
Total 5.465139.7057.555.830
Població. Per nacionalitat. Homes. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 2.55852.5943.173.353
Estrangera 14217.482536.847
Total 2.70070.0763.710.200
Població. Per nacionalitat. Dones. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Espanyola 2.63953.5193.341.115
Estrangera 12616.110504.515
Total 2.76569.6293.845.630
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Sense titulació 39410.188623.324
Primer grau 58918.803837.313
Segon grau 3.04468.0523.498.064
Ensenyament universitari :17.3881.264.747
Total 4.460114.4306.223.448
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Padró d'habitants residents a l'estranger.
Dades ampliades
Homes 242.966152.608
Dones 222.877149.917
Total 465.843302.525
Població ETCA (equivalent a temps complet anual). 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Dades ampliades
Població resident 5.466140.118:
Població estacional ETCA -41016.306:
Total 5.056156.424:
Població ETCA / població resident (%) 92,5111,6:
Mobilitat obligada per raó d'estudi (edat escolar). Curs 2016-2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Alumnes residents 95722.4051.208.318
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 76,677,483,3
Naixements. Per sexe. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Nens 2062835.435
Nenes 2561733.539
Total 451.24568.974
Defuncions. Per sexe. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Homes 2759731.796
Dones 2750931.493
Total 541.10663.289
Matrimonis. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Total 2149229.355
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Saldo amb Catalunya 2-345:
Saldo amb Espanya 1523.889
Saldo migratori intern 3-2933.889
Migracions externes. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions 262.689128.474
Emigracions 632.20783.241
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Resta de la UE 1079025.505
Resta del món 161.899102.969
Total 262.689128.474
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Creixement total. 2011 1.21539.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 24,7433,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 3,263,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 21,4929,6613,94

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Principals 1.84454.6662.944.944
Secundaris :52.715470.081
Buits 869.612448.356
Total 1.952116.9933.863.381
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
De propietat :37.9032.188.657
De lloguer 11312.689582.701
Altra forma :4.072173.586
Total 1.84454.6662.944.944
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Fins a 60 m2 :7.313538.966
De 61 a 90 m2 51022.9031.476.187
De 91 a 120 m2 66813.452560.379
De 121 i més m2 61710.996369.412
Total 1.84454.6662.944.944
Llars. Per grandària de la llar. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Una persona 22312.491686.810
Dues persones 47818.356933.679
Tres persones 50211.305631.635
Quatre persones i més 64112.514692.821
Total 1.84454.6662.944.944
Llars. Per tipus de nucli. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Una persona 22312.491686.810
Dues persones o més sense nucli :1.981100.637
Parella sense fills 39815.206725.737
Parella amb fills 94718.9031.059.975
Pare o mare amb fills 1595.102308.995
Dos nuclis o més :98262.789
Total 1.84454.6662.944.944

Macromagnituds i impostos

Producte interior brut (base 2010). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
PIB (milions d'euros) 90,43.016,3215.640,8
PIB per habitant (milers d'euros) 16,922,129,0
PIB per habitant (índex Catalunya=100) 58,176,3100,0
Valor afegit brut (base 2010). Per sectors. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Agricultura 1,0113,21.947,7
Indústria 21,0301,637.533,7
Construcció 10,1218,08.882,4
Serveis 46,12.083,3142.273,3
Total 78,32.716,0190.637,2
Renda familiar disponible bruta (base 2010). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
RFDB (milers d'euros) 77.9271.742.536125.050.246
RFDB per habitant (milers d'euros) 14,512,816,8
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) 86,476,0100,0
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Base imposable general per declarant 18.78418.79722.337
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.1334.9226.109
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Nombre de rebuts ::99.999.999
Base imposable per rebut (euros) ::99.999.999,0
Quota íntegra per rebut (euros) ::99.999.999,0
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades
Patrimoni total per declarant (euros) 301.380412.751516.035
Actius reals (%) 44,639,937,4
Actius financers (%) 55,460,162,6

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades 50437.342792.425
Pastures permanents 2310.123355.107
Total 52747.4651.147.532
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Herbacis 47930.637511.150
Fruiters 62.084110.819
Olivera 92.185101.236
Vinya 101.92361.391
Altres 05137.829
Total 50437.342792.425
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense terres 3511.519
Amb terres 141.92259.320
Total 171.97360.839
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Sense ramaderia 61.30947.172
Amb ramaderia 1166413.667
Total 171.97360.839
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Bovins 1.53042.179544.135
Ovins 35535.925600.082
Cabrum 82.10671.748
Porcins 1.370406.8056.742.638
Aviram 88.0251.698.32843.890.563
Conilles mares 8405.294335.054
Equins 098219.352
Construcció d'habitatges. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 824311.340
Allotjaments turístics. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Hotels 12202.978
Places d'hotels 3814.792309.486
Càmpings 033350
Places de càmpings 035.370270.585
Turisme rural 01582.403
Places de turisme rural 01.33718.938
Parc de vehicles. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades
Turismes 3.20976.3843.436.271
Motocicletes 62115.512782.564
Vehicles industrials 91423.814797.084
Altres 1173.695155.673
Total 4.861119.4055.171.592

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població ocupada 2.27453.2283.033.916
Població desocupada 72021.9181.052.138
Població activa 2.99475.1454.086.055
Població inactiva 2.49163.1303.386.882
Població de 16 anys i més 4.460114.4306.223.448
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Homes 1.25129.6481.704.951
Dones 1.11324.1071.486.655
Total 2.36453.7553.191.606
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat.
Dades ampliades
Total 2.47556.2023.353.325
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 71769.074
Indústria 2394.567433.863
Construcció 1412.787130.643
Serveis 39826.2932.118.296
Total 78533.8232.691.876
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Agricultura 1379323.518
Indústria 4083948.044
Construcció 1282.01666.715
Serveis 3438.532412.738
Total 52412.180551.015
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Fins a 50 treballadors 60824.8221.242.627
De 51 a 250 treballadors 1777.078633.583
De 251 i més treballadors 01.923815.666
Total 78533.8232.691.876
Comptes de cotització. 03/2018
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Total 1285.729259.488
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Total 1.02824.8751.683.463
Pensió mitjana (euros) 899,46807,96972,17
Atur registrat. Per sectors. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Agricultura 4,2389,810.052,8
Indústria 29,0489,850.210,2
Construcció 23,8865,238.933,7
Serveis 178,45.761,7291.549,9
Sense ocupació anterior 12,0531,427.547,7
Total 247,48.037,9418.294,4
Atur registrat. Per sexe. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Homes 92,83.691,1184.941,3
Dones 154,74.346,8233.353,1
Total 247,48.037,9418.294,4

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
L'entén 5.278127.1286.949.344
El sap parlar 4.58397.0185.345.484
El sap llegir 4.647103.6915.750.348
El sap escriure 3.42074.4544.069.219
No l'entén :8.014356.728
Total 5.349135.1427.306.072
Biblioteques. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Públiques 09453
Altres 05394
Total 014847
Espais esportius. 2017
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades
Pavellons 122940
Pistes poliesportives 101705.703
Camps poliesportius 2981.643
Sales esportives 81897.223
Piscines cobertes 217878
Pistes d'atletisme 1392
Altres espais 251.03924.901
Total 601.86649.437

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 4.22288.4695.376.553
Participació (%) 54,557,658,5
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2015
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació i Relacions Institucionals.
Dades ampliades
Electors 4.19285.0505.510.853
Participació (%) 78,175,074,9
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Electors 4.15385.2055.519.912
Participació (%) 62,160,763,4
Eleccions al Parlament Europeu. 2014
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Dades ampliades
Electors 4.17686.6205.318.296
Participació (%) 43,544,847,6

Medi ambient

Residus municipals. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,382,151,36
Recollida selectiva (%) 28,235,438,6
Residus industrials. 2016
VilafantAlt EmpordàCatalunya
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Establiments amb declaració anual de residus 1727814.278
Generació de residus (tones) 1.376,6917.101,023.618.076,23

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom
  • Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • Menéame
  • Digg

Compartiu aquesta adreça: http://idescat.cat/emex/172214