Saltar al contingut principal

Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura

Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura (179011)
Població (2018)1.274
Comarca Baix Empordà
Superfície (km2) 99,84
Altitud (m) 110
Longitud (º) 2,992761
Latitud (º) 41,957592

Població

Densitat de població. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 99,84701,6932.108,00
Densitat (hab./km2) 12,8190,2236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Homes 63966.4433.730.326
Dones 63567.0183.869.739
Total 1.274133.4617.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 19321.0211.177.134
De 15 a 64 anys 84487.0605.001.510
De 65 a 84 anys 20521.3821.185.318
De 85 anys i més 323.998236.103
Total 1.274133.4617.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 9810.835605.920
De 15 a 64 anys 42644.2022.515.807
De 65 a 84 anys 10210.048531.494
De 85 anys i més 131.35877.105
Total 63966.4433.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 9510.186571.214
De 15 a 64 anys 41842.8582.485.703
De 65 a 84 anys 10311.334653.824
De 85 anys i més 192.640158.998
Total 63567.0183.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Catalunya 99285.4304.917.988
Resta d'Espanya 14918.3911.301.357
Estranger 13329.6401.380.720
Total 1.274133.4617.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 1.173107.7826.517.966
Estrangera 10125.6791.082.099
Total 1.274133.4617.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 59353.4783.175.354
Estrangera 4612.965554.972
Total 63966.4433.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 58054.3043.342.612
Estrangera 5512.714527.127
Total 63567.0183.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Sense titulació :12.365623.324
Primer grau 20217.338837.313
Segon grau :63.8003.498.064
Ensenyament universitari :16.5751.264.747
Total 1.056110.0786.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Homes 92.708160.078
Dones 92.496156.521
Total 185.204316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017-2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Alumnes residents 19820.6961.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 36,476,783,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Nens 258334.462
Nenes 658232.341
Total 81.16566.803
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Homes 1356833.075
Dones 656433.090
Total 191.13266.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Total 456329.335
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -13-11:
Saldo amb Espanya -3234.216
Saldo migratori intern -16124.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Immigracions 122.735151.878
Emigracions 31.92194.582
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Resta de la UE 657429.004
Resta del món 62.161122.874
Total 122.735151.878
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 15029.7971.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 12,8725,3716,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 0,433,23,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 12,4422,1613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Principals 47651.8462.944.944
Secundaris 12646.469470.081
Buits 3011.840448.356
Total 632110.1553.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
De propietat 37037.7482.188.657
De lloguer 7010.002582.701
Altra forma :4.096173.586
Total 47651.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Fins a 60 m2 :7.363538.966
De 61 a 90 m2 :21.4961.476.187
De 91 a 120 m2 :12.180560.379
De 121 i més m2 20310.806369.412
Total 47651.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 20.57719.20923.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 5.5875.1466.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts :::
Base imposable per rebut (euros) :::
Quota íntegra per rebut (euros) :::
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 360.404428.768516.035
Actius reals (%) 47,934,937,4
Actius financers (%) 52,165,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Terres llaurades 1.45919.875792.425
Pastures permanents 84796355.107
Total 1.54220.6721.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Herbacis 1.32418.043511.150
Fruiters 401.280110.819
Olivera 11274101.236
Vinya 917161.391
Altres 751077.829
Total 1.45919.875792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Sense terres 1371.519
Amb terres 5694759.320
Total 5798460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 2759847.172
Amb ramaderia 3038613.667
Total 5798460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Bovins 72810.108544.135
Ovins 2.20519.873600.082
Cabrum 1361.87771.748
Porcins 3.011131.7726.742.638
Aviram 257.139639.01043.890.563
Conilles mares 61.704335.054
Equins 4439519.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.013
Habitatges iniciats 022111.340
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Hotels 22013.040
Places d'hotels 5615.107313.788
Càmpings 039351
Places de càmpings 051.864271.908
Turisme rural 101052.465
Places de turisme rural 10489719.527
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Turismes 83276.2283.481.340
Motocicletes 19818.577807.080
Vehicles industrials 35921.873774.949
Altres 603.005159.406
Total 1.449119.6835.222.775
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Població ocupada 55948.6603.033.916
Població desocupada 18023.1391.052.138
Població activa 73871.7994.086.055
Població inactiva 49560.3023.386.882
Població de 16 anys i més 1.056110.0786.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Homes 29428.8311.742.579
Dones 24523.0741.520.752
Total 53951.9053.263.331
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Total 57954.2233.434.533
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Agricultura 82109.465
Indústria 2153.218443.755
Construcció 374.582140.930
Serveis 19023.1712.182.099
Total 45031.1812.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Agricultura 2754923.162
Indústria 969843.278
Construcció 302.33667.962
Serveis 1107.663416.138
Total 17611.246550.540
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 16722.8801.260.836
De 51 a 250 treballadors 2836.416655.066
De 251 i més treballadors 01.885860.347
Total 45031.1812.776.249
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 03/2019
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Total 495.350260.649
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Mes de desembre. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Total 25326.8631.701.954
Pensió mitjana (euros) 821,97837,231.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Agricultura 1,9232,89.105,7
Indústria 3,9465,444.929,4
Construcció 4,9830,533.585,7
Serveis 39,94.522,2278.823,7
Sense ocupació anterior 0,5374,426.547,9
Total 51,26.425,3392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Homes 22,22.936,2169.755,2
Dones 29,03.489,1223.237,2
Total 51,26.425,3392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
L'entén 1.206121.6826.949.344
El sap parlar 1.12297.2555.345.484
El sap llegir 1.157101.9895.750.348
El sap escriure 88675.9724.069.219
No l'entén :7.089356.728
Total 1.223128.7717.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Públiques 011453
Altres 05394
Total 016847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Pavellons 027940
Pistes poliesportives 31475.703
Camps poliesportius 2561.646
Sales esportives 11737.227
Piscines cobertes 026881
Pistes d'atletisme 0192
Altres espais 111.44024.895
Total 202.27549.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Electors 1.00691.1615.376.553
Participació (%) 58,356,258,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Electors 97888.2575.554.455
Participació (%) 85,780,679,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Electors 98787.7165.519.912
Participació (%) 63,161,663,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Electors 99090.6085.318.296
Participació (%) 53,545,847,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,392,281,39
Recollida selectiva (%) 46,542,039,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'HeuraBaix EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 424315.166
Generació de residus (tones) 19,9319.695,983.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom