Sautar ath contengut principau
Indicadors geografics
Populacion (2019)8.462
Comarca Vallès Oriental
Superficia (km2) 14,24
Altitud (m) 281
Longitud (º) 2,263278
Latitud (º) 41,668675

Poblacion

Densitat de poblacion. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Superficia (km2) 14,24735,0032.108,00
Densitat (ab./km2) 594,2557,3239,0
Donadas agrandidas
Poblacion. Per sèxe. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 4.277204.2773.770.123
Hemnes 4.185205.3613.905.094
Totau 8.462409.6387.675.217
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 ans 1.38967.6831.172.116
De 15 a 64 ans 5.831273.6615.060.347
De 65 a 84 ans 1.01858.0301.199.987
De 85 ans e mès 22410.264242.767
Totau 8.462409.6387.675.217
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. Òmes. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 ans 73634.886603.175
De 15 a 64 ans 2.949139.0212.548.305
De 65 a 84 ans 52326.829538.769
De 85 ans e mès 693.54179.874
Totau 4.277204.2773.770.123
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per grops d'edat. Hemnes. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
De 0 a 14 ans 65332.797568.941
De 15 a 64 ans 2.882134.6402.512.042
De 65 a 84 ans 49531.201661.218
De 85 ans e mès 1556.723162.893
Totau 4.185205.3613.905.094
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per lòc de neishença. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Catalonha 6.685281.1544.932.849
Rèsta der Espanha 95373.9181.273.935
Estrangèr 82454.5661.468.433
Totau 8.462409.6387.675.217
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Espanhòla 7.995373.3536.515.790
Estrangèra 46736.2851.159.427
Totau 8.462409.6387.675.217
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. Òmes. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Espanhòla 4.041184.8433.174.342
Estrangèra 23619.434595.781
Totau 4.277204.2773.770.123
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion. Per nacionalitat. Hemnes. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Espanhòla 3.954188.5103.341.448
Estrangèra 23116.851563.646
Totau 4.185205.3613.905.094
Hònt: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Donadas agrandidas
Poblacion de 16 ans e mès. Per nivèu d'instruccion. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Sense titolacion :34.409623.324
Prumèr grad 48539.876837.313
Dusau grad 3.827197.8993.498.064
Ensenhament universitari 1.95251.6041.264.747
Totau 6.453323.7886.223.448
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Poblacion que demora ar estrangèr a 1r de gèr. Per sèxe. 2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 755.126167.794
Hemmes 884.556163.395
Totau 1639.682331.189
Donadas agrandidas
Poblacion ETCA (equivalenta a temps complèt annau). 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Poblacion residenta 8.496406.289:
Poblacion sasoèra ETCA -581-14.837:
Totau 7.915391.452:
Poblacion ETCA / poblacion residenta (%) 93,296,3:
Hònt: Idescat. Estimacions de població estacional (base 2016).
Donadas agrandidas
Mobilitat obligada per arrason d'estudis non universitaris. Curs 2018/19
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Escolans residents 1.56073.4851.227.695
Escolans residents qu'estúdien en madeish municipi (%) 67,076,083,1
Hònt: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Donadas agrandidas
Neishences. Per sèxe. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Mainatges 271.54231.133
Mainades 371.51229.825
Totau 643.05460.958
Hònt: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Donadas agrandidas
Mòrts. Per sèxe. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 271.61133.352
Hemnes 471.55933.210
Totau 743.17066.562
Hònt: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Donadas agrandidas
Maridatges. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Totau 381.69927.738
Hònt: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Donadas agrandidas
Migracions intèrnes. Saldes destinacion-provenença. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Saldo damb Catalonha -53956:
Saldo damb Espanha -18-139-2.689
Saldo migratòri intèrn -71817-2.689
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Migracions extèrnes. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Immigracions 885.318177.216
Emigracions 552.28578.003
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Immigracions exteriora. Per lòc de provenença. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Rèsta der UE 2461229.029
Rèsta deth mon 644.706148.187
Totau 885.318177.216
Hònt: Idescat, a partir dera Estadistica de variacions residenciaus der INE.
Donadas agrandidas
Creishença intercensal 2001- 2011 dera poblacion
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Creishement totau. 2011 2.05479.4691.176.733
Creishement totau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 28,692216,98
Creishement naturau (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 5,246,113,04
Creishement migratòri (mejana annau) (taxa per 1.000 abitants). 2001-2011 23,4515,913,94
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas

Abitatges e larèrs

Abitatges familiaus. Per tipe. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Principaus 2.726148.7102.944.944
Segondaris 45211.187470.081
Vuèges 20816.489448.356
Totau 3.386176.3863.863.381
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Abitatges familiaus principaus. Per regim de possession. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
De proprietat 2.261119.3272.188.657
De loguèr 34321.277582.701
Ua auta forma :8.106173.586
Totau 2.726148.7102.944.944
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Abitatges familiaus principaus. Per superficia utila. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Enquia 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 46871.4681.476.187
De 91 a 120 m2 67031.098560.379
De 121 e mès m2 1.46527.394369.412
Totau 2.726148.7102.944.944
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Larèrs. Per dimension. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Ua persona 37527.895686.810
Dues persones 62645.411933.679
Tres persones 66134.999631.635
Quate persones e mès 1.06440.405692.821
Totau 2.726148.7102.944.944
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Larèrs. Per tipe de nucli. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Ua persona 37527.895686.810
Dues persones o mès sense nucli :3.330100.637
Parelha sense hilhs 48736.506725.737
Parelha damb hilhs 1.48762.4761.059.975
Pair o mair damb hilhs 29414.929308.995
Dus nuclis o mès :3.57462.789
Totau 2.726148.7102.944.944
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas

Macromagnituds e impòsti

Produit interior brut (basa 2010). 2017
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
PIB (milions d'euros) 232,012.483,6234.680,0
PIB per abitant (milèrs d'èuros) 27,630,931,2
PIB per abitant (indèx Catalonha=100) 88,499,1100,0
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Valor hijut brut (basa 2010). Per sectors. 2017
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Agricultura 0,844,82.318,7
Industria 53,94.464,345.202,1
Construccion 17,6562,811.162,9
Servicis 140,56.377,0156.544,8
Totau 212,711.448,9215.228,5
Hònt: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Donadas agrandidas
Renda familiau disponibla bruta. Revision estadistica 2019. 2017
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
RFDB (milèrs d'èuros) 179.1406.804.771129.395.921
RFDB per abitant (milèrs d'èuros) 21,316,917,2
RFDB per abitant (indèx Catalonha=100) 123,998,0100,0
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Impòst sus era renda des persones fisiques (IRPF). 2017
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Basa impausabla generau per declarant 32.63123.06423.760
Quòta resultanta d'autoliquidacion per declarant 10.0335.6706.513
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Unitats: èuros
Donadas agrandidas
Impòst de bens immòbles urbans (IBI). 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Nombre de recebuts 4.501265.2365.841.008
Basa impausabla per recebut (èuros) 113.696,568.653,868.666,2
Quòta totau per recebut (èuros) 841,4501,8480,4
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Dirección General del Catastro.
Donadas agrandidas
Impòst sus eth patrimòni des persones físiques (IPPF). 2007
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Patrimòni totau per declarant (èuros) 549.099442.027516.035
Actius reaus (%) 38,040,837,4
Actius financèrs (%) 62,059,262,6
Hònt: Idescat, a partir des donades dera Agéncia Estatau d'Administracion Tributària.
Donadas agrandidas

Sectors economics

Superfícia agricòla utilizada (SAU). 2009
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Tèrres laurades 30811.085792.425
Peishius permanents 74.218355.107
Totau 31515.3031.147.532
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Tèrres laurades. Per tipe de coitius. 2009
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Erbacèus 24810.261511.150
Frutièrs 6130110.819
Oliu 55315101.236
Vinha 014161.391
D'auti 02387.829
Totau 30811.085792.425
Unitats: ectares
Donadas agrandidas
Explotacions agràries. Segontes possession de tèrres. 2009
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Sense tèrres 1491.519
Damb tèrres 2093459.320
Totau 2198360.839
Donadas agrandidas
Explotacions agràries. Segontes possession de bestiar. 2009
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Sense bestiar 1250547.172
Damb bestiar 947813.667
Totau 2198360.839
Donadas agrandidas
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Bovins 1.50824.896544.135
Ovins 27220.686600.082
Crabum 192.80471.748
Porcins 2.99997.4956.742.638
Poralha 4.028338.22043.890.563
Conilhes mairs 40014.705335.054
Equins 7782919.352
Donadas agrandidas
Bastiment d'abitatges. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Abitatges començadi de proteccion oficiau 0581.884
Abitatges començadi 2987414.549
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Departament de Territòri e Sostenibilitat. Secretaria d'Abitança e Melhorament Urban.
Donadas agrandidas
Lotjaments toristics. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Otèls 0673.065
Places d'òtels 03.873317.129
Campings 08354
Places de campings 02.739270.840
Torisme rurau 5592.482
Places de torisme rurau 3048419.809
Hònt: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Donadas agrandidas
Parc de veïculs. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Torismes 5.104214.8363.560.228
Motocicletas 1.36737.692860.663
Veïculs industriaus 1.22545.840783.421
D'auti 26910.025168.854
Totau 7.965308.3935.373.166
Hònt: Idescat, a partir des donades dera DGT.
Donadas agrandidas

Trabalh

Poblacion. Per rapòrt damb era activitat economica. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Poblacion emplegada 3.553165.4493.033.916
Poblacion desemplegada 1.00060.5391.052.138
Poblacion activa 4.553225.9894.086.055
Poblacion inactiva 3.556172.8373.386.882
Poblacion de 16 ans e mès 6.453323.7886.223.448
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Afiliats ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 2.11393.4691.684.040
Hemnes 1.82480.4121.487.555
Totau 3.937173.8813.171.595
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Afiliacions ara Seguretat Sociau segontes residéncia der afiliat. 03/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Totau 4.108180.8263.328.454
Hònt: Idescat.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim generau ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Agricultura 82539.831
Industria 60538.444437.091
Construccion 2526.722136.814
Servicis 1.36367.9512.085.202
Totau 2.228113.3702.668.938
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim d'autonòms ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per sectors. 06/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Agricultura 1648022.652
Industria 1292.87438.499
Construccion 1444.43968.341
Servicis 79021.395414.980
Totau 1.07929.188544.472
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Afiliacions al regim gen. ara S. S. segontes er emplaçament deth compde de cotizacion. Per dimension deth centre. 06/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Enquia 50 trabalhadors 1.54563.1861.198.285
De 51 a 250 trabalhadors 68332.795628.584
De 251 e mès trabalhadors 017.389842.069
Totau 2.228113.3702.668.938
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Compdes de cotizacion. 06/2020
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Totau 27711.509238.880
Hònt: Departament de Trabalh.
Donadas agrandidas
Pensions contributives dera Seguretat Sociau. Deseme. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Totau 1.40784.9311.720.098
Pension mejana (èuros) 1.174,861.061,531.041,97
Donadas agrandidas
Pensionistes ara Seguretat Sociau. Per sèxe. Deseme. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 67538.512737.855
Hemnes 60837.056775.829
Totau 1.28375.5681.513.684
Donadas agrandidas
Caumatge registat. Per sectors. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Agricultura 0,3236,27.973,6
Industria 46,83.329,542.781,6
Construccion 19,01.486,730.535,1
Servicis 193,114.923,6273.230,1
Sense trabalh anterior 9,51.486,926.243,2
Totau 268,721.463,0380.763,6
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas
Caumatge registrat. Per sèxe. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Òmes 106,08.705,8163.426,6
Hemnes 162,712.757,2217.337,0
Totau 268,721.463,0380.763,6
Hònt: Departament de Trabalh.
Unitats: mejanes annaus
Donadas agrandidas

Cultura e espòrts

Poblacion de 2 ans e mès. Per coneishença deth catalan. 2011
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Lo compren 7.807373.8746.949.344
Lo sap parlar 6.913293.5735.345.484
Lo sap liéger 6.974310.9195.750.348
Lo sap escríuer 5.645226.3984.069.219
Non lo compren :15.189356.728
Totau 7.885389.0637.306.072
Hònt: Idescat, a partir deth Recensament de poblacion e abitatges der INE.
Donadas agrandidas
Bibliotèques. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Publiques 129459
D'autes 09391
Totau 138850
Hònt: Idescat. Estadistica de bibliotèques.
Donadas agrandidas
Espacis esportius. 2019
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Palais d'espòrt 154982
Pistes polisportives 104538.327
Camps polisportius 21322.328
Sales esportives 134037.970
Piscines cobèrtes 2571.083
Pistes d'atletisme 037434
D'auti espacis 381.35727.852
Totau 662.49348.976
Hònt: Idescat, a partir des donades deth Conselh Catalan der Espòrt.
Donadas agrandidas

Eleccions

Eleccions municipaus. 2015
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Electors 6.231292.5805.376.553
Participacion (%) 56,057,758,5
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Eleccions tath Parlament de Catalonha. 2017
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Electors 6.317296.4745.554.455
Participacion (%) 85,583,579,1
Hònt: Idescat i Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Donadas agrandidas
Eleccions taht Congrès des Deputats. 2016
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Electors 6.205292.8265.519.912
Participacion (%) 67,567,063,4
Hònt: Idescat, a partir des de donades deth Departament de Governacion e Relacions Institucionaus.
Donadas agrandidas
Eleccions tath Parlament Europèu. 2014 (p)
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Participacion (%) 51,147,647,6
Electors 6.135291.5665.318.296
Donadas agrandidas

Environament

Residus municipaus. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Generacion per abitant (kg/ab./día) 1,511,331,43
Recuelhuda selectiva (%) 43,140,941,7
Donadas agrandidas
Residus industriaus. 2018
Ametlla del Vallès, l'Vallès OrientalCatalunya
Establiments damb declaracion annau de residus 371.45414.949
Residus industriaus (tones) 5.165,71381.222,493.802.966,84
Donadas agrandidas

Seleccion de territòri

Comarques e municipis
Cerca per còdi o nòm