Saltar al contingut principal
Indicadors geogràfics
Població (2019)3.821
Comarca Osona
Superfície (km2) 17,37
Altitud (m) 587
Longitud (º) 2,236433
Latitud (º) 41,815625

Població

Densitat de població. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Superfície (km2) 17,371.245,2032.108,00
Densitat (hab./km2) 220,0129,2239,0
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 1.92880.6703.770.123
Dones 1.89380.1513.905.094
Total 3.821160.8217.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
De 0 a 14 anys 61526.2451.172.116
De 15 a 64 anys 2.569105.8295.060.347
De 65 a 84 anys 55523.4851.199.987
De 85 anys i més 825.262242.767
Total 3.821160.8217.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
De 0 a 14 anys 31813.568603.175
De 15 a 64 anys 1.33754.6862.548.305
De 65 a 84 anys 25410.735538.769
De 85 anys i més 191.68179.874
Total 1.92880.6703.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
De 0 a 14 anys 29712.677568.941
De 15 a 64 anys 1.23251.1432.512.042
De 65 a 84 anys 30112.750661.218
De 85 anys i més 633.581162.893
Total 1.89380.1513.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Catalunya 2.903118.7544.932.849
Resta d'Espanya 48714.6771.273.935
Estranger 43127.3901.468.433
Total 3.821160.8217.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Espanyola 3.455136.2336.515.790
Estrangera 36624.5881.159.427
Total 3.821160.8217.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Espanyola 1.73667.3123.174.342
Estrangera 19213.358595.781
Total 1.92880.6703.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Espanyola 1.71968.9213.341.448
Estrangera 17411.230563.646
Total 1.89380.1513.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
Sense titulació :13.360623.324
Primer grau 44418.863837.313
Segon grau 2.06172.6913.498.064
Ensenyament universitari :20.1211.264.747
Total 3.030125.0356.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2020
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 242.964167.794
Dones 282.503163.395
Total 525.467331.189
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2018/19
BalenyàOsonaCatalunya
Alumnes residents 71027.4151.227.695
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 40,875,683,1
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Nens 1670131.133
Nenes 1268929.825
Total 281.39060.958
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2018
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 2070933.352
Dones 1071733.210
Total 301.42666.562
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2018
BalenyàOsonaCatalunya
Total 2055327.738
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Saldo amb Catalunya 0441:
Saldo amb Espanya 3239-2.455
Saldo migratori intern 3680-2.455
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Immigracions 483.472203.843
Emigracions 181.10887.491
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Resta de la UE 439230.002
Resta del món 443.080173.841
Total 483.472203.843
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
BalenyàOsonaCatalunya
Creixement total. 2011 48024.5601.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 13,9117,3216,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 4,923,543,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 8,9913,7713,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
Principals 1.39257.9682.944.944
Secundaris :5.061470.081
Buits 1918.568448.356
Total 1.69271.5973.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
De propietat 1.11343.0412.188.657
De lloguer 17410.996582.701
Altra forma :3.932173.586
Total 1.39257.9682.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
Fins a 60 m2 ::538.966
De 61 a 90 m2 69224.7861.476.187
De 91 a 120 m2 35516.707560.379
De 121 i més m2 :11.059369.412
Total 1.39257.9682.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2017
BalenyàOsonaCatalunya
Base imposable general per declarant 18.74221.33723.760
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.0025.2246.513
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Nombre de rebuts 2.366120.1765.841.008
Base imposable per rebut (euros) 64.338,556.033,868.666,2
Quota íntegra per rebut (euros) 402,9381,9480,4
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
BalenyàOsonaCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 377.000427.886516.035
Actius reals (%) 35,743,037,4
Actius financers (%) 64,357,062,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
BalenyàOsonaCatalunya
Terres llaurades 60226.631792.425
Pastures permanents 5015.429355.107
Total 65242.0601.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
BalenyàOsonaCatalunya
Herbacis 59826.454511.150
Fruiters 038110.819
Olivera 436101.236
Vinya 01261.391
Altres 0917.829
Total 60226.631792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
BalenyàOsonaCatalunya
Sense terres 61621.519
Amb terres 371.61859.320
Total 431.78060.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
BalenyàOsonaCatalunya
Sense ramaderia 1453147.172
Amb ramaderia 291.24913.667
Total 431.78060.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
BalenyàOsonaCatalunya
Bovins 1.71968.483544.135
Ovins 36240.744600.082
Cabrum 295.60171.748
Porcins 9.058794.7246.742.638
Aviram 58.188337.78943.890.563
Conilles mares 28921.808335.054
Equins 492119.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.884
Habitatges iniciats 220814.549
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Hotels 0503.065
Places d'hotels 01.940317.129
Càmpings 09354
Places de càmpings 03.141270.840
Turisme rural 01422.482
Places de turisme rural 01.26619.809
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Turismes 2.39686.9073.560.228
Motocicletes 37514.209860.663
Vehicles industrials 67723.757783.421
Altres 1265.791168.854
Total 3.574130.6645.373.166
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
Població ocupada 1.58962.3563.033.916
Població desocupada 55318.8701.052.138
Població activa 2.14281.2264.086.055
Població inactiva 1.55171.8543.386.882
Població de 16 anys i més 3.030125.0356.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 91838.5041.684.040
Dones 73731.3771.487.555
Total 1.65569.8813.171.595
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Total 1.73773.2353.328.454
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Agricultura 51.0839.831
Indústria 30519.916437.091
Construcció 1512.231136.814
Serveis 30231.4152.085.202
Total 76354.6452.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Agricultura 171.06922.652
Indústria 491.67738.499
Construcció 511.97568.341
Serveis 2078.776414.980
Total 32413.497544.472
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Fins a 50 treballadors 52126.7671.198.285
De 51 a 250 treballadors 24213.028628.584
De 251 i més treballadors 014.850842.069
Total 76354.6452.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 06/2020
BalenyàOsonaCatalunya
Total 1105.284238.880
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Total 92339.2571.720.098
Pensió mitjana (euros) 860,5954,081.041,97
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 37815.781737.855
Dones 40917.608775.829
Total 78733.3891.513.684
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Agricultura 2,4146,67.973,6
Indústria 40,21.525,642.781,6
Construcció 11,7448,530.535,1
Serveis 138,14.376,2273.230,1
Sense ocupació anterior 17,8866,626.243,2
Total 210,17.363,5380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Homes 71,22.984,4163.426,6
Dones 138,94.379,1217.337,0
Total 210,17.363,5380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
BalenyàOsonaCatalunya
L'entén 3.561144.6236.949.344
El sap parlar 3.033126.3515.345.484
El sap llegir 3.129127.9925.750.348
El sap escriure 2.335103.8044.069.219
No l'entén :4.607356.728
Total 3.622149.2297.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2018
BalenyàOsonaCatalunya
Públiques 017459
Altres 08391
Total 025850
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2019
BalenyàOsonaCatalunya
Pavellons 142982
Pistes poliesportives 32278.327
Camps poliesportius 11002.328
Sales esportives 32157.970
Piscines cobertes 0301.083
Pistes d'atletisme 014434
Altres espais 1365127.852
Total 211.27948.976
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
BalenyàOsonaCatalunya
Electors 2.794110.1815.376.553
Participació (%) 60,460,658,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
BalenyàOsonaCatalunya
Electors 2.783110.1685.554.455
Participació (%) 85,285,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
BalenyàOsonaCatalunya
Electors 2.762109.8025.519.912
Participació (%) 61,663,863,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
BalenyàOsonaCatalunya
Participació (%) 46,154,347,6
Electors 2.777109.7255.318.296
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2018
BalenyàOsonaCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 0,941,221,43
Recollida selectiva (%) 72,961,741,7
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2018
BalenyàOsonaCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 2674114.949
Generació de residus (tones) 1.038,60175.082,143.802.966,84
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom