Saltar al contingut principal
Jonquera, la (170865)
Població (2018)3.233
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 56,93
Altitud (m) 110
Longitud (º) 2,875419
Latitud (º) 42,418861

Població

Densitat de població. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 56,931.357,5432.108,00
Densitat (hab./km2) 56,8103,5236,7
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 1.62070.4303.730.326
Dones 1.61370.1393.869.739
Total 3.233140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 57922.8681.177.134
De 15 a 64 anys 2.18592.1125.001.510
De 65 a 84 anys 39121.4661.185.318
De 85 anys i més 784.123236.103
Total 3.233140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 30411.636605.920
De 15 a 64 anys 1.10547.1642.515.807
De 65 a 84 anys 18210.181531.494
De 85 anys i més 291.44977.105
Total 1.62070.4303.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 27511.232571.214
De 15 a 64 anys 1.08044.9482.485.703
De 65 a 84 anys 20911.285653.824
De 85 anys i més 492.674158.998
Total 1.61370.1393.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Catalunya 1.40583.7134.917.988
Resta d'Espanya 52118.7671.301.357
Estranger 1.30738.0891.380.720
Total 3.233140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 2.145106.9136.517.966
Estrangera 1.08833.6561.082.099
Total 3.233140.5697.600.065
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 1.06053.0003.175.354
Estrangera 56017.430554.972
Total 1.62070.4303.730.326
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 1.08553.9133.342.612
Estrangera 52816.226527.127
Total 1.61370.1393.869.739
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Sense titulació :10.188623.324
Primer grau 48318.803837.313
Segon grau 1.73668.0523.498.064
Ensenyament universitari :17.3881.264.747
Total 2.616114.4306.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 1463.173160.078
Dones 1373.067156.521
Total 2836.240316.599
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2017/18
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Alumnes residents 55222.6691.218.873
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 87,577,583,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Ensenyament.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Nens 3268432.408
Nenes 1561430.766
Total 471.29863.174
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2017
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 860733.075
Dones 1153433.090
Total 191.14166.165
Font: Idescat, a partir del Moviment Natural de la Població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Total 1053427.026
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -16-163:
Saldo amb Espanya 22-64-2.689
Saldo migratori intern 6-227-2.689
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Immigracions 1623.550177.216
Emigracions 1362.20078.003
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Resta de la UE 1982829.029
Resta del món 1432.722148.187
Total 1623.550177.216
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 51439.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 17,7733,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 5,673,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 12,1129,6613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Principals 1.22254.6662.944.944
Secundaris :52.715470.081
Buits 779.612448.356
Total 1.314116.9933.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
De propietat :37.9032.188.657
De lloguer 38712.689582.701
Altra forma :4.072173.586
Total 1.22254.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Fins a 60 m2 :7.313538.966
De 61 a 90 m2 53622.9031.476.187
De 91 a 120 m2 27613.452560.379
De 121 i més m2 :10.996369.412
Total 1.22254.6662.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2016
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 27.12319.39723.074
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 10.2524.9926.327
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts 2.433147.4655.806.207
Base imposable per rebut (euros) 85.734,565.811,269.999,2
Quota íntegra per rebut (euros) 720,2487,8483,3
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 548.492412.751516.035
Actius reals (%) 40,439,937,4
Actius financers (%) 59,660,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Terres llaurades 2237.342792.425
Pastures permanents 74510.123355.107
Total 76747.4651.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Herbacis 1030.637511.150
Fruiters 02.084110.819
Olivera 112.185101.236
Vinya 11.92361.391
Altres 05137.829
Total 2237.342792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Sense terres 0511.519
Amb terres 131.92259.320
Total 131.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 101.30947.172
Amb ramaderia 366413.667
Total 131.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Bovins 35342.179544.135
Ovins 735.925600.082
Cabrum 402.10671.748
Porcins 0406.8056.742.638
Aviram 81.698.32843.890.563
Conilles mares 15.294335.054
Equins 498219.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.394
Habitatges iniciats 032114.517
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Hotels 112313.040
Places d'hotels 65014.673313.788
Càmpings 033351
Places de càmpings 035.322271.908
Turisme rural 01562.465
Places de turisme rural 01.32019.527
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Turismes 2.00979.8573.527.529
Motocicletes 28316.658834.704
Vehicles industrials 58523.880789.515
Altres 574.029163.812
Total 2.934124.4245.315.560
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Població ocupada 1.47953.2283.033.916
Població desocupada 32021.9181.052.138
Població activa 1.79975.1454.086.055
Població inactiva 1.35263.1303.386.882
Població de 16 anys i més 2.616114.4306.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 79233.0701.800.381
Dones 67127.2601.556.197
Total 1.46360.3303.356.578
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Total 1.52062.9273.519.898
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 01939.918
Indústria 215.071449.820
Construcció 143.033142.128
Serveis 2.53132.3522.243.250
Total 2.56640.6492.845.116
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Agricultura :79223.116
Indústria 778141.567
Construcció 352.08168.342
Serveis 2408.990421.596
Total 28312.644554.621
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 1.81728.6131.291.022
De 51 a 250 treballadors 4568.533676.945
De 251 i més treballadors 2933.503877.149
Total 2.56640.6492.845.116
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 06/2019
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Total 3336.276264.106
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Total 51025.2481.701.954
Pensió mitjana (euros) 906,84838,651.007,89
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 21910.978732.256
Dones 22811.027765.940
Total 44722.0051.498.196
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 6,7338,79.105,7
Indústria 3,6483,844.929,4
Construcció 5,4760,033.585,7
Serveis 187,85.554,0278.823,7
Sense ocupació anterior 8,2510,426.547,9
Total 211,77.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Homes 106,23.436,9169.755,2
Dones 105,54.209,9223.237,2
Total 211,77.646,8392.992,4
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
L'entén 2.851127.1286.949.344
El sap parlar 1.83897.0185.345.484
El sap llegir 2.109103.6915.750.348
El sap escriure 1.26674.4544.069.219
No l'entén 2228.014356.728
Total 3.074135.1427.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2016
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Públiques 19453
Altres 05394
Total 114847
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2018
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Pavellons 122940
Pistes poliesportives 41705.703
Camps poliesportius 21011.646
Sales esportives 41897.227
Piscines cobertes 017881
Pistes d'atletisme 0392
Altres espais 131.04024.895
Total 281.87049.443
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Electors 1.78388.4695.376.553
Participació (%) 64,257,658,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Electors 1.72386.2265.554.455
Participació (%) 77,278,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Electors 1.72985.2055.519.912
Participació (%) 61,860,763,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Electors 1.72086.6205.318.296
Participació (%) 41,944,847,6
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2017
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 3,952,181,39
Recollida selectiva (%) 26,237,039,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2017
Jonquera, laAlt EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 528315.166
Generació de residus (tones) 28,9019.317,833.793.347,50
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom