Saltar al contingut principal
Indicadors geogràfics
Població (2020)164
Comarca Baix Empordà
Superfície (km2) 7,96
Altitud (m) 44
Longitud (º) 3,127889
Latitud (º) 41,951892

Població

Densitat de població. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 7,96701,6932.108,00
Densitat (hab./km2) 20,6193,5242,3
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 8767.6483.826.964
Dones 7768.1573.953.515
Total 164135.8057.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 2220.6281.165.865
De 15 a 64 anys 10588.6845.146.253
De 65 a 84 anys 3222.3531.218.356
De 85 anys i més 54.140250.005
Total 164135.8057.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 910.643600.199
De 15 a 64 anys 5945.0232.596.461
De 65 a 84 anys 1810.538547.441
De 85 anys i més 11.44482.863
Total 8767.6483.826.964
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 139.985565.666
De 15 a 64 anys 4643.6612.549.792
De 65 a 84 anys 1411.815670.915
De 85 anys i més 42.696167.142
Total 7768.1573.953.515
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Catalunya 12985.8194.947.418
Resta d'Espanya 1617.7151.248.206
Estranger 1932.2711.584.855
Total 164135.8057.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 147108.3686.519.860
Estrangera 1727.4371.260.619
Total 164135.8057.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 8053.7223.176.668
Estrangera 713.926650.296
Total 8767.6483.826.964
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Espanyola 6754.6463.343.192
Estrangera 1013.511610.323
Total 7768.1573.953.515
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Sense titulació :12.365623.324
Primer grau :17.338837.313
Segon grau :63.8003.498.064
Ensenyament universitari :16.5751.264.747
Total :110.0786.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 12.874167.794
Dones 22.666163.395
Total 35.540331.189
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2019/20
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Alumnes residents 2021.1651.240.690
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 0,076,582,9
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Nens 053831.453
Nenes 050430.095
Total 01.04261.548
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 264132.498
Dones 156732.049
Total 31.20864.547
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Total 253926.939
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per grandària de la llar. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Una persona :12.246686.810
Dues persones :16.411933.679
Tres persones :11.125631.635
Quatre persones i més :12.064692.821
Total :51.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Llars. Per tipus de nucli. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Una persona :12.246686.810
Dues persones o més sense nucli :1.964100.637
Parella sense fills :12.946725.737
Parella amb fills :18.1701.059.975
Pare o mare amb fills :5.247308.995
Dos nuclis o més :1.27362.789
Total :51.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -5169:
Saldo amb Espanya -1-66-2.455
Saldo migratori intern -6103-2.455
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Immigracions 13.326203.843
Emigracions 01.55387.491
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Resta de la UE 064030.002
Resta del món 12.686173.841
Total 13.326203.843
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement de la població. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Taxa bruta de natalitat :7,848,02
Taxa bruta de mortalitat :9,088,41
Creixement natural :-1,25-0,39
Creixement migratori :11,8113,79
Creixement total :10,5113,39
Font: Idescat. Indicadors demogràfics.
Unitats: taxa bruta per 1.000 habitants
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 1229.7971.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 6,725,3716,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -1,083,23,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 7,7822,1613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Cultura · Llengua

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
L'entén 190121.6826.949.344
El sap parlar 16797.2555.345.484
El sap llegir 162101.9895.750.348
El sap escriure 13775.9724.069.219
No l'entén 07.089356.728
Total 190128.7717.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Públiques 011459
Altres 05391
Total 016850
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Pavellons 027993
Pistes poliesportives 12378.334
Camps poliesportius 01142.334
Sales esportives 02038.257
Piscines cobertes 0321.087
Pistes d'atletisme 06433
Altres espais 21.66528.144
Total 32.28449.582
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Electors :91.1615.376.553
Participació (%) :56,258,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Electors 13288.2575.554.455
Participació (%) 84,180,679,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Electors 13287.7165.519.912
Participació (%) 77,361,663,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Participació (%) 54,945,847,6
Electors 14290.6085.318.296
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Població ocupada :48.6603.033.916
Població desocupada :23.1391.052.138
Població activa :71.7994.086.055
Població inactiva :60.3023.386.882
Població de 16 anys i més :110.0786.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 4228.9821.715.714
Dones 2523.9351.493.649
Total 6752.9173.209.363
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Total 7555.0123.356.665
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Agricultura :1589.667
Indústria 123.130436.451
Construcció :4.206138.164
Serveis 10823.8612.119.734
Total 12231.3552.704.016
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Agricultura :53422.502
Indústria :64338.386
Construcció 52.29368.434
Serveis 167.861416.424
Total 2611.331545.746
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 6822.7221.194.835
De 51 a 250 treballadors 546.720637.515
De 251 i més treballadors 01.913871.666
Total 12231.3552.704.016
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 09/2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Total 165.225239.346
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Total 4227.1871.720.098
Pensió mitjana (euros) 802,39870,871.041,97
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 1811.694737.855
Dones 1611.859775.829
Total 3423.5531.513.684
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Agricultura 1,0227,59.381,9
Indústria 0,0555,348.483,1
Construcció 0,8873,735.505,6
Serveis 3,75.403,0339.775,8
Sense ocupació anterior 0,0354,328.272,9
Total 5,57.413,9461.419,2
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2020
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Homes 4,23.395,6205.421,3
Dones 1,24.018,3255.997,9
Total 5,57.413,9461.419,2
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Habitatges i edificis

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Principals 5451.8462.944.944
Secundaris 7946.469470.081
Buits :11.840448.356
Total 136110.1553.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
De propietat :37.7482.188.657
De lloguer :10.002582.701
Altra forma :4.096173.586
Total :51.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Fins a 60 m2 :7.363538.966
De 61 a 90 m2 :21.4961.476.187
De 91 a 120 m2 :12.180560.379
De 121 i més m2 :10.806369.412
Total :51.8462.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds · Finances públiques

Producte interior brut (Revisió estadística 2019). 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
PIB (milions d'euros) :3.058,2241.687,1
PIB per habitant (milers d'euros) :23,231,9
PIB per habitant (índex Catalunya=100) :72,8100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Valor afegit brut (Revisió estadística 2019). Per sectors. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Agricultura :66,82.062,3
Indústria :231,143.603,6
Construcció :342,611.443,4
Serveis :2.157,7164.032,2
Total :2.798,2221.141,5
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Valor afegit brut (Revisió estadística 2019). Indústria. Per branques. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Indústries extractives, energia, aigua i residus :45,26.486,8
Alimentació, tèxtil, fusta, arts gràfiques, química i cautxú :106,321.242,4
Metal·lúrgia, maquinària, material elèctric i de transport :79,515.874,4
Total :231,143.603,6
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Valor afegit brut (Revisió estadística 2019). Serveis. Per branques. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Comerç :394,330.700,2
Transport, informació i comunicacions :100,619.314,4
Hostaleria :476,114.778,5
Act. financeres i assegurances :67,27.309,2
Act. immobiliàries, tècniques i administratives :582,848.037,2
Administració pública i altres serveis :536,843.892,7
Total :2.157,7164.032,2
Font: Idescat.
Unitats: milions d'euros
Dades ampliades
Renda familiar disponible bruta. Revisió estadística 2019. 2017
TorrentBaix EmpordàCatalunya
RFDB (milers d'euros) :1.873.183129.395.921
RFDB per habitant (milers d'euros) :14,317,2
RFDB per habitant (índex Catalunya=100) :83,1100,0
Font: Idescat.
Dades ampliades
Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 19.75520.34924.255
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.8495.4756.907
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts 212174.7585.841.008
Base imposable per rebut (euros) 81.051,963.286,468.666,2
Quota íntegra per rebut (euros) 620,1489,3480,4
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :428.768516.035
Actius reals (%) :34,937,4
Actius financers (%) :65,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Terres llaurades 11919.875792.425
Pastures permanents 14796355.107
Total 13320.6721.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Herbacis 11818.043511.150
Fruiters 01.280110.819
Olivera 1274101.236
Vinya 017161.391
Altres 01077.829
Total 11919.875792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Sense terres 0371.519
Amb terres 694759.320
Total 698460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 459847.172
Amb ramaderia 238613.667
Total 698460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Bovins 010.108544.135
Ovins 13319.873600.082
Cabrum 01.87771.748
Porcins 0131.7726.742.638
Aviram 0639.01043.890.563
Conilles mares 01.704335.054
Equins 239519.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 001.884
Habitatges iniciats 235014.549
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Hotels 12053.065
Places d'hotels 7615.622317.129
Càmpings 045354
Places de càmpings 061.146270.840
Turisme rural 01102.482
Places de turisme rural 094019.809
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2019
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Turismes 19079.0163.560.228
Motocicletes 3920.170860.663
Vehicles industrials 5822.403783.421
Altres 93.021168.854
Total 296124.6105.373.166
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 2,992,271,43
Recollida selectiva (%) 28,741,841,7
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2018
TorrentBaix EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 424114.949
Generació de residus (tones) 154,2820.147,103.802.966,84
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom