Saltar al contingut principal
Indicadors geogràfics
Població (2019)694
Comarca Alt Empordà
Superfície (km2) 16,85
Altitud (m) 9
Longitud (º) 3,041772
Latitud (º) 42,175536

Població

Densitat de població. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Superfície (km2) 16,851.357,5432.108,00
Densitat (hab./km2) 41,2104,1239,0
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 35470.8143.770.123
Dones 34070.5253.905.094
Total 694141.3397.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 10422.7751.172.116
De 15 a 64 anys 47892.7165.060.347
De 65 a 84 anys 9621.6761.199.987
De 85 anys i més 164.172242.767
Total 694141.3397.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 4811.624603.175
De 15 a 64 anys 25247.4462.548.305
De 65 a 84 anys 4910.280538.769
De 85 anys i més 51.46479.874
Total 35470.8143.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
De 0 a 14 anys 5611.151568.941
De 15 a 64 anys 22645.2702.512.042
De 65 a 84 anys 4711.396661.218
De 85 anys i més 112.708162.893
Total 34070.5253.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Catalunya 45283.9294.932.849
Resta d'Espanya 5218.4211.273.935
Estranger 19038.9891.468.433
Total 694141.3397.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 537107.1346.515.790
Estrangera 15734.2051.159.427
Total 694141.3397.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 27753.1313.174.342
Estrangera 7717.683595.781
Total 35470.8143.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Espanyola 26054.0033.341.448
Estrangera 8016.522563.646
Total 34070.5253.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 123.362167.794
Dones 83.275163.395
Total 206.637331.189
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2018/19
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Alumnes residents 8022.9701.227.695
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 0,077,383,1
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Nens 563031.133
Nenes 056029.825
Total 51.19060.958
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2018
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 558133.352
Dones 056633.210
Total 51.14766.562
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Total 129625.895
Font: Idescat. Moviment natural de la població.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Saldo amb Catalunya -6-95:
Saldo amb Espanya 4-45-2.455
Saldo migratori intern -2-140-2.455
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Immigracions 173.802203.843
Emigracions 31.95487.491
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Resta de la UE 874730.002
Resta del món 93.055173.841
Total 173.802203.843
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Creixement total. 2011 29339.7181.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 53,7333,3316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -0,373,673,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 54,129,6613,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Principals 28054.6662.944.944
Secundaris 15852.715470.081
Buits :9.612448.356
Total 460116.9933.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2017
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Base imposable general per declarant 21.06419.91323.760
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 6.1115.1386.513
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Nombre de rebuts 602170.5615.841.008
Base imposable per rebut (euros) 46.500,058.299,968.666,2
Quota íntegra per rebut (euros) 358,0425,8480,4
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :412.751516.035
Actius reals (%) :39,937,4
Actius financers (%) :60,162,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Terres llaurades 1.46137.342792.425
Pastures permanents 10410.123355.107
Total 1.56547.4651.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Herbacis 1.12930.637511.150
Fruiters 2122.084110.819
Olivera 1182.185101.236
Vinya 21.92361.391
Altres 05137.829
Total 1.46137.342792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Sense terres 0511.519
Amb terres 431.92259.320
Total 431.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Sense ramaderia 271.30947.172
Amb ramaderia 1666413.667
Total 431.97360.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Bovins 31242.179544.135
Ovins 11235.925600.082
Cabrum 192.10671.748
Porcins 10.109406.8056.742.638
Aviram 80.2891.698.32843.890.563
Conilles mares 55.294335.054
Equins 1698219.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0161.884
Habitatges iniciats 534614.549
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Hotels 02293.065
Places d'hotels 014.865317.129
Càmpings 033354
Places de càmpings 035.184270.840
Turisme rural 51482.482
Places de turisme rural 581.28419.809
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Turismes 48481.4223.560.228
Motocicletes 8917.387860.663
Vehicles industrials 16123.950783.421
Altres 334.176168.854
Total 767126.9355.373.166
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 18730.7001.713.702
Dones 13224.8591.471.123
Total 31955.5593.184.825
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Total 32857.7583.324.941
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 72019.831
Indústria 204.874437.091
Construcció 122.794136.814
Serveis 3627.7722.085.202
Total 7535.6412.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 2176822.652
Indústria :73938.499
Construcció 112.04768.341
Serveis 518.663414.980
Total 8412.217544.472
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Fins a 50 treballadors 7525.6141.198.285
De 51 a 250 treballadors 07.090628.584
De 251 i més treballadors 02.937842.069
Total 7535.6412.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 06/2020
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Total 255.612238.880
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Total 8025.5741.720.098
Pensió mitjana (euros) 720,36870,321.041,97
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 3411.079737.855
Dones 3111.225775.829
Total 6522.3041.513.684
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Agricultura 0,3303,07.973,6
Indústria 4,3464,542.781,6
Construcció 3,3645,830.535,1
Serveis 19,55.271,4273.230,1
Sense ocupació anterior 0,2484,326.243,2
Total 27,77.169,0380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Homes 9,83.172,2163.426,6
Dones 18,03.996,8217.337,0
Total 27,87.169,0380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
L'entén 620127.1286.949.344
El sap parlar 53797.0185.345.484
El sap llegir 565103.6915.750.348
El sap escriure 45174.4544.069.219
No l'entén 668.014356.728
Total 686135.1427.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2018
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Públiques 09459
Altres 08391
Total 017850
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2019
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Pavellons 023982
Pistes poliesportives 22628.327
Camps poliesportius 11492.328
Sales esportives 02117.970
Piscines cobertes 0241.083
Pistes d'atletisme 010434
Altres espais 71.18627.852
Total 101.86548.976
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Electors 47688.4695.376.553
Participació (%) 68,757,658,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Electors 42686.2265.554.455
Participació (%) 82,478,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Electors 42985.2055.519.912
Participació (%) 62,960,763,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Participació (%) 50,644,847,6
Electors 44986.6205.318.296
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2018
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,682,251,43
Recollida selectiva (%) 17,840,541,7
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2018
Torroella de FluviàAlt EmpordàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 427414.949
Generació de residus (tones) 164,5118.264,983.802.966,84
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom