Saltar al contingut principal
Indicadors geogràfics
Població (2020)2.765
Comarca Segrià
Superfície (km2) 11,40
Altitud (m) 281
Longitud (º) 0,570856
Latitud (º) 41,831114

Població

Densitat de població. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Superfície (km2) 11,401.396,6632.108,00
Densitat (hab./km2) 242,5151,7242,3
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 1.440107.0743.826.964
Dones 1.325104.7663.953.515
Total 2.765211.8407.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
De 0 a 14 anys 35732.4321.165.865
De 15 a 64 anys 1.741141.1475.146.253
De 65 a 84 anys 53631.2341.218.356
De 85 anys i més 1317.027250.005
Total 2.765211.8407.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
De 0 a 14 anys 17616.660600.199
De 15 a 64 anys 95673.9282.596.461
De 65 a 84 anys 25914.077547.441
De 85 anys i més 492.40982.863
Total 1.440107.0743.826.964
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
De 0 a 14 anys 18115.772565.666
De 15 a 64 anys 78567.2192.549.792
De 65 a 84 anys 27717.157670.915
De 85 anys i més 824.618167.142
Total 1.325104.7663.953.515
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Catalunya 1.878140.6894.947.418
Resta d'Espanya 57626.7291.248.206
Estranger 31144.4221.584.855
Total 2.765211.8407.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Espanyola 2.472171.1666.519.860
Estrangera 29340.6741.260.619
Total 2.765211.8407.780.479
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Espanyola 1.24183.8063.176.668
Estrangera 19923.268650.296
Total 1.440107.0743.826.964
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Espanyola 1.23187.3603.343.192
Estrangera 9417.406610.323
Total 1.325104.7663.953.515
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població de 16 anys i més. Per nivell d'instrucció. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
Primer grau 44224.430837.313
Segon grau 1.45698.9983.498.064
Total 2.528170.8856.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 613.601167.794
Dones 383.556163.395
Total 997.157331.189
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2019/20
AlfarràsSegriàCatalunya
Alumnes residents 39034.6151.240.690
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 50,085,082,9
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Nens 1691231.453
Nenes 1187430.095
Total 271.78661.548
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 2194632.498
Dones 1789532.049
Total 381.84164.547
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Total 766426.939
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Saldo amb Catalunya -8-108:
Saldo amb Espanya 136-2.455
Saldo migratori intern -7-72-2.455
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Immigracions 315.485203.843
Emigracions 372.14687.491
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Resta de la UE 81.15530.002
Resta del món 234.330173.841
Total 315.485203.843
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
AlfarràsSegriàCatalunya
Creixement total. 2011 10540.9141.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 3,4821,9316,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -1,362,293,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 4,8419,6413,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Cultura · Llengua

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
L'entén 2.978191.1746.949.344
El sap parlar 2.418155.2915.345.484
El sap llegir 2.508161.6935.750.348
El sap escriure 1.679117.6104.069.219
Total 3.005200.7027.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2018
AlfarràsSegriàCatalunya
Públiques 115459
Altres 015391
Total 130850
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Pavellons 140993
Pistes poliesportives 32988.334
Camps poliesportius 2852.334
Sales esportives 12708.257
Piscines cobertes 0191.087
Pistes d'atletisme 018433
Altres espais 972428.144
Total 161.45449.582
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
AlfarràsSegriàCatalunya
Electors 2.207142.0355.376.553
Participació (%) 67,658,258,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
AlfarràsSegriàCatalunya
Electors 2.100140.3935.554.455
Participació (%) 77,279,779,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
AlfarràsSegriàCatalunya
Electors 2.146140.1295.519.912
Participació (%) 57,860,463,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
AlfarràsSegriàCatalunya
Participació (%) 41,842,747,6
Electors 2.216140.9865.318.296
Dades ampliades

Treball

Població. Per relació amb l'activitat econòmica. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
Població ocupada 1.12084.4583.033.916
Població desocupada 44627.1811.052.138
Població activa 1.566111.6394.086.055
Població inactiva 1.47993.7713.386.882
Població de 16 anys i més 2.528170.8856.223.448
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2021 (p)
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 54345.1001.715.233
Dones 37937.3271.504.522
Total 92282.4273.219.755
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2021 (p)
AlfarràsSegriàCatalunya
Total 96387.6033.376.198
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Agricultura 171.4299.667
Indústria 226.993436.451
Construcció 2375.217138.164
Serveis 17566.5352.119.734
Total 45180.1742.704.016
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 09/2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Agricultura 573.19122.502
Indústria 586438.386
Construcció 351.60468.434
Serveis 1309.637416.424
Total 22715.296545.746
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 09/2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Fins a 50 treballadors 35137.5691.194.835
De 51 a 250 treballadors 10023.654637.515
De 251 i més treballadors 018.951871.666
Total 45180.1742.704.016
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 09/2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Total 747.209239.346
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Total 86445.0901.720.098
Pensió mitjana (euros) 774,03942,531.041,97
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 36919.571737.855
Dones 37120.195775.829
Total 74039.7661.513.684
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Agricultura 91,21.614,39.381,9
Indústria 7,8899,348.483,1
Construcció 28,2926,235.505,6
Serveis 83,78.651,2339.775,8
Sense ocupació anterior 30,9796,728.272,9
Total 241,812.887,8461.419,2
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2020
AlfarràsSegriàCatalunya
Homes 133,05.778,3205.421,3
Dones 108,87.109,6255.997,9
Total 241,812.887,8461.419,2
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Habitatges i edificis

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
Principals 1.20581.5502.944.944
Buits 15412.502448.356
Total 1.43999.8513.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per règim de tinença. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
De propietat 1.00361.6622.188.657
De lloguer 15814.978582.701
Total 1.20581.5502.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Habitatges familiars principals. Per superfície útil. 2011
AlfarràsSegriàCatalunya
De 61 a 90 m2 66839.8941.476.187
De 91 a 120 m2 29620.900560.379
Total 1.20581.5502.944.944
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds · Finances públiques

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2018
AlfarràsSegriàCatalunya
Base imposable general per declarant 15.93120.99324.255
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.2545.6846.907
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Nombre de rebuts 2.167163.5955.841.008
Base imposable per rebut (euros) 34.738,816.423,968.666,2
Quota íntegra per rebut (euros) 236,2392,5480,4
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
AlfarràsSegriàCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) 343.314453.633516.035
Actius reals (%) 28,641,837,4
Actius financers (%) 71,458,262,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
AlfarràsSegriàCatalunya
Terres llaurades 79385.018792.425
Pastures permanents 658.638355.107
Total 85893.6561.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
AlfarràsSegriàCatalunya
Herbacis 44942.846511.150
Fruiters 31428.459110.819
Olivera 2411.229101.236
Vinya 62.22861.391
Altres 02567.829
Total 79385.018792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
AlfarràsSegriàCatalunya
Sense terres 21711.519
Amb terres 725.80359.320
Total 745.97460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
AlfarràsSegriàCatalunya
Sense ramaderia 624.85247.172
Amb ramaderia 121.12213.667
Total 745.97460.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
AlfarràsSegriàCatalunya
Bovins 58359.113544.135
Ovins 59040.046600.082
Cabrum 222.44171.748
Porcins 11.000943.8076.742.638
Aviram 80.0703.570.78343.890.563
Conilles mares 016.964335.054
Equins 221619.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0101.884
Habitatges iniciats 035414.549
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Hotels 1323.065
Places d'hotels 292.848317.129
Càmpings 01354
Places de càmpings 0111270.840
Turisme rural 072.482
Places de turisme rural 06119.809
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Turismes 1.503103.7753.560.228
Motocicletes 16714.853860.663
Vehicles industrials 63027.128783.421
Altres 1568.072168.854
Total 2.456153.8285.373.166
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2019
AlfarràsSegriàCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 0,741,151,44
Recollida selectiva (%) 82,042,144,9
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2018
AlfarràsSegriàCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 437314.949
Generació de residus (tones) 72,3959.269,203.802.966,84
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom