Saltar al contingut principal
Indicadors geogràfics
Població (2019)873
Comarca Baix Camp
Superfície (km2) 26,10
Altitud (m) 262
Longitud (º) 1,047697
Latitud (º) 41,202461

Població

Densitat de població. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Superfície (km2) 26,10697,1532.108,00
Densitat (hab./km2) 33,5273,9239,0
Dades ampliades
Població. Per sexe. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 45093.9763.770.123
Dones 42396.9973.905.094
Total 873190.9737.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
De 0 a 14 anys 12932.1801.172.116
De 15 a 64 anys 587125.2865.060.347
De 65 a 84 anys 12728.4001.199.987
De 85 anys i més 305.107242.767
Total 873190.9737.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Homes. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
De 0 a 14 anys 6316.630603.175
De 15 a 64 anys 31562.5222.548.305
De 65 a 84 anys 6313.131538.769
De 85 anys i més 91.69379.874
Total 45093.9763.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per grups d'edat. Dones. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
De 0 a 14 anys 6615.550568.941
De 15 a 64 anys 27262.7642.512.042
De 65 a 84 anys 6415.269661.218
De 85 anys i més 213.414162.893
Total 42396.9973.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per lloc de naixement. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Catalunya 688123.8854.932.849
Resta d'Espanya 7733.1251.273.935
Estranger 10833.9631.468.433
Total 873190.9737.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Espanyola 784160.4866.515.790
Estrangera 8930.4871.159.427
Total 873190.9737.675.217
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Homes. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Espanyola 40078.9523.174.342
Estrangera 5015.024595.781
Total 45093.9763.770.123
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població. Per nacionalitat. Dones. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Espanyola 38481.5343.341.448
Estrangera 3915.463563.646
Total 42396.9973.905.094
Font: Idescat, a partir del Padró continu de l'INE.
Dades ampliades
Població resident a l'estranger a 1 de gener. Per sexe. 2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 52.902167.794
Dones 62.860163.395
Total 115.762331.189
Font: Idescat, a partir del Padró d'espanyols residents a l'estranger de l'INE.
Dades ampliades
Mobilitat obligada per raó d'estudis no universitaris. Curs 2018/19
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Alumnes residents 17034.9001.227.695
Alumnes residents que estudien al mateix municipi (%) 32,484,183,1
Font: Idescat, a partir de les dades de la matrícula del Departament d'Educació.
Dades ampliades
Naixements. Per sexe. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Nens 486031.133
Nenes 275829.825
Total 61.61860.958
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Defuncions. Per sexe. 2018
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 386333.352
Dones 377133.210
Total 61.63466.562
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Matrimonis. 2018
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Total 566927.738
Font: Idescat, a partir del Moviment natural de la població de l'INE.
Dades ampliades
Migracions internes. Saldos destinació-procedència. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Saldo amb Catalunya 9703:
Saldo amb Espanya 098-2.455
Saldo migratori intern 9801-2.455
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Migracions externes. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Immigracions 93.699203.843
Emigracions 11.32587.491
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Immigracions externes. Per lloc de procedència. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Resta de la UE 554230.002
Resta del món 43.157173.841
Total 93.699203.843
Font: Idescat, a partir de l'Estadística de variacions residencials de l'INE.
Dades ampliades
Creixement intercensal 2001-2011 de la població
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Creixement total. 2011 18146.3601.176.733
Creixement total (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,0627,4616,98
Creixement natural (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 -0,374,263,04
Creixement migratori (mitjana anual) (taxa per 1.000 habitants). 2001-2011 22,4323,1913,94
Font: Idescat.
Dades ampliades

Habitatges i llars

Habitatges familiars. Per tipus. 2011
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Principals 35273.5542.944.944
Secundaris 23126.805470.081
Buits 5417.922448.356
Total 637118.2813.863.381
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades

Macromagnituds i impostos

Impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF). 2017
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Base imposable general per declarant 18.97221.57123.760
Quota resultant de l'autoliquidació per declarant 4.5175.7176.513
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Unitats: euros
Dades ampliades
Impost de béns immobles urbans (IBI). 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Nombre de rebuts 766194.5445.841.008
Base imposable per rebut (euros) 29.228,544.715,368.666,2
Quota íntegra per rebut (euros) 204,6362,5480,4
Font: Idescat, a partir de les dades de la Dirección General del Catastro.
Dades ampliades
Impost sobre el patrimoni de les persones físiques (IPPF). 2007
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Patrimoni total per declarant (euros) :453.061516.035
Actius reals (%) :32,337,4
Actius financers (%) :67,762,6
Font: Idescat, a partir de les dades de l'Agència Estatal d'Administració Tributària.
Dades ampliades

Sectors econòmics

Superfície agrícola utilitzada (SAU). 2009
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Terres llaurades 96514.996792.425
Pastures permanents 7645355.107
Total 97215.6401.147.532
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Terres llaurades. Per tipus de conreu. 2009
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Herbacis 62.158511.150
Fruiters 7246.500110.819
Olivera 2275.752101.236
Vinya 39561.391
Altres 54907.829
Total 96514.996792.425
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Unitats: hectàrees
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de terres. 2009
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Sense terres 1441.519
Amb terres 1663.20259.320
Total 1673.24660.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Explotacions agràries. Segons tinença de ramaderia. 2009
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Sense ramaderia 1633.03547.172
Amb ramaderia 421113.667
Total 1673.24660.839
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Caps de bestiar. Per espècies. 2009
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Bovins 01.270544.135
Ovins 28812.621600.082
Cabrum 572.29771.748
Porcins 4.25069.5726.742.638
Aviram 101.686.97543.890.563
Conilles mares 014.843335.054
Equins 053619.352
Font: Idescat, a partir de les dades del Cens agrari de l'INE.
Dades ampliades
Construcció d'habitatges. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Habitatges iniciats de protecció oficial 0281.884
Habitatges iniciats 023514.549
Font: Departament de Territori i Sostenibilitat. Secretaria d'Habitatge i Millora Urbana.
Dades ampliades
Allotjaments turístics. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Hotels 0703.065
Places d'hotels 011.761317.129
Càmpings 018354
Places de càmpings 023.664270.840
Turisme rural 3402.482
Places de turisme rural 2035119.809
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Parc de vehicles. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Turismes 590100.4133.560.228
Motocicletes 34020.096860.663
Vehicles industrials 19122.919783.421
Altres 193.792168.854
Total 1.140147.2205.373.166
Font: Idescat, a partir de les dades de la DGT.
Dades ampliades

Treball

Afiliats a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 20738.3721.684.040
Dones 16332.7261.487.555
Total 37071.0983.171.595
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions a la Seguretat Social segons residència de l'afiliat. 03/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Total 39674.7303.328.454
Font: Idescat.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Agricultura :4009.831
Indústria 08.636437.091
Construcció 73.753136.814
Serveis 2136.9232.085.202
Total 2949.7122.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim d'autònoms de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per sectors. 06/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Agricultura 1258722.652
Indústria :71338.499
Construcció 141.95868.341
Serveis 419.407414.980
Total 6812.665544.472
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Afiliacions al règim general de la S.S. segons ubicació del compte de cotització. Per grandària del centre. 06/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Fins a 50 treballadors 2927.1421.198.285
De 51 a 250 treballadors 013.823628.584
De 251 i més treballadors 08.747842.069
Total 2949.7122.668.938
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Comptes de cotització. 06/2020
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Total 125.800238.880
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Dades ampliades
Pensions contributives de la Seguretat Social. Desembre. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Total 17538.5161.720.098
Pensió mitjana (euros) 809,24986,971.041,97
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Pensionistes de la Seguretat Social. Per sexe. Desembre. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 8217.519737.855
Dones 6716.651775.829
Total 14934.1701.513.684
Font: Idescat, a partir de dades de l'Institut Nacional de la Seguretat Social.
Dades ampliades
Atur registrat. Per sectors. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Agricultura 2,1437,97.973,6
Indústria 5,2869,242.781,6
Construcció 3,21.054,830.535,1
Serveis 19,28.066,6273.230,1
Sense ocupació anterior 0,0803,326.243,2
Total 29,811.231,8380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades
Atur registrat. Per sexe. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Homes 14,34.706,7163.426,6
Dones 15,56.525,1217.337,0
Total 29,811.231,7380.763,6
Font: Departament de Treball, Afers Socials i Famílies.
Unitats: mitjanes anuals
Dades ampliades

Cultura i esports

Població de 2 anys i més. Per coneixement del català. 2011
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
L'entén 878176.5086.949.344
El sap parlar 728139.1975.345.484
El sap llegir 789147.3355.750.348
El sap escriure 591108.8744.069.219
No l'entén :9.623356.728
Total 888186.1317.306.072
Font: Idescat, a partir del Cens de població i habitatges de l'INE.
Dades ampliades
Biblioteques. 2018
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Públiques 013459
Altres 04391
Total 017850
Font: Idescat. Estadística de biblioteques.
Dades ampliades
Espais esportius. 2019
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Pavellons 024982
Pistes poliesportives 22468.327
Camps poliesportius 1702.328
Sales esportives 12227.970
Piscines cobertes 0271.083
Pistes d'atletisme 016434
Altres espais 990527.852
Total 131.51048.976
Font: Idescat, a partir de les dades del Consell Català de l'Esport.
Dades ampliades

Eleccions

Eleccions municipals. 2015
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Electors 644129.4745.376.553
Participació (%) 78,458,158,5
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament de Catalunya. 2017
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Electors 632128.0785.554.455
Participació (%) 86,281,479,1
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Polítiques Digitals i Administració Pública.
Dades ampliades
Eleccions al Congrés dels Diputats. 2016
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Electors 641127.7005.519.912
Participació (%) 71,163,263,4
Font: Idescat, a partir de les dades del Departament de Governació, Administracions Públiques i Habitatge.
Dades ampliades
Eleccions al Parlament Europeu. 2014 (p)
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Participació (%) 61,044,747,6
Electors 630128.4955.318.296
Dades ampliades

Medi ambient

Residus municipals. 2018
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Generació per càpita (kg/hab./dia) 1,271,551,43
Recollida selectiva (%) 25,940,941,7
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades
Residus industrials. 2018
Aleixar, l'Baix CampCatalunya
Establiments amb declaració anual de residus 127814.949
Generació de residus (tones) 0,4270.782,113.802.966,84
Font: Agència de Residus de Catalunya.
Dades ampliades

Selecció de territori

Comarques i municipis
Cerca per codi o nom