Incendis forestals. Superfície afectada. Comarques i Aran
| Superfície afectada (hectàrees) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Incendios (número) | Arbrada | No arbrada | Total | |
| Alt Camp | 6 | 0,4 | 0,8 | 1,2 |
| Alt Empordà | 14 | 14,9 | 4,4 | 19,3 |
| Alt Penedès | 27 | 3,4 | 4,1 | 7,5 |
| Alt Urgell | 7 | 0,2 | 0,0 | 0,3 |
| Alta Ribagorça | 1 | 0,0 | 3,1 | 3,1 |
| Anoia | 20 | 6,0 | 3,8 | 9,8 |
| Aran | 0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Bages | 11 | 1,7 | 0,3 | 1,9 |
| Baix Camp | 14 | 1,7 | 2,0 | 3,7 |
| Baix Ebre | 24 | 4,8 | 75,4 | 80,2 |
| Baix Empordà | 21 | 2,5 | 1,5 | 4,0 |
| Baix Llobregat | 14 | 0,5 | 0,6 | 1,1 |
| Baix Penedès | 7 | 0,2 | 2,9 | 3,1 |
| Barcelonès | 8 | 0,0 | 0,3 | 0,3 |
| Berguedà | 5 | 0,1 | 0,2 | 0,3 |
| Cerdanya | 9 | 0,2 | 0,1 | 0,3 |
| Conca de Barberà | 7 | 4,4 | 8,3 | 12,6 |
| Garraf | 13 | 0,2 | 0,1 | 0,3 |
| Garrigues | 6 | 0,0 | 0,5 | 0,5 |
| Garrotxa | 1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Gironès | 23 | 1,8 | 0,7 | 2,5 |
| Lluçanès | 1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Maresme | 8 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Moianès | 2 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Montsià | 1 | 0,0 | 2,3 | 2,3 |
| Noguera | 7 | 47,4 | 34,0 | 81,4 |
| Osona | 11 | 0,7 | 0,3 | 0,9 |
| Pallars Jussà | 5 | 0,2 | 1,4 | 1,6 |
| Pallars Sobirà | 3 | 0,5 | 2,3 | 2,8 |
| Pla d'Urgell | 1 | 0,0 | 3,6 | 3,6 |
| Pla de l'Estany | 2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Priorat | 6 | 60,2 | 74,3 | 134,5 |
| Ribera d'Ebre | 11 | 4,2 | 4,8 | 9,0 |
| Ripollès | 2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Segarra | 4 | 0,4 | 0,7 | 1,2 |
| Segrià | 16 | 8,8 | 2,6 | 11,4 |
| Selva | 24 | 4,0 | 1,5 | 5,4 |
| Solsonès | 4 | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
| Tarragonès | 29 | 0,4 | 3,6 | 4,0 |
| Terra Alta | 10 | 14,7 | 5,2 | 19,9 |
| Urgell | 8 | 58,1 | 28,2 | 86,3 |
| Vallès Occidental | 20 | 0,3 | 0,4 | 0,7 |
| Vallès Oriental | 24 | 1,1 | 0,6 | 1,7 |
| Catalunya | 437 | 244,2 | 274,7 | 518,9 |
| Font: Departament d'Agricultura, Ramaderia, Pesca i Alimentació. | ||||
Darrera actualització: 30 d'abril de 2026.
Nota metodològica
Definició de conceptes
- Incendi
- Foc violent, no controlat i d'efectes destructius, que es propaga en cases, boscos, etc.
Aspectes metodològics
Els boscos i terrenys forestals que cobreixen més de la meitat de la superfície de Catalunya constitueixen una riquesa nacional d'extraordinària importància pel que fa a la flora i la fauna, a la producció de primeres matèries, a la producció dels ecosistemes i a la contribució al lleure. La incidència de les masses arbrades sobre el clima, la hidrologia, la protecció del sòl, la contaminació atmosfèrica i el paisatge fa que la seva conservació sigui fonamental.
L'incendi és un fenomen que es presenta en diversos contextos i escenaris, té orígens diversos i sovint té uns efectes devastadors.
Taules disponibles [+]
- Demografia · Societat
- Qualitat de vida
- Economia
- Sectors econòmics
-
Medi ambient · Territori
-
Medi ambient
- Hidrologia
- Climatologia
-
Medi natural
- Espais cinegètics. Per tipus
- Repoblació cinegètica. Per espècies. Províncies
- Llicències de caça. Províncies
- Caça. Captures. Per espècies. Províncies
- Pesca continental. Llicències i denúncies. Províncies
- Incendis forestals. Per causes
- Incendis forestals. Per mesos
- Incendis forestals. Superfície afectada. Comarques i Aran
- Rompudes forestals. Comarques i Aran, àmbits i províncies
- Repoblacions forestals. Comarques i Aran, àmbits i províncies
- Pla d'espais d'interès natural (PEIN). Comarques i Aran, i àmbits
- Espais naturals de protecció especial. Per tipus
- Indicadors mediambientals
- Compte de fluxos de materials
- Territori
-
Medi ambient