Saltar al contingut principal
Freqüència d'ús d'Internet
Persones de 16 a 74 anys que han utilitzat Internet en els darrers 3 mesos. Catalunya. 2020 Per característiques demogràfiques i freqüència d'ús
|
|
Freqüència d'ús |
|
|
Total |
Diàriament, almenys 5 dies per setmana |
Totes les setmanes, però no cada dia |
Menys d'un cop a la setmana |
Ús d'Internet diverses vegades al dia |
| Sexe |
| Home |
2.702.166 |
88,5 |
9,8 |
1,7 |
86,8 |
| Dona |
2.702.435 |
90,2 |
8,0 |
1,8 |
87,6 |
| Edat |
| De 16 a 24 anys |
713.878 |
98,3 |
1,7 |
0,0 |
97,3 |
| De 25 a 34 anys |
873.437 |
97,9 |
2,1 |
0,0 |
97,9 |
| De 35 a 44 anys |
1.150.349 |
94,6 |
4,4 |
1,0 |
93,9 |
| De 45 a 54 anys |
1.190.144 |
86,3 |
10,9 |
2,8 |
82,3 |
| De 55 a 64 anys |
912.554 |
80,8 |
16,6 |
2,7 |
76,7 |
| De 65 a 74 anys |
564.240 |
74,4 |
20,5 |
5,0 |
71,6 |
| Grandària de la llar |
| 1 membre |
521.678 |
84,4 |
11,7 |
3,9 |
78,5 |
| 2 membres |
1.451.299 |
84,7 |
13,3 |
2,0 |
82,4 |
| 3 membres |
1.627.183 |
90,0 |
8,3 |
1,7 |
88,9 |
| 4 membres |
1.214.783 |
92,3 |
6,8 |
1,0 |
90,5 |
| 5 membres o més |
589.658 |
97,4 |
1,2 |
1,4 |
95,1 |
| Tipus de llar |
| Llar unipersonal |
521.678 |
84,4 |
11,7 |
3,9 |
78,5 |
| Pare o mare sol/a que conviu amb algun fill |
721.371 |
95,8 |
4,2 |
0,0 |
95,3 |
| Parella sense fills que convisquin a la llar |
960.870 |
83,6 |
13,9 |
2,6 |
80,4 |
| Parella amb fills que conviuen a la llar |
2.570.125 |
92,1 |
6,3 |
1,6 |
90,6 |
| Altre tipus de llar |
630.558 |
83,9 |
14,5 |
1,6 |
81,8 |
| Convivència en parella |
| Conviu amb el cònjuge |
2.559.177 |
85,1 |
12,2 |
2,7 |
82,3 |
| Conviu amb una parella de fet |
560.513 |
95,3 |
4,7 |
0,0 |
93,5 |
| No conviu en parella |
2.284.911 |
92,7 |
6,2 |
1,2 |
91,2 |
| Grandària del municipi (segons habitants) |
| De 100.000 i més i capitals de prov. |
2.440.415 |
90,1 |
8,5 |
1,4 |
88,6 |
| De 50.000 a menys 100.000 |
636.630 |
86,7 |
11,5 |
1,7 |
84,5 |
| De 20.000 a menys 50.000 |
869.006 |
86,2 |
8,5 |
5,3 |
84,4 |
| De 10.000 a menys 20.000 |
582.921 |
92,0 |
7,7 |
0,3 |
87,7 |
| Menys de 10.000 |
875.629 |
90,4 |
9,1 |
0,5 |
87,8 |
| Nacionalitat |
| Espanyola |
4.544.043 |
88,4 |
9,6 |
2,0 |
86,4 |
| Estrangera |
860.558 |
94,1 |
5,1 |
0,8 |
91,6 |
| Total |
5.404.601 |
89,3 |
8,9 |
1,8 |
87,2 |
| Unitats: tant per cent. |
|---|
| Font: Idescat, a partir de l'Enquesta sobre equipament i ús de tecnologies de la informació i la comunicació a les llars de l'INE. |
Persones de 16 a 74 anys que han utilitzat Internet en els darrers 3 mesos. Catalunya. 2020 Per característiques socioeconòmiques i freqüència d'ús
|
|
Freqüència d'ús |
|
|
Total |
Diàriament, almenys 5 dies per setmana |
Totes les setmanes, però no cada dia |
Menys d'un cop a la setmana |
Ús d'Internet diverses vegades al dia |
| Nivell estudis acabats |
| Sense estudis |
57.317 |
64,4 |
11,9 |
23,7 |
53,9 |
| Educació primària |
398.514 |
72,2 |
22,4 |
5,5 |
67,0 |
| 1a etapa d'educació secundària |
1.183.752 |
86,2 |
12,0 |
1,8 |
84,9 |
| 2a etapa d'educació secundària |
1.364.673 |
88,0 |
10,5 |
1,5 |
85,2 |
| Formació professional superior |
824.623 |
93,4 |
6,0 |
0,7 |
89,9 |
| Diplomatura universitària i equivalents |
543.886 |
95,3 |
3,5 |
1,2 |
94,3 |
| Llicenciatura universitària, màsters i equivalents |
948.700 |
96,9 |
2,3 |
0,8 |
96,7 |
| Doctorat universitari |
65.196 |
97,1 |
2,9 |
0,0 |
97,1 |
| Altres estudis |
17.940 |
68,0 |
32,0 |
0,0 |
68,0 |
| Relació amb l'activitat |
| Treballador per compte d'altri |
2.332.564 |
92,8 |
5,9 |
1,3 |
91,0 |
| Treballador per compte propi |
466.869 |
89,0 |
6,3 |
4,7 |
82,3 |
| Aturat |
754.855 |
92,7 |
5,9 |
1,4 |
92,0 |
| Estudiant |
576.020 |
100,0 |
0,0 |
0,0 |
100,0 |
| Pensionista |
739.688 |
72,9 |
23,0 |
4,1 |
68,9 |
| Feines de la llar |
174.684 |
88,4 |
9,2 |
2,3 |
84,4 |
| Altra situació laboral |
359.922 |
77,7 |
22,3 |
0,0 |
77,7 |
| Ocupació principal |
| Treballador manual |
631.245 |
82,2 |
14,0 |
3,8 |
76,0 |
| Treballador no manual |
2.168.187 |
95,1 |
3,6 |
1,3 |
93,5 |
| Treballador TIC |
140.011 |
98,2 |
0,0 |
1,8 |
98,2 |
| Altres treballadors |
2.659.421 |
91,8 |
6,3 |
1,9 |
89,1 |
| Ingressos mensuals nets de la llar |
| Menys de 900 € |
544.981 |
89,1 |
9,0 |
1,9 |
86,3 |
| De 901 a 1.600 € |
1.267.323 |
81,0 |
16,9 |
2,1 |
78,4 |
| De 1.601 a 2.500 € |
983.401 |
90,3 |
7,9 |
1,8 |
90,3 |
| Més de 2.500 € |
1.557.718 |
95,5 |
3,1 |
1,3 |
94,0 |
| NS/NR |
1.051.177 |
89,5 |
8,5 |
2,0 |
85,4 |
| Total |
5.404.601 |
89,3 |
8,9 |
1,8 |
87,2 |
| Unitats: tant per cent. |
|---|
| Font: Idescat, a partir de l'Enquesta sobre equipament i ús de tecnologies de la informació i la comunicació a les llars de l'INE. |